VV

|Helena Šulcová, ČRo, Martina Spěváčková |Zprávy z domova

VV do voleb samostatně nepůjdou. Některé členy chtějí vyslat na kandidátky Okamury

Věci veřejné nejdou do předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Někteří členové strany se ale objeví na kandidátce hnutí Úsvit Tomia Okamury. Nápad prosadil na jednání špiček strany její šéf Vít Bárta. Jenže i mezi členy nejužšího vedení nenašel pochopení. Hned tři místopředsedové Věcí veřejných rezignovali a Bártův nápad nepodpořila ani jeho manželka Kateřina Klasnová.

|Martina Spěváčková, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Šéfové koaličních stran jednají v Kramářově vile o budoucnosti vlády

Lídři ODS, TOP 09 a VV se sešli v sídle premiéra, aby se dohodli na ukončení koaliční spolupráce. Jestli bude vláda Petra Nečase dál pokračovat, zatím není jisté. Vicepremiérka Karolína Peake totiž stále nesehnala požadovaných deset poslanců k zajištění bezpečné většiny ve sněmovně. Podporu prý hledá mezi čtyřmi až pěti zákonodárci.

|Václava Marešová, Martina Spěváčková |Zprávy z domova

ODS a TOP 09 možná oznámí konec vládní spolupráce s VV

Schůzka v Kramářově vile dnes večer čeká šéfy tří koaličních stran. Premiér Petr Nečas zřejmě předsedovi Věcí veřejných Radku Johnovi oznámí, že ODS ani TOP09 s Věcmi veřejnými už nechtějí spolupracovat. Důvodem je fakt, že někteří členové koaličního partnera opustili a přidali se k vicepremiérce Karolíně Peake. Ta má zítra oznámit, zda získala dostatek poslanců k sestavení nového klubu ve sněmovně - aktuálně jí chybí 2 lidé.

|Lucie Husárová 1, ak |Zprávy z domova

VV přispěchal na pomoc Josef Dobeš. Vrací se do poslaneckého klubu

Poslanec a bývalý ministr školství Josef Dobeš, který nedávno vystoupil ze strany Věcí veřejných, se narozdíl od mnohých svých, teď už bývalých, kolegů, vrací do poslaneckého klubu véčkařů. Dobeš ostře kritizuje Karolínu Peake, která dnes stranu opustila a zakládá novou politickou platformu.

|Václava Marešová, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Zákaz poslanecké činnosti pro Škárku je na hranici ústavnosti, tvrdí experti

Desetiletý zákaz poslanecké činnosti pro Jaroslava Škárku vyvolal další debatu o tom, jak umožnit zánik mandátu zákonodárce v případě pravomocného odsouzení. Ústavní novelu už předložila ve sněmovně KSČM. Příští týden se touto novelou má zabývat vláda. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová dnes oznámila, že takový návrh v nejbližší době také podá. Podle ústavního experta Jana Kysely navíc zákaz nepřiměřeně zasahuje do politických práv.

|Václava Marešová, Zbyněk Zykmund, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Soud v úplatkářské kauze VV končí, závěrečnou řeč pronesou Bárta a Škárka

Kauza údajného uplácení ve Věcech veřejných pomalu se blíží ke konci. Předseda poslanců VV Vít Bárta a jeho bývalý stranický kolega Jaroslav Škárka přednesou závěrečné řeči. Bártu obžaloba viní z uplácení, Škárku z přijetí úplatku. Soudce Jan Šott předběžně naplánoval vynesení rozsudku na pátek 13. dubna.

Ministři za VV demise nepodali, nechtěli ji předat Johnovi

|Milan Kopp, Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, Jakub Šídlo, Martina Spěváčková, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Ministři Věcí veřejných zatím demise premiérovi Petru Nečasovi nepodali. Nemá je ani předseda strany Radek John, který původně oznámil, že demise bude mít u sebe. Místopředsedkyně strany Karolína Peake ale odmítla, že by se vzepřela rozhodnutí grémia, které je k odchodu vyzvalo. Prý dostala pokyn od šéfa strany Radka Johna, aby s tímto krokem počkala, a totéž tvrdí i ministr Kamil Jankovský. Proti vedení VV se ale postavil ministr dopravy Pavel Dobeš.

|Milan Kopp, Martin Drtina, Václava Marešová |Zprávy z domova

Kočí soudu potvrdila, že od Bárty převzala obálku s úplatkem za loajalitu

Bývalá členka Věcí veřejných Kristýna Kočí potvrdila před soudem, že jí Vít Bárta loni v březnu předal obálku s půl milionem korun. Mělo jít o úplatek za poslušnost v době, kdy Kočí otevřeně kritizovala údajně nedemokratické praktiky ve straně. Poslankyně popřela Bártovu verzi, že šlo o půjčku. Obvinila také VV z manipulace vnitrostranických referend.