výstavba

| ČTK |Zprávy z domova

Policie plánuje postavit nový komplex budov včetně laboratoří. Náklady se odhadují na více než 2,6 miliardy

Policie chce v Praze na Zbraslavi vybudovat nový komplex, kam by přesídlil Kriminalistický ústav a také Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Náklady na přípravu projektu a výstavbu se předběžně odhadují na více než 2,6 miliardy korun. Dalších 600 milionů by mohlo stát vybavení moderních laboratoří pro kriminalisty. Nový areál by měl vzniknout v letech 2018 až 2022. Nejprve však musí záměr schválit vláda. Vyplývá to z materiálů, které získala ČTK.

| ČTK, dab |Zprávy z domova

Výstavba D8 má zpoždění 15 let, upozorňuje NKÚ. Podle ministerstva bude do prosince hotová

Dálnice D8, která má spojit Prahu s Ústím nad Labem a napojit se na německou dálnici A17, měla být hotová už před 15 lety. Stále ale chybí 17 kilometrů mezi Lovosicemi a Řehlovicemi. Upozornil na to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) také podle kontrolorů neobjasnilo, nakolik se zabývalo opatřeními, která by dálnici ochránila před sesuvy půdy. Podle ministerstva dopravy za zpožděními stojí především soudní spory o vedení trasy dálnice, které již jsou vyřešeny.

Obce okolo Prahy se brání dalšímu růstu satelitů. Chybí školy, silnice i čističky

| ČRo, Kateřina Havránková |Regiony

Skoro čtyřnásobně narostl v Chýni u Prahy za posledních deset let počet obyvatel. Obec je jednou z těch, kam se stěhují mladé rodiny z Prahy za klidnějším bydlením. Nekoordinovaný stavební boom v posledních letech změnil malá sídla v rozsáhlé satelity, kde chybějí chodníky, sítě i místa ve školkách a školách. Lidé se tam přesto stěhují dál.

|Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Kuala Lumpur je jedno velké staveniště. Roste tam i nová dominanta města

Malajsijská metropole Kuala Lumpur teď místy připomíná velké staveniště. Jeden vedle druhého tam totiž rostou nové mrakodrapy. Jeden z nich svou výškou dokonce brzy překoná známé Petronas Towers, které proslavil americký film Past. V něm se do mrakodrapu vloupají v předvečer nového milénia Sean Connery a Catherine Zeta-Jonesová. Ve věžích Petronas ale ve skutečnosti není banka jako ve filmu. Sídlí tam ropná společnost stejného jména.

Stavební firmy v Riu hrozí, že zastaví práce na jednom z olympijských areálů

|David Koubek, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Ještě před rokem vozili olympijští funkcionáři z Rio de Janeira znepokojivé zprávy. Jeden z nich dokonce mluvil o nejhůř chystaných hrách v historii. Pak se ale ukázalo, že se sportoviště staví a vše jde podle plánu, a tak zase zavládl optimismus. Ten by teď mohla narušit zpráva o tom, že v jednom ze čtyř olympijských areálů chybí peníze na stavbu. Konsorcium firem už kvůli tomu propustilo 70 dělníků a dalších 550 dostalo oznámení o propuštění.

|Gabriela Hauptvogelová |Regiony

Obyvatelé sídliště Pod Holoměří si po několika letech konečně vybojovali nové dětské hřiště

Po několika letech přesvědčování se obyvatelé ústeckého sídliště Pod Holoměří dočkali nového dětského hřiště. Zhruba dvě stě lidí podepsalo petici a jejich zástupci nepřestávali jednat s centrální radnicí. Ta nakonec na výstavbu dala největší díl peněz - čtyři sta tisíc korun, dalších více než sto tisíc přidali sponzoři.

|Jiří Hošek, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

V Londýně má vyrůst 240 mrakodrapů, někteří ale v 'druhé Dubaji' žít nechtějí

Až 240 nových výškových budov by v příštích letech mohlo vyrůst v různých částech Londýna. Mrakodrapy by mohly částečně uspokojit poptávku po nových bytech a přinést práci tisícovkám lidí. Podle staromilců ale desítky metrů vysoké budovy příliš radikálně změní panorama Londýna a udělají z něj druhou Dubaj nebo Šanghaj.

|Tomáš Jelen |Regiony

Brněnští zastupitelé budou hlasovat o prodeji pozemků Amazonu. Již počtvrté

Už počtvrté budou dnes brněnští zastupitelé rozhodovat o prodeji pozemků pro logistické centrum Amazonu. Zástupci internetového obchodu ale už před dvěma týdny oznámili, že o brněnské lokality zájem nemají. Podle primátora ale město jednat musí, zavazuje je smlouva. Internetový prodejce nejspíš své sklady v Česku postaví jen v Dobrovízi u Prahy.

|Klára Stejskalová |Zprávy ze světa

Mrakodrapy na Alexanderplatzu? Plánovaná výstavba rozděluje Berlíňany

Už v příštím roce by se na vyhlášeném náměstí v centru východního Berlína měl začít stavět obytný dům vysoký 150 metrů. Berlín se kvůli němu opět rozdělil na dvě poloviny. Tentokrát ne na východní a západní, ale na odpůrce a příznivce záměru architekta Franka Gehryho, autora také pražského Tančícího domu.