vyloučená lokalita

|Jan Bachorík |Regiony

Stát by podle Sobotky mohl pomoci Ústeckému kraji s bouráním vybydlených domů

Ústecký kraj by mohl dostat peníze na demolice vybydlených domů. Počítá s tím návrh, který při své návštěvě v kraji představil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Konkrétní podobu plánovaného fondu má připravit ministerstvo pro místní rozvoj. Bourání vybydlených domů by podle představ premiéra mohlo přispět k řešení problémů v takzvaných sociálně vyloučených lokalitách.

|Iva Havlíčková, mka |Regiony

V Ostravě-Vítkovicích mají nový areál pro in-line bruslení. Ve vyloučené lokalitě

Závodní dráhy i více než kilometr dlouhý okruh od soboty nabídne nový sportovní areál v Ostravě, který je zaměřený speciálně na bruslaře. Je největší ve střední Evropě a jeho vybudování přišlo na více než 40 milionů korun. Ráj pro bruslaře přitom vyrostl v zanedbané části města, kde žijí sociálně nepřizpůsobiví. Mnozí obyvatelé Ostravy tak mají obavy, jak dlouho areál rájem pro bruslaře zůstane.

|Ľubomír Smatana |Regiony

Kdo chce v Mostě zakázku, musí dát práci nezaměstnaným. Chanov díky tomu ožívá

Nechvalně proslulé sídliště Chanov na okraji Mostu v posledních letech zlepšuje svou reputaci. Teď jsou tam nově omítnuté paneláky, pendlující úklidové čety a relativní klid. Nezaměstnanost zůstává extrémně vysoká, ale díky průkopnickému rozhodnutí mosteckého magistrátu občas někdo práci získá. Most totiž vypisuje veřejné zakázky s podmínkou, že vítěz musí mít mezi pracovníky deset procent dlouhodobě nezaměstnaných.

|Tomáš Mařas |Regiony

Situace na problémovém sídlišti ve Varnsdorfu se mírně zlepšuje. Pomohly nové hlídky

Před víc než měsícem navštívili ministři pro národnostní menšiny, vnitra a ministryně práce a sociálních věcí Varnsdorf na Děčínsku. Reagovali tak na výzvu starostů, kteří si stěžovali na dlouhodobě špatnou sociální situaci ve vyloučených lokalitách. Takovým místem je i sídliště Kovářská. Nepořádek i rušení nočního klidu teď ale pomalu mizí. Město nově zřídilo dohledové hlídky, které se skládají z tamních obyvatel.

|Olga Štrejbarová |Regiony

Klubovna na kolech zajíždí do vyloučených lokalit Vysočiny, u dětí má velký úspěch

Děti z vyloučených lokalit Vysočiny každý týden vyhlížejí unikátní minibus jihlavské charity. Ten pravidelně přijíždí na stejná místa, kde na zhruba tři hodiny mění život tamním dětem. Originální nápad se setkal s obrovským úspěchem. U dětí i jejich rodičů, kteří upřímně přiznávají, že pracovnice charity přinesly dětem radost i nové možnosti. A to je přesně jejich cíl - zabavit, pobavit, naučit a začlenit.

|Kristýna Štanderová, mad |Regiony

Jaroměř vybírala asistenty prevence kriminality pro vyloučenou lokalitu Josefov

V Jaroměři-Josefově byli natolik spokojeni s výsledky působení asistentů prevence kriminality, že se přihlásili do druhého programu Ministerstva vnitra. To uvolnilo dotaci na 4 preventisty, kteří budou pracovat ve vyloučené lokalitě Josefov. Jaroměř bylo jediné město z Královéhradeckého kraje, které do programu vstoupilo.

|Iva Havlíčková |Regiony

30 tisíc Romů v Moravskoslezském kraji žije ve vyloučených lokalitách

V Moravskoslezském kraji roste počet sociálně vyloučených lokalit, žije v nich 30 tisíc Romů. Uvádí to zpráva o situaci romské menšiny, kterou schválila vláda. Přibývá i ubytoven, kde žije čím dál více lidí. V kraji je jich asi 200, v krajském městě pak 45. Typickým příkladem vyloučené lokality v Ostravě je například okolí Riegrovy ulice v Hrušově. Ve zchátralých domech tam žijí desítky rodin.