vývoz

|Zuzana Švejdová |Ekonomika

Českým podnikům se v USA daří. Vyvážejí tam oblečení, motory i zdravotní židle

Českým firmám se daří prosazovat na americkém trhu. Třeba společnost s outdoorovým oblečením Bushman uzavřela ve Spojených státech kontrakt za statisíce dolarů. Její módu teď bude prodávat největší internetový prodejce na světě – firma Amazon. Díky projektu MeoHub se do Ameriky dostávají i další české podniky, které v zámoří uzavírají obchody. Například výrobce řídicích systémů Betacontrol nebo firma Therapia, která vyrábí zdravotní židle.

|Marcel Šulek, Petr Kočí |Zprávy z domova

Vánoční ozdoby, ryby, telefony. Podívejte se, co všechno jsme za 15 let dovezli z Číny

Česká republika dováží z Číny desetkrát více zboží než před patnácti lety. Také náš vývoz do Číny se zdesateronásobil – stále však zůstává desetkrát menší než import. Obrovský nepoměr patří k hlavním tématům nynější státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana. V databázi zahraničního obchodu ČSÚ lze najít stovky tisíc záznamů o jednotlivých česko-čínských transakcích. Zkusili jsme všechny sečíst a zakreslit do jednoho interaktivního grafu.

|Ondřej Houska, Pavla Lioliasová |Ekonomika

I přes pozastavení platnosti sankcí vůči Rusku hledají Češi nové možnosti vývozu

Státy Evropské unie schválily zavedení nových sankcí vůči Rusku. Opatření ale po několik příštích dní nevstoupí v platnost a unie počká, jestli na Ukrajině vydrží příměří mezi vládou a proruskými separatisty. Na takovém postupu se v noci na dnešek v Bruselu dohodli velvyslanci členských zemí unie. I přesto čeští podnikatelé hledají nové možnosti vývozu.