vynálezy

|Zuzana Burešová |Technologie

Italští řemeslníci sestavili vynálezy da Vinciho. Výstava navštívila pražskou Lucernu

Návrh auta, vrtulníku, ponorky i další vynálezy Leonarda da Vinciho si mohou návštěvníci na vlastní oči prohlédnout v pražském Paláci Lucerna. S využitím nákresů renesančního umělce sestavili italští řemeslníci věrné modely jeho nápadů a pod záštitou Muzea Leonarda da Vinciho v Římě je poprvé představují v Praze. Rozpohybovat se na výstavě dá třeba i figura Vitruviánského člověka.

|Ivana Bernáthová |Technologie

Unikátní vynálezy Technické univerzity v Liberci pronikají do života řadě lidem a firmám

Nanomateriály používané k výrobě zdravotnických antivirových roušek, trička zachytávající elektromagnetický smog, chytré bundy nebo roboti, kteří umí umýt okna mrakodrapu. To jsou příklady unikátních vynálezů liberecké Technické univerzity, které pomalu pronikají do našeho života a ulehčují ho. Univerzita na jejich vývoj využívá mimo jiné i peníze z Evropské unie, získala už více než jednu miliardu korun.

|Květa Moravcová, mka |Zprávy z domova

Před 259 lety postavil český vynálezce první bleskosvod na světě

Přesně před 259 lety postavil český vynálezce Prokop Diviš první uzemněný bleskosvod na světě. Stalo se tak na zahradě v Příměticích u Znojma, kde působil jako farář a zároveň vědecky experimentoval. Bleskosvod postavil Diviš pouhý rok poté, co v Petrohradě zemřel při podobných pokusech profesor Richmann a jeho smrt experimenty s elektřinou načas zastavila.