vši

vši v textech na iROZHLASU

|Kateřina Pichalová |Regiony

Školy trápí vši. Pokud rodiče situaci neřeší, mohou zakročit i sociální pracovníci

S přemnožením vši dětské bojuje v tomto období řada škol. Zbavit se tohoto parazita je velmi obtížné, zvlášť pokud rodiče se školou nespolupracují. Pokud dítě v tomto směru dlouhodobě zanedbávají, můžou zakročit i sociální pracovníci. Závažný případ řešili loni v Brně, kde silně zavšivené dítě skončilo v nemocnici.

|Petra Benešová, kap |nepoužívat - Věda

O parazitech ví téměř vše. Mladý český vědec vzbuzuje pozornost i v zahraničí

Když se na mezinárodních konferencích ozve jméno Jan Štefka, publikum zpozorní. Tento mladý badatel totiž patří k předním parazitologům. S malými tvory, kteří žijí na úkor jiných živočichů, tráví každý den v laboratořích. Zkoumá nejen jejich vývoj, ale i to, jak se přizpůsobují novému prostředí. Nadějný výzkumník, který letos získal prestižní Prémii Oty Wichterleho, teď zúročuje bohaté zahraniční zkušenosti v Českých Budějovicích.

|Jana Zemková |Regiony

Vši se mezi dětmi objevují stále častěji, zkušenosti s tím mají i v lipnické školce

Vši se v dětských kolektivech objevují v posledních letech stále častěji. Poznat zavšivení je při tom snadné, upozorní na ně samy děti. Svědí je kůže hlavy, začnou se škrábat. Když rodiče příznakům nevěnují pozornost a přivedou dítě do kolektivu, problém je na světě. Několikrát v roce se s ním potýkají i v mateřských školách v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Boj s parazitem při tom může trvat dny i měsíce.