vývoz

|Zuzana Švejdová |Ekonomika

Českým podnikům se v USA daří. Vyvážejí tam oblečení, motory i zdravotní židle

Českým firmám se daří prosazovat na americkém trhu. Třeba společnost s outdoorovým oblečením Bushman uzavřela ve Spojených státech kontrakt za statisíce dolarů. Její módu teď bude prodávat největší internetový prodejce na světě – firma Amazon. Díky projektu MeoHub se do Ameriky dostávají i další české podniky, které v zámoří uzavírají obchody. Například výrobce řídicích systémů Betacontrol nebo firma Therapia, která vyrábí zdravotní židle.

Vánoční ozdoby, ryby, telefony. Podívejte se, co všechno jsme za 15 let dovezli z Číny

|Marcel Šulek, Petr Kočí |Zprávy z domova

Česká republika dováží z Číny desetkrát více zboží než před patnácti lety. Také náš vývoz do Číny se zdesateronásobil – stále však zůstává desetkrát menší než import. Obrovský nepoměr patří k hlavním tématům nynější státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana. V databázi zahraničního obchodu ČSÚ lze najít stovky tisíc záznamů o jednotlivých česko-čínských transakcích. Zkusili jsme všechny sečíst a zakreslit do jednoho interaktivního grafu.

|Ondřej Houska, Pavla Lioliasová |Ekonomika

I přes pozastavení platnosti sankcí vůči Rusku hledají Češi nové možnosti vývozu

Státy Evropské unie schválily zavedení nových sankcí vůči Rusku. Opatření ale po několik příštích dní nevstoupí v platnost a unie počká, jestli na Ukrajině vydrží příměří mezi vládou a proruskými separatisty. Na takovém postupu se v noci na dnešek v Bruselu dohodli velvyslanci členských zemí unie. I přesto čeští podnikatelé hledají nové možnosti vývozu.

|Petra Benešová, Václav Rokyta, kap |Ekonomika

Stát připravil českým exportérům návod, jak vyvážet do Ruska po zpřísnění sankcí

Ministerstvo průmyslu zveřejnilo návod pro české firmy, jak exportovat do Ruska. Kvůli novým sankcím stát nevydá například žádné povolení na vývoz zbraní do Ruska. Stát také vývozcům neudělí žádné povolení k vývozu, pokud bude mít podezření, že dodávky slouží pro průzkum nebo těžbu ropy v hlubinných vodách.