Místostarosta Hynek Sekanina zvolený za hnutí STAN potvrdil, že obec zatím o peníze ze státního fondu nepožádala. Vůbec poprvé se tím bude zastupitelstvo zabývat teprve příští týden.
Obce v Moravskoslezském kraji se stále vypořádávají s následky zářijových povodní. Starostové by uvítali prodloužení stavu nebezpečí o další měsíc, rozhodovat o tom bude vláda.
Výzva obsahuje návrhy, jak zajistit více stomatologů, a to i do odlehlejších oblastí kraje. Daleko za zubaři musí dojíždět například lidé z Vrbna pod Pradědem.
Nejednu obec na Bruntálsku už roky trápí otázka, jak zabránit odlivu mladých lidí. V podhorském Vrbně pod Pradědem ale ještě zesílila poté, co kraj zrušil tamní pobočku gymnázia. Od září tak město přijde o jedinou střední školu a bojí se, že pro mladé ztratí perspektivu. Tamní radnice proto hledá řešení. Jednou z možností může být vznik moderní IT školy, kterou chce namísto sloučeného gymnázia vybudovat soukromý investor.
Vrbno pod Pradědem přijde o jedinou střední školu ve městě. Od nového školního roku se tamní sportovní gymnázium stěhuje do Bruntálu, kde se sloučí se dvěma dalšími školami. Přesun nařídil kraj kvůli úsporám a nedostatku studentů už v roce 2012, dosud ale škola fungovala jako pobočka gymnázia v Bruntálu.
Sjezdovky na dosah ruky, běžecké dráhy a cyklistické trasy uprostřed jesenické přírody. Takové výhody mají sportovní gymnazisté z Vrbna pod Pradědem. Jenže teď se bojí, že o ně přijdou. Škola se už před časem musela kvůli úsporám sloučit s gymnáziem v Bruntále a teď to vypadá, že se tam odloučené vrbenské pracoviště bude muset přestěhovat. Sportovci se s tím smířit nechtějí.
Karvinsko se drží v čele. Dvakrát po sobě překonalo Bruntálsko, které obvykle vede. Nejde o žádné sportovní výsledky, ale o nelichotivé první příčky v nedostatku volných pracovních míst. Na Karvinsku na jedno místo připadá téměř 60 uchazečů, to je nejvíce v Česku. Se zhruba dvaapadesáti zájemci je Bruntálsko v těsném závěsu. A tamní obyvatelé se bojí, že bude hůř.
Záchranáři z Vrbna pod Pradědem dostanou důstojné místo ve městě. Po třech letech se přestěhují do vlastní budovy, která vzniká u klíčové křižovatky. Dosud sídlí v pronajatých místnostech a sanitka parkuje v plechové boudě. Komfortnější stanoviště vyjde na pět a půl milionu korun, které zaplatí kraj.
Jeden člověk zahynul při požáru čtyřpodlažního obytného domu ve Vrbně pod Pradědem. Desítky lidí zůstaly bez střechy nad hlavou, škody se předběžně odhadují na 8 milionů korun.