VUT Brno

VUT Brno v textech na iROZHLASU

|Tereza Kadrnožková |Zprávy z domova

Že je technika jen pro kluky? Nesmysl. Kampaň VUT láká studentky

„Holky na techniku patří,“ hlásá motto nové kampaně Vysokého učení technického v Brně, která má dívky motivovat ke studiu. Informatiku jich na brněnské technice studuje osm procent, přitom podle univerzity neexistuje žádný důvod, proč by dívek nemohlo programovat víc. Kampaň tak chce nejen přitáhnout nové studentky, ale hlavně ženám ukázat, že když něco chtějí dělat, nemají poslouchat své okolí a řídit se předsudky.

| dp |nepoužívat - Věda

Čeští vědci vyvinuli nejdokonalejší umělé plíce na světě. Můžou pomoci s vývojem nových léků

Čeští vědci vyvinuli funkční model lidských plic, které dokážou simulovat astma i další chronická onemocnění a pomoct tak s jejich léčbou. Tým vědců z Vysokého učení technického v Brně uvádí, že jejich mechanický a počítačově ovládaný model plic může pomoct s vývojem léčebných metod s větší přesností než předchozí modely a přizpůsobit tak lépe léčbu jednotlivým pacientům.

|Tomáš Kremr |nepoužívat - Věda

Program brněnských vědců rozpozná jazyk a věk mluvčího. Používají ho i bezpečnostní složky

Výzkumníci z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického patří ke světové špičce ve strojovém rozpoznávání řeči. Pokud třeba voláte na zákaznickou linku nebo přijmete hovor z call centra, je velká pravděpodobnost, že vás poslouchá také jejich program. Používají ho i bezpečnostní složky. Technologii na rozpoznávání řeči vyvíjejí brněnští vědcí několik let společně se soukromými firmami. Nedávno jejich práci ocenila Technologická agentura České republiky jako jeden z projektů, který pomáhá měnit svět k lepšímu.

| ČRo, Tereza Kadrnožková |Technologie

Studenti VUT Brno staví novou formuli, bude mít ultralehký motor a rám z uhlíku

Celá studentská formule týmu TU Brno Racing váží stejně jako pouhý motor vozidel jiných týmů. Ultralehkou pohonnou jednotku si chtěli studenti Vysokého učení technického nechat dokonce patentovat. Cíle pro letošní rok mají nastavené taky vysoko - pracují na novém rámu z uhlíkových vláken a se svým šestým modelem se chtějí dostat mezi desítku nejlepších týmů na světě. Konkurentů je přitom víc než šest set.

|Tereza Kadrnožková |nepoužívat - Věda

Vědci z brněnského VUT pracují na hořčíkové náhradě kosti, která se sama vstřebá

Místo ocelových šroubů a drátů by v budoucnu mohly se spojováním rozdrcených kostí pomáhat lehké hořčíkové slitiny. Na jejich výzkumu pracují chemici z brněnského Vysokého učení technického. V laboratoři kovů a koroze nyní hledají ideální složení slitiny, která by se postupně v těle vstřebala. Odpadla by tak nutnost několika operací.

|Ivan Holas |Regiony

Za rezignací prorektora VUT Kvíčaly mělo být i ekonomické selhání

Vedení Vysokého učení technického v Brně nesouhlasí s důvody, které o své rezignaci uvádí dosavadní prorektor pro vnější vztahy výtvarník Petr Kvíčala. Jeho jméno se objevilo v médiích před měsícem kvůli zpochybňované cestě jim vedené delegace do Malajsie. Kritiku na špatnou organizaci akce Kvíčala stále odmítá, rezignaci prý připravoval už déle kvůli nedostatku času na uměleckou práci.

Čeští vědci uspěli v prestižní irské soutěži

|Zdeněk Strnad, Kristina Winklerová |nepoužívat - Věda

Brněnští informatikové získali stříbrnou medaili ve vědecké soutěži HUMIES. Zdeněk Vašíček a Lukáš Sekanina využili evolučního modelu pro oblast konstrukce elektronických obvodů. Naučili tak počítač navrhovat složité číslicové obvody na menší plochu, než by dokázal živý konstruktér.