výprodej

| Český rozhlas, Barbora Benešová |Ekonomika

Exkluzivní průzkum: Pozor na povánoční výprodeje, každá devátá sleva je zavádějící

Téměř každý devátý výrobek ve výprodejích není skutečně zlevněný. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu Českého rozhlasu. Společně se spotřebitelským centrem dTest jsme vytipovali 433 výrobků, o které je každým rokem ve výprodejích největší zájem. Jejich ceny nafotilo dvacet redaktorů v obchodech po celém Česku. Postup pak zopakovali v první den výprodejů, tedy 27. prosince. Ceny se prokazatelně snížily jen u třetiny výrobků. Tabulku s kompletními výsledky si můžete prohlédnout na konci článku.

|Barbora Benešová |Ekonomika

Výprodeje jsou tu. Obchodníci lákají na velké slevy, málokdo jim ale věří

V Česku začaly velké povánoční výprodeje. Někteří obchodníci lákají tento týden zákazníky až na 80procentní slevy. Lidé levněji nakupují hlavně elektroniku, hračky a sezónní oblečení. Téměř 80 procent lidí ale prodejcům nevěří, že zlevní tak, jak slíbili. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas.

| ČRo, Barbora Benešová |Ekonomika

Povánoční výprodeje se zlevněným oblečením či elektronikou zvolna končí

Výprodeje a slevy u obchodníků pomalu končí. Podle posledních údajů internetových vyhledávačů slev padaly ceny v e-shopech po Vánocích v průměru o 19 procent. Největší zájem o zlevněné zboží byl v pondělí 28. prosince. Češi ve výprodejích nakupují hlavně elektroniku, mobily, oblečení a hračky. Velký zájem hlásí prodejci o rozbalené zboží. Tedy takové, které pod vánočním stromkem nový majitel rozbalil, ale vrátil ho zpět do obchodu.

Povánoční nákupní horečka je tady. Spotřebitelé by měli být na pozoru před triky prodejců

|Martin Hromádka, Matěj Skalický, Jan Beneš |Ekonomika

Obchodníci hromadně zahájili období povánočních slev. Na zlevněné zboží lákají kamenné obchody i internetoví prodejci. Největší zájem je tradičně o elektroniku a oblečení. Odborníci ovšem varují, že ne všechny slevy mohou být výhodné a obchodníci mohou zákazníky klamat. ČOI je při "slevovém podvádění" letos nachytala téměř v polovině kontrolovaných případů.