Finanční náročnost výsluh na rozpočet zvyšuje i relativně vysoký počet dobře placených generálů a plukovníků napříč bezpečnostními sbory, a to hlavně ve srovnání se zahraničím.
Tento trend bude podle Michaely Trněné z armádní Agentury personalistky nejspíš pokračovat. Armáda chce proto posílit benefity pro vojáky a ještě víc zjednodušit nábory nováčků.
Lékaři minulý týden podepsali s ministrem zdravotnictví dohodu o růstu platů a odvolali prosincové protesty. Tím ale jednání podle obou stran nekončí. Kromě výsluh chtějí dál jednat i o přesčasech.
Stárnutí policistů je problémem po celé republice. „Průměrný věk policistů se za těch deset let posunul z věku 36 na necelých 40,“ popisuje mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.
Po půl roce vyšetřování sněmovní komise k reorganizaci policie dokončuje svoji závěrečnou zprávu. Hlavní tvůrce reformy, generál Zdeněk Laube, který od policie odešel, od Nového roku pracuje na České poště. K tomu ještě pobírá každý měsíc rentu přes 50 tisíc korun. Výši výsluhy vypočítalo Datové oddělení Českého rozhlasu.
Vysloužilí horníci v Polsku chtějí uhlí zadarmo. Odbory získali přes 120 tisíc podpisů pod občanský návrh zákona, který jim má zajistit takzvaný uhelný deputát ze státních peněz. Polský Sejm začne už brzy projednávat novelu zákona, která to umožní.
Záchranáři by mohli mít nárok na odchodné a delší dovolenou. Počítá s tím návrh opozičních poslanců, který má zlepšit postavení zdravotnických záchranářů. Vláda návrh nepodpořila ani nezamítla. Důvodem je mimo jiné to, že odchodné by zatížilo rozpočty krajů a to asi padesáti miliony korunami.
Výsluhy policistů, vojáků nebo celníků by měly být zdaněny. Plánuje to ministr financí Miroslav Kalousek. Dnes to řekl na Žofínském fóru s tím, že ačkoli výsluhy zatěžují výdaje státního rozpočtu, nelze je zrušit.