vysoké školství

|Monika Červená, Veronika Sedláčková, Klára Bílá, Ondřej Vaňura, Kristina Winklerová, Lukáš Milota, Ondřej Wolf |Zprávy z domova

Po celém Česku se konají akce proti navrhované reformě vysokých škol

Studenti po celé republice protestují proti reformě univerzit, kterou chystá ministr Josef Dobeš. Už včera začal v Praze jejich Týden neklidu debatou o vysokoškolské a kulturní politice. Dnes se do protestů zapojí i vysoké školy z dalších měst. Odpůrcům reforem se nelíbí zavedení školného, bojí se také omezování akademických svobod a propojování škol s podnikatelskou sférou a politikou.

|Igor Maňour, Lenka Šumová, Martina Mašková, Klára Bílá, bre |Zprávy z domova

Rektor UK svolal shromáždění akademické obce. Kvůli reformě VŠ

Akademici se bojí o svoji nezávislost. Chystaný zákon o vysokých školách podle nich zlikviduje samosprávný charakter akademické obce a radikálně omezí vliv studentů na rozhodování. Univerzita Karlova v Praze proto svolává shromáždění, na které zástupci akademické obce zvou všechny studenty. Výsledkem setkání by měla být dohoda na konkrétním postoji studentů, případně na protestech.

|Aneta Vojtěchová |Zprávy z domova

Václav Hampl bude jmenován předsedou konference rektorů

Předsedou České konference rektorů bude jmenován rektor Karlovy univerzity Václav Hampl. Ve své funkci chce diskutovat o přechodu od kvantity ke kvalitě vysokého školství, diverzifikaci škol. Chce změnit i fungování samotné organizace a více spolupracovat se soukromými školami.