výroční zpráva

| ČTK |Zprávy z domova

USA vytýkají Česku diskriminaci Romů, stigmatizaci HIV pozitivních i korupci

Česká republika se nadále potýká se sociální diskriminací Romů, stigmatizací osob nakažených virem HIV či korupcí. Vyplývá to z nové výroční zprávy amerického ministerstva zahraničí o stavu lidských práv ve světě, která Česku vytýká i údajné protipřistěhovalecké nálady podpořené výroky mnohých politiků, a to včetně prezidenta Miloše Zemana. Dokument k celosvětovému dění obecně uvádí, že úroveň lidských práv se zhoršuje, ohroženy jsou především základní svobody - vyjadřování či shromažďování.

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Romská demokratická strana dodala zfalšovanou zprávu o hospodaření, zjistil kontrolní výbor

Podle kontrolního výboru Poslanecké sněmovny dodala Romská demokratická strana zfalešovanou zprávu auditora o svém hospodaření za loňský rok. Pod zprávou je podle poslanců podepsaný auditor, který je už rok a půl na vlastní žádost vyškrtnutý ze seznamu auditorů. Razítko v materiálu je navíc vystřižené z jiného dokumentu a na zprávu jen přilepené.

| ČTK, Anna Kottová |Zprávy z domova

Sněmovna proplatila hnutí ANO čtyři miliony korun za posudky, zjistil kontrolní výbor

Hnutí ANO inkasovalo od sněmovny peníze za posudky, které vypracovalo pro své poslance. Proplatit si nechalo téměř čtyři miliony a sto tisíc korun. Není ale jisté, zda byly peníze skutečně použity na expertní posudky. Zjistil to kontrolní výbor Poslanecké sněmovny z výročních finančních zpráv za loňský rok. Nedostatky se podařilo zjistit také u sociálních demokratů, lidovců a TOP 09.

|Vladimír Kroc, ČTK |Zprávy z domova

BIS: Mezi špiony z Ruska a Číny jsou i akademici, rizikem jsou také protiromské nálady

Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) přijíždějí z Ruska a Číny do Česka kromě zpravodajců krytých diplomacií i samostatní špioni, například akademici, turisté a podnikatelé. Nejvýraznější rizikový faktor pro demokratické zřízení Česka pak loni podle BIS představovalo zvýšené mezietnické napětí v některých regionech. BIS dnes zveřejnila poznatky ve výroční zprávě za rok 2013.

|Martin Křížek, Katarína Brezovská, Lenka Rafaelová, Klára Bílá |Zprávy z domova

Miliony lidí nemají přístup ke spravedlnosti, upozorňuje zpráva AI

Ve 159 zemích světa došlo v loňském roce k porušování lidských práv. Vyplývá to z výroční zprávy organizace Amnesty International. Ta zaznamenala výskyt mučení a jiného špatného zacházení ve více než 111 zemích. Miliony lidí po celém světě tak zůstávají bez možnosti domoci se svých práv. Českou republiku AI kritizuje za oddělování Romů ve společnosti.