výstavba

| ČTK |Zprávy z domova

Policie plánuje postavit nový komplex budov včetně laboratoří. Náklady se odhadují na více než 2,6 miliardy

Policie chce v Praze na Zbraslavi vybudovat nový komplex, kam by přesídlil Kriminalistický ústav a také Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Náklady na přípravu projektu a výstavbu se předběžně odhadují na více než 2,6 miliardy korun. Dalších 600 milionů by mohlo stát vybavení moderních laboratoří pro kriminalisty. Nový areál by měl vzniknout v letech 2018 až 2022. Nejprve však musí záměr schválit vláda. Vyplývá to z materiálů, které získala ČTK.

| ČTK, dab |Zprávy z domova

Výstavba D8 má zpoždění 15 let, upozorňuje NKÚ. Podle ministerstva bude do prosince hotová

Dálnice D8, která má spojit Prahu s Ústím nad Labem a napojit se na německou dálnici A17, měla být hotová už před 15 lety. Stále ale chybí 17 kilometrů mezi Lovosicemi a Řehlovicemi. Upozornil na to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) také podle kontrolorů neobjasnilo, nakolik se zabývalo opatřeními, která by dálnici ochránila před sesuvy půdy. Podle ministerstva dopravy za zpožděními stojí především soudní spory o vedení trasy dálnice, které již jsou vyřešeny.

| ČRo, Kateřina Havránková |Regiony

Obce okolo Prahy se brání dalšímu růstu satelitů. Chybí školy, silnice i čističky

Skoro čtyřnásobně narostl v Chýni u Prahy za posledních deset let počet obyvatel. Obec je jednou z těch, kam se stěhují mladé rodiny z Prahy za klidnějším bydlením. Nekoordinovaný stavební boom v posledních letech změnil malá sídla v rozsáhlé satelity, kde chybějí chodníky, sítě i místa ve školkách a školách. Lidé se tam přesto stěhují dál.

|Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Kuala Lumpur je jedno velké staveniště. Roste tam i nová dominanta města

Malajsijská metropole Kuala Lumpur teď místy připomíná velké staveniště. Jeden vedle druhého tam totiž rostou nové mrakodrapy. Jeden z nich svou výškou dokonce brzy překoná známé Petronas Towers, které proslavil americký film Past. V něm se do mrakodrapu vloupají v předvečer nového milénia Sean Connery a Catherine Zeta-Jonesová. Ve věžích Petronas ale ve skutečnosti není banka jako ve filmu. Sídlí tam ropná společnost stejného jména.

|David Koubek, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Stavební firmy v Riu hrozí, že zastaví práce na jednom z olympijských areálů

Ještě před rokem vozili olympijští funkcionáři z Rio de Janeira znepokojivé zprávy. Jeden z nich dokonce mluvil o nejhůř chystaných hrách v historii. Pak se ale ukázalo, že se sportoviště staví a vše jde podle plánu, a tak zase zavládl optimismus. Ten by teď mohla narušit zpráva o tom, že v jednom ze čtyř olympijských areálů chybí peníze na stavbu. Konsorcium firem už kvůli tomu propustilo 70 dělníků a dalších 550 dostalo oznámení o propuštění.

Obyvatelé sídliště Pod Holoměří si po několika letech konečně vybojovali nové dětské hřiště

|Gabriela Hauptvogelová |Regiony

Po několika letech přesvědčování se obyvatelé ústeckého sídliště Pod Holoměří dočkali nového dětského hřiště. Zhruba dvě stě lidí podepsalo petici a jejich zástupci nepřestávali jednat s centrální radnicí. Ta nakonec na výstavbu dala největší díl peněz - čtyři sta tisíc korun, dalších více než sto tisíc přidali sponzoři.

|Jiří Hošek, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

V Londýně má vyrůst 240 mrakodrapů, někteří ale v 'druhé Dubaji' žít nechtějí

Až 240 nových výškových budov by v příštích letech mohlo vyrůst v různých částech Londýna. Mrakodrapy by mohly částečně uspokojit poptávku po nových bytech a přinést práci tisícovkám lidí. Podle staromilců ale desítky metrů vysoké budovy příliš radikálně změní panorama Londýna a udělají z něj druhou Dubaj nebo Šanghaj.

|Tomáš Jelen |Regiony

Brněnští zastupitelé budou hlasovat o prodeji pozemků Amazonu. Již počtvrté

Už počtvrté budou dnes brněnští zastupitelé rozhodovat o prodeji pozemků pro logistické centrum Amazonu. Zástupci internetového obchodu ale už před dvěma týdny oznámili, že o brněnské lokality zájem nemají. Podle primátora ale město jednat musí, zavazuje je smlouva. Internetový prodejce nejspíš své sklady v Česku postaví jen v Dobrovízi u Prahy.

|Klára Stejskalová |Zprávy ze světa

Mrakodrapy na Alexanderplatzu? Plánovaná výstavba rozděluje Berlíňany

Už v příštím roce by se na vyhlášeném náměstí v centru východního Berlína měl začít stavět obytný dům vysoký 150 metrů. Berlín se kvůli němu opět rozdělil na dvě poloviny. Tentokrát ne na východní a západní, ale na odpůrce a příznivce záměru architekta Franka Gehryho, autora také pražského Tančícího domu.