Obvodní soud pro Prahu 2 začal řešit žalobu bývalého ministra a šéfa Věcí veřejných Víta Bárty. Po státu chce vysoudit více než 23 milionů korun jako satisfakci za trestní stíhání, které se týkalo údajné korupce uvnitř bývalé vládní strany.
I poslanci si musí dávat pozor na to, co píší na sociálních sítích. Potvrzuje to případ bývalého zákonodárce za Věci veřejné Otty Chaloupky. Státní zástupce ho viní z toho, že svými příspěvky na facebookovém profilu podněcoval k rasové nenávisti. Konkrétně proti Romům.
Stíhaný Vít Bárta rezignoval na post předsedy Věcí veřejných. Zdůvodnil to tím, že nechce nadále svou kauzou, ke které se nesmí vyjadřovat, zatěžovat celou stranu. Pozici první místopředsedkyně strany opustila i Petra Quittová.
Vít Bárta možná skončí v čele Věcí veřejných. Myslí si to místopředseda strany Petr Skokan, který o tom s Bártou mluvil na pondělním předsednictvu. Podrobnosti o jeho zadržení a údajném obvinění se ale spolustraníci nedověděli.
Věci veřejné nejdou do předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Někteří členové strany se ale objeví na kandidátce hnutí Úsvit Tomia Okamury. Nápad prosadil na jednání špiček strany její šéf Vít Bárta. Jenže i mezi členy nejužšího vedení nenašel pochopení. Hned tři místopředsedové Věcí veřejných rezignovali a Bártův nápad nepodpořila ani jeho manželka Kateřina Klasnová.
Dvě hodiny trvalo jednání prezidenta Miloše Zemana se zástupci Věcí veřejných na zámku v Lánech. Skončila tak série vyjednávání prezidenta se sněmovními stranami na téma politická krize a nová vláda.
Česká justice odvážně zalovila i v nejvyšších patrech politiky. Velkou rybou chycenou i se sedmimilionovým úplatkem v ruce je bývalý středočeský hejtman a poslanec David Rath.
Věci veřejné zavázaly své poslance, aby na zářijové schůzi sněmovny nepodpořili církevní restituce a zvýšení DPH. Litvínovskému politikovi za VV Milanu Šťovíčkovi tak hrozí vyhazov ze strany. Odmítá se totiž přání vedení podřídit, protože chce hlasovat s koalicí a zákony podporuje.
Předsedové vládních stran Petr Nečas, Karel Schwarzenberg a Radek John se dohodli na vypovězení koaliční smlouvy k pátku 27. dubna. Dohodli se však na tom, že jejich poslanci budou dál podporovat všechny návrhy, které vláda přijala do 11. dubna.
Lídři ODS, TOP 09 a VV se sešli v sídle premiéra, aby se dohodli na ukončení koaliční spolupráce. Jestli bude vláda Petra Nečase dál pokračovat, zatím není jisté. Vicepremiérka Karolína Peake totiž stále nesehnala požadovaných deset poslanců k zajištění bezpečné většiny ve sněmovně. Podporu prý hledá mezi čtyřmi až pěti zákonodárci.
Schůzka v Kramářově vile dnes večer čeká šéfy tří koaličních stran. Premiér Petr Nečas zřejmě předsedovi Věcí veřejných Radku Johnovi oznámí, že ODS ani TOP09 s Věcmi veřejnými už nechtějí spolupracovat. Důvodem je fakt, že někteří členové koaličního partnera opustili a přidali se k vicepremiérce Karolíně Peake. Ta má zítra oznámit, zda získala dostatek poslanců k sestavení nového klubu ve sněmovně - aktuálně jí chybí 2 lidé.
Vicepremiérka Karolína Peake dnes odešla z Věcí veřejných. Opustila i poslanecký klub strany. Její krok následovalo několik dalších poslanců VV nebo ministři Kamil Jankovský a Pavel Dobeš. Český rozhlas vám přináší celé tiskové vyjádření Karolíny Peake, které zveřejnila na svých stránkách.
Poslanec a bývalý ministr školství Josef Dobeš, který nedávno vystoupil ze strany Věcí veřejných, se narozdíl od mnohých svých, teď už bývalých, kolegů, vrací do poslaneckého klubu véčkařů. Dobeš ostře kritizuje Karolínu Peake, která dnes stranu opustila a zakládá novou politickou platformu.
Desetiletý zákaz poslanecké činnosti pro Jaroslava Škárku vyvolal další debatu o tom, jak umožnit zánik mandátu zákonodárce v případě pravomocného odsouzení. Ústavní novelu už předložila ve sněmovně KSČM. Příští týden se touto novelou má zabývat vláda. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová dnes oznámila, že takový návrh v nejbližší době také podá. Podle ústavního experta Jana Kysely navíc zákaz nepřiměřeně zasahuje do politických práv.
| Český rozhlas, Jiří Suchomel, Lucie Maňourová|Zprávy z domova
Poslední den soudního přelíčení s politiky Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou u Obvodního soudu pro Prahu 5 měl na programu závěrečné řeči obou obžalovaných a státní zástupkyně Hany Vrbové. Ta navrhla pouze podmíněné tresty.
