Hlava rodiny, Prakash Hinduja, který má i švýcarské občanství, a jeho manželka Kamal byli odsouzeni k odnětí svobody ve výši čtyř a půl roku, jejich syn se snachou dostali čtyřleté tresty.
Policie navrhla obžalobu šesti lidí v případu moderního otroctví. Organizovaný gang měl údajně lidi vlákat do Británie a poté je vykořisťovat či nutit k prostituci.
Některé zlaté, diamantové a bauxitové doly ve venezuelské části Amazonie z velké části kontrolují zločinecké gangy, které vykořisťují, bijí a dokonce zabíjejí pracovníky.
„Podle závěrů na místě některým odebrali doklady, poskytli jim ubytování, v omezeném množství stravu a udržovali je ve stavu, kdy se poškození nemohli svobodně rozhodovat,“ řekl mluvčí NCOZ.
Vyšší Brod/Studánky ||Ondřej Golis|Zprávy z domova|Původní zpráva
Server iROZHLAS.cz získal detaily rozsáhlého případu obchodování s lidmi Nemesis, který v březnu spustila Národní centrála proti organizovanému zločinu.
Sexuální obtěžování a jeho nedostatečné vyšetřování v OSN, o tom píše Guardian s odvoláním na zdroje mezi zaměstnanci. Podle nich hlášení často znamená ztrátu zaměstnání a spravedlnost nepřichází.
Takzvané moderní otroctví je ve světě stále rozšířenější, alespoň podle australské organizace Walk Free Foundation. Ta ve svém indexu odhaduje, že loni bylo na světě skoro 46 milionů obětí.
Čeští kriminalisté obvinili ve spolupráci s britskými policisty dva české občany z obchodování s lidmi. Muži podle vyšetřovatelů nalákali mladíky z Česka a Slovenska na nabídku dobře placeného zaměstnání v Británii, kde je poté vykořisťovali a nutili pohrůžkami nebo násilím k práci za minimální částky.
Ústavní soud se zastal cizinců, které údajně vykořisťovali jejich zaměstnavatelé při práci v českých lesích. Nejméně šedesáti poškozeným prý nepropláceli mzdu v plné výši a nezajistili jim adekvátní pracovní podmínky. Policie případ před lety odložila. Podle soudu se jím ale zabývala nedostatečně.
Zhruba 38 tisíc pracujících zažívá v Česku vykořisťování. Odhaduje to organizace na ochranu lidských práv Walk Free Foundation. Otrockou práci často vykonávají lidé z Rumunska nebo Bulharska. Nezisková církevní organizace Diakonie pro ně dokonce otevřela utajený azylový dům.
V Česku je problémem novodobé otroctví. Případů vykořisťování podle odhadů organizace La Strada, která se tématu obchodování s lidmi věnuje, stále přibývá. Více je však i pravomocných verdiktů, které takové jednání trestají. Za výhrůžky nebo fyzické násilí, kterým nutili druhé k práci, odsoudila justice loni 19 lidí. Ještě před 5 lety byl takový případ jediný. Zneužívání se týká nejen prostitutek, ale i pomocnic v domácnostech nebo mužů na stavbách.
Několik desítek Slováků se stalo oběťmi obchodování s lidmi. Ministerstvo vnitra ale eviduje pouze případy, kdy se lidé přiznají. Skutečných obětí obchodu s bílým masem je mnohem více.
V součtu 12 let vězení dostali od britského soudu členové české rodiny, kteří na ostrovech okrádali stát na sociálních dávkách. Čerpali neoprávněně podporu na jiné Čechy a Slováky, které nalákali do Británie a přihlásili je tam k trvalému pobytu. Rodinný gang si za dva roky přišel v přepočtu skoro na 23 milionů korun.
Už dva roky se vleče případ několika set cizinců, kteří pracovali ve státních lesích a za svoji práci nedostali řádně zaplaceno. Policie v takzvané kauze stromkaři zatím nikoho neobvinila a podezřelé zprostředkovatelské firmy se vyhýbají kontrolám z inspektorátu práce. Zástupci poškozených ostře kritizují českou justici a policii za nezájem a liknavost.
Nevládní organizace kritizují české úřady za liknavost v potírání takzvané otrocké práce. Jasným důkazem je podle nich kauza Stromkaři. Týká se téměř 600 cizinců, kteří měli být v loňském roce vykořisťováni při práci v lesích.