Ústřední protipovodňová komise doporučuje organizátorům akcí, aby zvážili jejich konání od pátečního odpoledne. Lidem se od pátku od 18.00 nedoporučuje chodit do lesů kvůli riziku pádu stromů.
Nejvážnější povodňová situace nastane na řekách, které odvodňují Jeseníky a další horské oblasti na severovýchodě země. Některé řeky o víkendu výrazně překročí třetí stupeň povodňové aktivity.
V severozápadní polovině Čech hrozí silné bouřky i ve čtvrtek odpoledne a večer. Doprovázet je mohou úhrny srážek kolem 30 milimetrů, nárazy větru až 70 km/h a vyskytnout se mohou i kroupy.
Teploty v sobotu odpoledne budou stoupat nad 31 stupňů Celsia, hlavně v Polabí a na jižní Moravě. Od večera hrozí bouřky s přívalovým deštěm, větrem a kroupami.
Po nedělních silných bouřkách a přívalových srážkách platily v pondělí brzo ráno povodňové stupně na 15 stanicích na Moravě, a to převážně na menších tocích.
Velmi silné bouřky na východě Česka budou provázet přívalové srážky kolem 50 milimetrů, výjimečně i 70 milimetrů, víc než třícentimetrové kroupy a nárazy větru s rychlostí 90 kilometrů v hodině.
Do Česka v pátek odpoledne dorazily silné bouřky. První vznikly v Pošumaví a postupovaly na východ. V částech republiky omezují železniční a silniční dopravu.
Kvůli bouřkám byla omezená silniční i železniční doprava v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Na silnice a tratě tam popadaly stromy, někde byly problémy s dodávkami elektrického proudu.
Silné bouřky v sobotu zasáhnou hlavně Moravu a jihovýchod Čech. V neděli se objeví v celém Česku a především na Moravě mohou trvat déle než v sobotu.. Bouře přinesou kroupy i přívalové deště.
„Meteorologické podmínky budou takové, že to bude rozšíření požáru nahrávat,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Veronika Švorcová Mocová. Zakázáno je například i používání pyrotechniky.
Meteorologové dál varují před vydatným deštěm na severovýchodě Česka v Orlických horách a Jeseníkách. Výstrahu před povodní ale zmírnili na nejnižší stupeň nebezpečí.
Nejhorší má být situace v severním pásu od Jizerských hor po Jeseníky. Podle Českého hydrometeorologického ústavu hrozí, že chůze i jízda autem tam bude téměř nemožná.
Varování před ledovkou je platné do čtvrtečního dopoledne. Týká se většiny území ČR, nevztahuje se na Zlínský kraj a východní části Moravskoslezského a Jihomoravského kraje.
Pro většinu území Česka varují meteorologové před silnou ledovkou a náledím. V souvislosti s extrémním počasím hrozí komplikace v dopravě i dodávkách elektřiny.
Vltava v Českém Krumlově stoupla na třetí stupeň povodňové aktivity ve středu před šestou večer, kdy hladina dosáhla 221 centimetrů. Poblíž této hodnoty se držela celou noc.
„V mlze je nutno snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Déletrvající mrznoucí mlhy mohou vést k tvorbě námrazy na komunikacích s nebezpečím smyku,“ říkají meteorologové.
Od západu v sobotu začne v Čechách sněžit. Sněžení místy přejde v mrznoucí déšť, který na podchlazeném povrchu a na drátech elektrického a trakčního vedení může namrzat a tvořit slabou ledovku.
Z důvodu koncentrace troposférického neboli přízemního ozonu vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu před smogem v Ústeckém kraji. Lidé by měli snížili fyzickou zátěž.