vyšetření

vyšetření v textech na iROZHLASU

Zelený zákal postihuje děti i seniory. Onemocnění je neléčitelné, důležitá je prevence

|Eva Rejlichová, Renáta Vosecká |Zprávy z domova

Nitrooční tlak si ve čtvrtek nechávali lidé změřit přímo v budově Českého rozhlasu na Vinohradské ulici v Praze. Akce měla upozornit na prevenci vzniku zeleného zákalu. Tuto nemoc většinou neprovází jiné potíže se zrakem nebo bolest, proto pacienti často přijdou pozdě. Bezplatné měření pořádal Český rozhlas Dvojka a pražská Všeobecná fakultní nemocnice jako součást Světového týdne glaukomu.

|Olga Kořánková |Zprávy z domova

Unesené Češky po návratu podstoupily vyšetření. Čeká je zotavování

Po dvou letech od únosu v Pákistánu jsou dvě Češky zpátky doma a mají za sebou první lékařská vyšetření. Na propuštění Hany Humpálové a Antonie Chrástecké se podílela turecká humanitární organizace IHH. Po asi dvouměsíčním vyjednávání se dívky přes Turecko vrátily do Česka. Nelehký návrat do běžného života, který je čeká, může podle odborníků trvat i několik let.

|Martina Pelcová, kov |Člověk

Je Světový den ledvin, nemocnice lidem nabízejí vyšetření zdarma

Dnešní den vyhlásili lékaři Světovým dnem ledvin. Připojují se k němu i desítky českých nemocnic a poliklinik, které se v rámci osvěty snaží během dne přivést pacienty na bezplatná vyšetření. Podle statistik má totiž potíže s ledvinami asi desetina Čechů. U ledvin je nebezpečné, že nebolí, i když jsou vážně poškozené. Proto lékaři doporučují prevenci nepodceňovat.

|Martin Dorazín, Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Francie vyslala do Moskvy experty, podílí se na vyšetřování tragédie šéfa Totalu

Francouzské úřady vyslaly do Moskvy tři experty. Přepisují a analyzují záznamy z černých skříněk letadla Falcon, které včera v noci havarovalo na moskevském letišti Vnukovo-3. Po srážce s vozem na odklízení sněhu zahynul v hořících troskách letadla šéf francouzské ropné společnosti Christophe de Margerie a tři členové posádky. Policie zadržela řidiče odklízecího auta Vladimira Martyněnka.