Vysoká škola báňská - Technická

Vysoká škola báňská - Technická v textech na iROZHLASU

|Stanislav Janalík |Zprávy z domova

Inovace vědců z Ostravy: malé elektrárny podél svodidel pomohou řidičům

UVNITŘ VIDEO. Vědci ostravské Vysoké školy báňské vyvinuli speciální světla na svodidla. Jejich vynález dokáže lépe osvítit nepřehledné úseky a dokonce řidičům dát signál o protijedoucích autech. Prototyp chtějí dokončit během dvou let. Speciální světla by v budoucnu mohla mimo jiné díky viditelnosti z větší dálky nahradit klasické odrazky.

|Stanislav Janalík |Regiony

Green light Vysoké školy báňské pomůže i letos mladým podnikatelům

Mladí podnikatelé v Ostravě znovu dostanou šanci dobýt svět. Podnikatelský inkubátor při Vysoké škole báňské spustil druhý ročník programu Green light, který pomáhá mladým lidem rozjet podnikání. Vybraným týmům nebo jednotlivcům pak specialisté poradí, jak obstát v tvrdé konkurenci na trhu, a pomůžou jim zaujmout investory. Podnikatelské týmy, které programem prošly vloni, těží z některých rad doteď.

|Marína Dvořáková, Stanislav Janalík |Vesmír

'Raketou na Mars' cestoval v Ostravě na prezentaci americký expert z NASA

Hit ostravské patriotky Věry Špinarové "S raketou na Mars" ožil na akademické půdě. Pod vousy si ho pobrukovali vědci a studenti, kteří zaplnili sál Vysoké školy báňské. Jako magnet je přitáhla přednáška amerického experta z NASA, který pomáhal sestrojit planetární vozítko Curiosity.

|Ondřej Černý, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Ostravská univerzita a Vysoká škola báňská by se mohly sloučit

Ušetřit a nabídnout novou kvalitu. To je cíl plánované fúze dvou ostravských univerzit. Už za tři roky by tak ze sloučení Ostravské univerzity a Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava mohl vzniknout jeden ústav. Zelenou sloučení dává i ministerstvo školství, které letos na projekt poskytne 40 milionů korun. Celkem by fúze měla stát 120 milionů korun. Cílem je vznik třetí největší univerzity v Česku a vědecko-výzkumného centra.