výkupné

výkupné v textech na iROZHLASU

|Vojtěch Koval |Zprávy z domova

Čtveřice Čechů unesená v Libanonu žaluje stát o 40 milionů. Vyjednávací tým podezírá z korupce

Čtyři unesení Češi v Libanonu žalují stát o 40 milionů korun. Podle deníku Právo, který získal text žaloby, mohlo při vyjednávání o jejich propuštění dojít ke korupci. Jeden z vyjednávacích týmů si v říjnu 2015 měl únoscům říct o úplatek asi 50 miliónů korun. Za to měl být obratem propuštěn z českého vězení Libanonec Alí Fajád.

| dp |Zprávy ze světa

Hackeři zneužili plyšové hračky. Z nezabezpečené databáze ukradli statisíce údajů

Roztomilý plyšový společník i nenápadná hrozba. Mluvící zvířátka nebo panenky jsou u dětí velmi populární. S jejich oblibou ale přibývá také obav ze zneužití informací o uživatelích. Naposledy zabezpečení dat selhalo v případě plyšáků CloudPets od výrobce Spiral Toys, píše server CNN. Zranitelnosti jejich databáze zneužili hackeři, kteří stojí za únikem e-mailových adres, hesel i hlasových nahrávek více než půl milionu uživatelů plyšové hračky.

| ČRo |Zprávy z domova

Žaloba na Zemana za slova o výkupném? Je to spíš politická otázka, míní ústavní právník

Prezident Miloš Zeman by měl kvůli svým slovům o výkupném za unesené Češky odstoupit z funkce, myslí si poslanec a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Případně by měl podle Ženíška Ústavní soud rozhodnout, zda není počínání hlavy státu velezrada. Poslanec prý už začal pro takovou žalobu sbírat podporu. Podle ústavního právníka Aleše Gerlocha má záměr řadu úskalí.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Zeman potvrdil zaplacení výkupného za unesené Češky. Někteří politici to kritizují

Prezident Miloš Zeman potvrdil, že Česko zaplatilo za dvě unesené Češky v Pákistánu výkupné. Částka se podle jeho informací pohybovala kolem 150 milionů korun. Od řady předních politiků Zeman za svá slova sklidil kritiku, prý by o informacích tohoto druhu neměl mluvit. Prezident na to reagoval tak, že pouze citival veřejně dostupné zdroje. Obě unesené ženy se do Česka vrátily loni v březnu. V zajetí strávily dva roky.

Strašně nebezpečné, říká expert k Zemanovým slovům o výkupném za Češky

| ČRo Plus |Zprávy z domova

Slova prezidenta Miloše Zemana o výkupném za dvě Češky unesené v Pákistánu mohou zkomplikovat vyjednání v podobných případech v budoucnu. V rozhovoru pro Český rozhlas Plus o tom mluvil Adam Dolník, uznávaný bezpečnostní expert a vyjednávač, který pomáhá cvičit i vyjednavače z FBI. Výkupné za dívky unesené v Pákistánu přiznal Zeman v dnešní diskusi s občany v Kornaticích na Rokycansku.

| ČTK |Zprávy z domova

Stát prý zaplatil za dvě Češky unesené v Pákistánu šest milionů dolarů

Za Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou, které byly uneseny v Pákistánu, zaplatila Česká republika šest milionů dolarů (zhruba 145 milionů korun). V čísle, které vyjde v pondělí, to uvedl týdeník Respekt. Uvedená částka podle listu výrazně převyšuje dřívější spekulace, které se zmiňovaly pouze o dvou milionech dolarů. Češky se zpátky domů dostaly loni v březnu po dvou letech v zajetí.

| ČTK |Zprávy ze světa

Radikálové v Libyi prý chtějí za Rakušana 12,5 milionu. Vídeň to popřela

Radikálové požadují za Rakušana uneseného v Libyi 500 tisíc dolarů, v přepočtu asi 12,5 milionu korun. S odvoláním na informace tajných služeb o tom dnes informoval rakouský list Kronen Zeitung. Ministerstvo zahraničí ve Vídni ale zprávu popřelo. Vedle Rakušana ozbrojenci z ropného pole Ghaní na počátku března unesli také Čecha, čtyři Filipínce, dva Bangladéšany a Ghaňana.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Dvě Italky unesené v Sýrii se vrátily domů. Spekuluje se o obřím výkupném

Do Říma se po pěti měsících zadržování v Sýrii vrátily dvě italské humanitární pracovnice. Přiletěly ranní linkou z Turecka. Dvacetiletou Gretu Ramelliovou a o rok starší Vanessu Marzullovou na letišti přivítal italský ministr zahraničí. Mladé ženy zmizely loni v červenci v provincii Aleppo na severu Sýrie. Jejich únosci se přihlásili k frontě Nusra, syrské odnoži Al-Káidy.