Kauza údajného uplácení ve Věcech veřejných pomalu se blíží ke konci. Předseda poslanců VV Vít Bárta a jeho bývalý stranický kolega Jaroslav Škárka přednesou závěrečné řeči. Bártu obžaloba viní z uplácení, Škárku z přijetí úplatku. Soudce Jan Šott předběžně naplánoval vynesení rozsudku na pátek 13. dubna.
Současná vládní koalice bude pokračovat, jen pokud se její strany dohodnou na dalších rozpočtových škrtech. Shodly se na tom ODS a TOP 09. Ty chtějí pro příští rok snížit schodek rozpočtu pod 3 procenta HDP. Dohoda má být potvrzena na schůzi vlády ve středu.
| ČRo 1 - Radiožurnál, Lucie Maňourová, Alice Kottová|Zprávy z domova
Soud, který má rozhodnout příští pátek o tom, jestli Vít Bárta získával loajalitu svých stranických kolegů výměnou za peníze v obálkách, vyslechl poslední svědky a pustil poslední záznam. Kristýna Kočí ještě vysvětlovala okolnosti některých tajných nahrávek.
Podmínkou pokračování vlády s Věcmi veřejnými je, že kabinet ve středu schválí další úspory, aby byl deficit rozpočtu příští rok pod 3 procenta HDP. Mělo by se také revidovat programové prohlášení vlády. Po jednání lídrů ODS a TOP 09 to řekl premiér a předseda ODS Petr Nečas.
Tomáš Jarolím odstupuje z funkce místopředsedy Věcí veřejných. V minulých dnech vyzýval k tomu, aby Věci veřejné vystoupily z koalice. Později řekl, že pokud se tak neprodleně nestane, ve vedení strany skončí. Ostatní stranické funkce i poslanecký mandát si Jarolím zřejmě ponechá.
Koaliční vláda ODS, TOP 09 a VV zatím zůstává u moci, o její budoucnosti se ale má podle premiéra Petra Nečase rozhodnout do úterý 10. dubna. Pokud se do té doby strany nedohodnou, ODS navrhne vypsání předčasných voleb.
Ministři Věcí veřejných zatím demise premiérovi Petru Nečasovi nepodali. Nemá je ani předseda strany Radek John, který původně oznámil, že demise bude mít u sebe. Místopředsedkyně strany Karolína Peake ale odmítla, že by se vzepřela rozhodnutí grémia, které je k odchodu vyzvalo. Prý dostala pokyn od šéfa strany Radka Johna, aby s tímto krokem počkala, a totéž tvrdí i ministr Kamil Jankovský. Proti vedení VV se ale postavil ministr dopravy Pavel Dobeš.
Už téměř čtyři desítky svědků vyslechl soud v úplatkářské kauze Věcí veřejných. Šéf jejích poslanců Vít Bárta je obžalovaný z uplácení, jeho bývalý stranický kolega, poslanec Jaroslav Škárka z přijetí úplatku. Nově by se ale mohla tato kvalifikace změnit.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová dává dalšímu fungování koalice padesátiprocentní šanci. Podle ní začíná kolotoč jednání. Odstartovali ho ministři VV, kteří překvapivě oznámili, že dnes demisi nedají.
ČSSD podporuje konání předčasných voleb v co nejbližším termínu. Sociální demokraté si dovedou představit už červnové hlasování. Dnes ráno se na tom dohodlo širší vedení strany.
Sociální demokracie mění názor a netrvá na tom, aby případné předčasné volby byly až na podzim společně s krajskými a senátními. Rádiu Česko to řekl místopředseda strany Lubomír Zaorálek.
Grémium Věcí veřejných dnes bude řešit případný odchod z vlády, k němuž vyzval spolustraníky místopředseda Tomáš Jarolím. Reagoval na zveřejnění nahrávky, podle které se údajně chystal stranický puč. Domlouvat ho měla exposlankyně nejmenší vládní strany Kristýna Kočí s ODS a TOP 09.
Bývalá členka Věcí veřejných Kristýna Kočí potvrdila před soudem, že jí Vít Bárta loni v březnu předal obálku s půl milionem korun. Mělo jít o úplatek za poslušnost v době, kdy Kočí otevřeně kritizovala údajně nedemokratické praktiky ve straně. Poslankyně popřela Bártovu verzi, že šlo o půjčku. Obvinila také VV z manipulace vnitrostranických referend.