Metrostav v návrhu argumentoval zejména děním kolem bývalého soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka viněného z úplatkářství. Sovák je ve vazbě, trvá na tom, že úplatky nebral.
Ladislav Kirschner byl odsouzen za podovody a následné vydírání. Nástupu do vězení se po odsouzení bránil tvrzením, že trpí psychickou chorobou. Ve vězení si má odpykat sedm let.
Silovského zadržela na začátku února 2016 turecká policie na letišti v Istanbulu. Měl u sebe letenku do města Gaziantep, odkud chtěl odjet do Sýrie a tam se připojit k bojovníkům Islámského státu.
Shenar podle obžaloby koupil v roce 2009 stoprocentní podíly ve třech společnostech a koncem téhož roku je prodal firmě ČEZ. Nezaplatil však daň z příjmu, čímž měl způsobit škodu 76 milionů korun.
S dvouletou podmínkou od soudu odešel právník David Michal, účetní nemocnice Emilie Bialešová dostala tříletou podmínku. Všichni odsouzení mají zaplatit peněžitý trest.
„Městský soud v Praze rozhodl o okamžitém propuštění z vazby obviněných Milana Bíby a Gagika Tonyana,“ napsala mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.
„Žádná taková stanoviska právnická fakulta jako instituce nevydala, vedení fakulty nedalo pokyn k jejich vydání ani nebylo o jejich vydání informováno,“ píše se ve vyjádření děkanského shromáždění.
Největší stavební firma v České republice byla v Rathově kauze zatím nepravomocně odsouzena k zákazu účasti ve veřejných zakázkách na tři roky. Soud jí uložil také zaplatit deset milionů.
Výše odškodnění za článek převýšila náhrady přiznávané za jiné zásahy do osobnostních práv, což byla podle soudu chyba. Znovu proto musí rozhodovat Vrchní soud v Praze.
Justice dostala ke konci roku výraznou ránu. Soudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák je totiž dalším podezřelým z korupce a možného souzení na zakázku.
Šéf katedry trestního práva Univerzity Karlovy odmítá, že by obviněnému soudci Sovákovi s čímkoli radil. „Celé je to slátanina, která je v rozporu s elementární logikou,“ uvedl pro iROZHLAS.cz.
Miroslav Štíbr podle obžaloby v srpnu 2018 najížděl na volkswagen, ve kterém jela rodina se dvěma malými syny. Když mu řidič neuhnul, zprava ho podjel a skleněnou kuličkou mu rozbil okno.
50 milionů korun, obraz i elektronická měna bitcoin. To jsou věci, které chtěl soudce vrchního soudu Zdeněk Sovák podle kriminalistů za to, že ohne rozsudky ve prospěch obžalovaných.
Rath nechtěl, aby se dovoláními zabývali soudci NS Ivo Kouřil, Jan Engelmann a Vladimír Veselý, kteří dříve spolurozhodovali o stížnosti pro porušení zákona v téže korupční kauze.
Soudce Zdeněk Sovák čelí obvinění z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle policie žádal o úplatek ve výši 50 milionů korun za to, že ovlivní odvolací řízení v druhé větvi kauzy Rath.
Zatčení soudce Zdeňka Sováka přineslo otázky ohledně fungování pražského vrchního soudu. Co všechno se o možné korupční praxi podařilo zjistit? Skutečně mohlo být v moci soudce manipulovat verdikty?
Soudce Zdeněk Sovák si chtěl podle kriminalistů „uloupnout perníček“ na odvolacím řízení v kauze firmy Metrostav. Nejdříve ale musel zařídit, aby se mu ostře sledovaný případ dostal na stůl.
Vazebně stíhaný soudce Zdeněk Sovák a jeho známý měli podle policejního obvinění nabízet stavební firmě Metrostav, že za 50 milionů ovlivní odvolací rozsudek v jejich prospěch.
Policie pětici lidí zadržela v sobotu, obvinila je z přijímání úplatku, podplácení, zneužití pravomoci úřední osoby a legalizace výnosů z trestné činnosti. Mezi obviněnými je soudce Zdeněk Sovák.
„Mohu vám potvrdit, že policejní orgán zahájil trestní stíhání pěti fyzických osob a to pro korupční trestné činy, dále nadržování a zneužití pravomoci úřední osoby,“ popsala Bradáčová.
„Závěry soudu prvního stupně lze akceptovat a je na místě obžalované zprostit,“ konstatoval ve stručném odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Viktor Mach.
Obžaloba původně tvrdila, že obžalovaní způsobili škodu 873,7 milionu korun. Žalobkyně však navrhla, aby soud na základě závěrů znaleckého posudku způsobenou škodu snížil na 270 milionů korun.
Rozhodnutí je pravomocné. Jeden z odsouzených Omar Shehadeh se ale na konci června dovolal k Nejvyššímu soudu, u dalších dvou zatím mimořádný opravný prostředek obhájci nepodali.
Dominik Kobulnický, který ve svém pražském bytě skladoval chemikálie a na facebooku sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů, si odpyká pět let ve vězení.