vyvlastnění

vyvlastnění v textech na iROZHLASU

|Tereza Kadrnožková |Zprávy z domova

Za vyvlastněné pozemky měli dostat majitelé tržní cenu, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud se zastal bratrů Gregůrkových ze Zlína, kterým stát vyvlastnil pozemky potřebné pro stavbu obchvatu Otrokovic. Rodina dostala od státu jen 3,5 milionu korun. Podle dnešního nálezu měl stát při výpočtu vycházet z úplné tržní ceny. Rodině tak náleží zhruba 36 milionů korun. Jde už o druhý případ tohoto typu, který rodina vyhrála.

|Ondřej Vaňura |Regiony

Soud zamítl žalobu proti vyvlastnění pozemků pod dálnicí D11

Krajský soud v Hradci Králové opět zamítl žalobu týkající se způsobu vyvlastnění pozemků pod dálnicí D11. Podal ji původní majitel Lubomír Bažant se svou sestrou. Nesouhlasí totiž s odebráním zhruba 3500 metrů čtverečních půdy nedaleko Praskačky u Hradce Králové a požadují úplné zrušení vyvlastnění. Případ soudy řeší už 10 let.

ŘSD má problémy s výkupem pozemků pro R35, vlastníci nechtějí prodávat za snížené ceny

|Iveta Záleská |Regiony

Nový zákon o vyvlastnění komplikuje přípravy pro stavbu rychlostní silnice R35. Několik let připravovaná komunikace má propojit severně české a moravské regiony a má být alternativou k dálnici D1. V tuto chvíli Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vykupuje pozemky pro první úsek Časy – Ostrov, který naváže na kruhový objezd v Opatovicích nad Labem. Vlastníci pozemků však podle ŘSD za nabízené ceny prodávat nechtějí.

|Veronika Sedláčková, Vojtěch Kouřímský |Zprávy z domova

Domy kvůli uhlí by se neměly vyvlastňovat. Pozemky kvůli silnicím naopak snáze

Senát dnes podpořil vládní novelu, která má zjednodušit a zlevnit vyvlastňování pozemků pro výstavbu silnic a dálnic. Především tím, že rozděluje celý proces na samotné vyvlastnění a na rozhodování o náhradě za vybrané pozemky. Horní komora Parlamentu také umožnila přijetí vládní novely, která má v horním zákoně zrušit možnost vyvlastňování nemovitostí kvůli těžbě nerostných surovin, což se týká zejména uhlí.