Vrchní soud

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

'Postavení Ratha před soud je předčasné.' Klíčové pasáže usnesení, jímž soud smetl odposlechy

Ještě tvrději než vrchní soud se do obžaloby ve druhé větvi kauzy Rath opřel soudce Krajského soudu v Praze Ivo Zelinka. Vyšetřovatelům případ vrátil k došetření s tím, že musejí škrtnout veškeré důkazy spojené s odposlechy. A navíc podotkl, že Ratha a další obviněné bez nich lze jen stěží obžalovat. Zpravodajský web Českého rozhlasu vybral nejdůležitější pasáže třaskavého usnesení.

| ČTK |Zprávy z domova

Tunelování Neographu zatím bez trestu. Soud zprostil obžaloby svědky proti Rittigovi

V kauze tunelování papírny Neograph zatím nikdo potrestán nebude. Pražský vrchní soud zprostil obžaloby Vladimíra Sittu mladšího, který původně dostal roční podmínku a dvouletý zákaz činnosti. Obžaloby byl zproštěn i jeho otec, s kterým svědčí proti lobbistovi Ivu Rittigovi v kauze údajně předražených jízdenek od Neographu pro pražský dopravní podnik.

|Kristýna Novotná |Zprávy z domova

'Bába hodila šipku na kapotu.' Janoušek ženu před nehodou viděl, píše soud v novém usnesení

Ačkoli Romanu Janouškovi nelze odepřít zdravotní potíže ani náklonnost k alkoholu, nejde o nové okolnosti případu, které by měly vliv na konečný verdikt. Podle něho by si měl lobbista za úmyslné sražení ženy autem odsedět 4,5 roku za mřížemi. Stížnost proti říjnovému rozhodnutí neobnovit jeho proces je neopodstatněná, vyplývá z usnesení pražského vrchního soudu, které má Zpravodajský web Českého rozhlasu k dispozici. Odvolací senát navíc lobbistovi v dokumentu připomněl existenci odposlechů i dalších důkazů, podle kterých o ženě před svým vozem věděl.

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Rath ještě nemá vyhráno, odposlechy nejsou zcela ze hry, míní žalobce Jirát

ROZHOVOR. Usnesení vrchního soudu o smazání odposlechů proti Davidu Rathovi, státního zástupce Petra Jiráta překvapilo. V rozhovoru se Zpravodajským webem Českého rozhlasu však upozorňuje, že o klíčový důkaz ještě definitivně nepřišel. Usnesení podle něj může zvrátit Nejvyšší soud, který bude rozhodovat o chystané stížnosti pro porušení zákona ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO).

|Eliška Malínská |Zprávy z domova

Kauza Rath: vrchní soud odeslal písemné rozhodnutí. Objasní, proč zrušil původní rozsudek

Rozhodnutí a spis v kauze okolo Davida Ratha už Vrchní soud v Praze odeslal. Nejdřív míří ke Krajskému soudu v Praze, který ho pak bude dál posílat všem účastníkům řízení. Z písemného usnesení by mělo být jasné, proč vrchní soud zrušil původní rozsudek a hlavní líčení se tak bude zřejmě opakovat. Mluvčí vrchního soudu Jan Fořt důvody rozhodnutí nekomentoval.

| ČTK |Zprávy z domova

Jirounkouvi z Oleo Chemical snížili trest, za padělanou směnku si odsedí šest let

Jeden ze šéfů firmy Oleo Chemical Kamil Jirounek půjde na šest let do vězení kvůli kauze padělané směnky na 127 milionů korun. Pražský vrchní soud mu ve čtvrtečním odvolacím řízení o dva roky zmírnil původní trest. Rozhodnutí je pravomocné. Lze proti němu podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu, které však nemá odkladný účinek. Jirounek vinu odmítá.