Ústavní soud v úterý zrušil odklad vykonatelnosti rozsudku, podle něhož má ČSSD zaplatit dědicům Altnera asi 338 milionů korun. ČSSD však požádá o další odklad.
Praha potřebuje znát podrobnosti ohledně využití budov a odhadové ceny za jejich prodej. Nepotřebuje další prázdné budovy. Bez seznamu budov nemá smysl se k Babišově nabídce vyjadřovat, dodal.
Budoucí americký prezident Donald Trump se rozhodl v rámci mimosoudního vyrovnání vyplatit studentům někdejší Trumpovy univerzity 25 milionů dolarů (638 milionů korun). S odvoláním na newyorského státního zástupce Erika Schneidermana o tom informovaly světové agentury.
Vinohradská nemocnice nebude platit rekordní odškodné 30 milionů korun za selhání lékařů u porodu. S rodinou těžce postiženého pětiletého chlapce se dohodla na mimosoudním vyrovnání. O jeho podmínkách dnes právní zástupce rodiny Antonín Tunkl jednal s ředitelem nemocnice Markem Zemanem v jihočeských Dačicích.
Jedním z témat, která rozdělují potenciální koalici ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL, jsou církevní restituce. Jejich revizi prosazují sociální demokraté, naopak lidovci si změnu nepřejí. Tyto dvě strany se dnes sejdou k povolebnímu jednání. Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub v rozhovoru pro Český rozhlas připustil, že by církve byly ochotné o vyrovnání znovu jednat, zároveň si však nemyslí, že je na dohodě se státem co měnit.
Ústavní soudci dnes začnou rozhodovat o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Obrátila se na ně skupina senátorů, kteří žádají o zrušení už schváleného zákona. Vůbec poprvé bude v Brně jednání k církevním restitucím veřejné.
Zástupci 16 církví dnes podepíšou smlouvy o finančním vyrovnání se státem. Jedinou náboženskou společností, která peníze zatím odmítla, je Bratrská jednota baptistů. Stát jí nabízí necelých 228 milionů korun, což prý výrazně převyšuje škody, které baptistům vznikly po únoru 1948.
Premiér Petr Nečas z ODS dnes podepíše smlouvy o finančním vyrovnání státu s církvemi. Ty by měly během příštích 30 let dostat dohromady 59 miliard korun. Podle opozice by měl ale premiér s podpisem počkat, dokud se Ústavní soud nevyjádří k jejím třem stížnostem na církevní restituce.
Třicítka duchovních a teologů se postavila proti církevním restitucím. Bojí se, že církev bude mít sice majetek, ale lidé se k ní obrátí zády. Signatáři proto vyzývají představitele církví, aby se vzdali části nároků. Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub ale výzvu odmítá, autoři podle něj nejspíš nevycházejí z pravdivých informací.
Kardinál a bývalý pražský arcibiskup Miloslav Vlk si myslí, že by církve mohly udělat gesto a nabídnout vládě dočasný odklad splátek připravených v rámci majetkového vyrovnání se státem. Vlk to uvedl na svých webových stránkách, na jeho text upozornil deník Právo.
Podle názoru Svazu obchodu a cestovního ruchu by měla vláda ještě zvážit plány na zvýšení DPH a spravedlivější výběr daní zajistit spíše nástrojem, který před časem politické špičky odmítly, tedy registračními pokladnami. Registrační pokladny jsou však součástí komplexního projektu elektronického účetnictví, které si klade za cíl minimalizovat šedou ekonomiku.
Lobbista Roman Janoušek se snaží o mimosoudní vyrovnání s ženou, kterou před měsícem vážně zranil, když ji v opilosti srazil autem. Na jejího právníka Josefa Lžičaře naléhá, aby stanovil výši odškodného.
Asociace krajů má zájem na odblokování majetku měst a obcí, který je zatížen církevními restitucemi. Po jednání s arcibiskupy Dominikem Dukou a Janem Graubnerem to řekl předseda asociace Michal Hašek a jihomoravský hejtman (ČSSD).
I po majetkovém vypořádání s církvemi by se měl stát podílet na obnově některých sakrálních památek, řekla dnes při zahájení mezinárodního veletrhu Regiontour na brněnském Výstavišti ministryně kultury Alena Hanáková.
