vyplácení dávek

|Ondřej Houska, Veronika Sedláčková, Eva Presová |Zprávy z domova

Ministr Drábek chce za potíže s vyplácením dávek potrestat manažery

K trestům pro manažery na ministerstvu i na centrálním úřadu práce přistoupí ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 kvůli problémům, které provázejí zavádění nového systému výplat sociálních dávek. Chyby a nedostatky, které se objevily, teď vedení resortu analyzuje. Ministr Drábek se prý do týdne rozhodne koho a jak potrestá.

|Petr Kořínek, Matěj Skalický |Zprávy z domova

Úřady práce většinou zvládly první den vyplácení dávek a podpor bez větších potíží

Úřady práce se během prvního dne kdy vyplácely všechny dávky a podpory nezhroutily. V Brně a Zlíně se sice v pondělí dopoledne tvořily fronty, úředníci ale nakonec nápor zvládli. Obavy kritiků, že nestihnou všechny žadatele obsloužit se tak nepotvrdily. Jen v Ostravě se během dne vyskytly problémy s počítači a nedostatkem tiskopisů.

|Věra Pfeifferová, Petra Benešová, Alice Kottová, Martina Spěváčková |Zprávy z domova

Vyplácení dávek postiženým se změní, odsouhlasil senát

Senát schválil změny ve vyplácení dávek zdravotně postiženým. Několik dosavadních dávek se má podle reformní vládní předlohy sloučit ve dvě - na mobilitu a na pomůcky. Příspěvek na mobilitu má být vyplácen pravidelně každý měsíc, příspěvek na pomůcky jednorázově. Změn ve vyplácení příspěvků se ale bojí stovky rodin, které se starají o handikepované děti a své příbuzné.

|Andrea Čánová, Marína Dvořáková |Regiony

Za změnou systému vyplácení důchodů stojí ostravský právník

Zasedal kvůli němu Ústavní soud i česká vláda. Bohatším lidem vybojoval vyšší důchody, sám přitom má stále stejnou penzi. To je příběh ostravského právníka Karla Sochora. Ústavní soud vyslyšel jeho argumenty, že dosavadní systém byl pro movitější, kteří ze svého platu odváděli vyšší částky, nespravedlivý. Čeští zákonodárci tak museli přijmout novelu zákona, která je příznivější pro lidi s vyššími příjmy a začíná platit právě dnes.