V zákonu o majetkovém vyrovnání s církvemi vládní koalice prosazuje normu, která jí mnoho bodů u veřejnosti asi nezíská. Průzkumy naznačují, že proti navracení majetku církvím se staví kolem 70 procent občanů. Zásadní námitky má i parlamentní opozice a chce prosadit referendum, ve kterém by využila společenský nesouhlas.
V Kosoři nedaleko Prahy chtěli postavit krátký obchvat, aby nákladní auta nejezdila přímo kolem školy. Po třech letech pokusů o dohodu to vzdali a u školy nechali udělat zpomalovací práh. Pozemek, přes který by měla 400 metrů dlouhá silnice vést, je totiž součástí církevních restitucí. A dokud se politici na zákonu o vyrovnání státu a církví nedohodnou, nebude v Kosoři nejen obchvat, ale ani nové veřejné osvětlení a bezpečnější elektrické vedení.
K debatě nad církevními restitucemi by se dnes po dvoutýdenním odkladu měla vrátit vláda. Podporu přislíbili ministři za ODS a TOP 09, zatímco Věci veřejné požadují konkrétní vysvětlení, kde stát přibližně 2 miliardy pro církve každoročně vezme.
Stát se dohodl s církvemi na délce takzvaného přechodného období, což je doba, po kterou budou platy duchovních a administrativy vypláceny ze státního rozpočtu. Mělo by trvat 17 let.
Církve kývly na vládní návrh řešení navrácení jejich majetku, o který přišly za komunistického režimu. Proces má vést až k úplné nezávislosti církví na státu. Návrh koaličních stran počítá s tím, že o něco více než polovinu majetku, jako jsou budovy, pozemky nebo lesy, přesně 56 procent, jim stát vrátí přímo a za zbytek vyplatí peníze. Celkem 59 miliard korun, které jim bude splácet po dobu příštích asi 30 let.
Dnes budou pokračovat jednání o církevním vyrovnání. Vládní komise pro majetkové narovnání vztahu mezi státem a církvemi se dnes odpoledne sejde se zástupci církví. Církve by se měly vyjádřit k návrhu, který jim ministr kultury Jiří Besser předložil koncem května.
Vládní komise připraví do konce května nový návrh vyrovnání s církvemi. V České televizi to řekl ministr kultury Jiří Besser. Variantou je podle něj vrátit více majetku na úkor peněz. Podle Bessera by se to týkalo lesů či pozemků.
5:10
|Veronika Malá, Martin Hromádka, Veronika Sedláčková|Zprávy z domova
Náboženské společnosti by měly být nezávislé na státu. I proto by se měly co nejrychleji vyřešit majetkové vztahy státu a církví. Shodli se na tom vyjednavači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.
Když posílá jeden stát druhému tajnou diplomatickou nótu, vždy to znamená, že se děje něco zvláštního. Zjistili jsme, že přesně taková zpráva teď míří do Polska - a možná tomu nebudete věřit - kvůli pouhým čtyřem kilometrům čtverečním. Zní to až neuvěřitelně, ale Česko se už více než padesát let nedokázalo dohodnout na pozemkovém vyrovnání u státní hranice.
Premiér Jan Fischer se v sobotu v rámci návštěvy papeže v České republice sešel s vatikánským státním sekretářem Tarcisiem Bertonem. Podle Fischera nebude nyní katolická církev kvůli ekonomické krizi pospíchat s majetkovým vyrovnáním mezi církví a českým státem.
Poslanci ODS dnes podpoří návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi jednohlasně. A to i přes výhrady některých z nich k výši vyrovnání a doby splátek. Po jednání poslaneckého klubu ODS to Radiožurnálu potvrdila místopředsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.
Ve sněmovně se dnes povede bitva o vládní návrh navrácení majetku církvím. Ten má totiž prověřit soudržnost koalice. Vedle opozice odmítají navržený model i někteří občanští demokraté a žádají jeho úpravy. Kabinet tak bude hledat cestu, jak uhájit vládní předlohu a zároveň uspokojit vnitrokoaliční kritiky.