výzbroj

|Vladimír Kroc, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Hradní stráž si pořídila 18 odstřelovacích pušek za sedm milionů korun. Použít je ale nesmí

Hradní stráž si v době všeobecného šetření nakoupila 18 speciálních odstřelovacích pušek Sniper za téměř 7 milionů korun. Zjistil to internetový deník Insider. Odborníci nákup označují za sporný – především proto, že tyto pušky smějí v době míru využívat k ochraně hlavy státu jen policisté. Mnohem více by je podle nich potřebovala armáda, která na ně však nemá peníze.

|Martina Hanáčková, pir |Zprávy z domova

Po výzvách zbrojařů přislíbil ministr Vondra strategický plán vyzbrojování armády

Ministr obrany Alexandr Vondra z ODS chce vytvořit strategický plán vyzbrojování české armády na příštích osm let. Oznámil to na dnešním zasedání Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky po té, co její prezident Jiří Hynek na jednání poukazoval na to, že ministerstvo nemá ve vyzbrojování dlouhodobou strategii. Už od nového roku hodlá ministr Vondra také zřídit Národní úřad pro vyzbrojování a českým zbrojovkám nabídl pomoc při exportu.

|Alexandr Pícha |Zprávy ze světa

Američané pošlou do Iráku vozy odolné proti výbuchům

Není téměř dne, aby se Iráčané, Američané a další koaliční vojáci v Iráku nestali oběťmi výbuchů náloží, které tam nastražili teroristé. Naprostou většinu mrtvých z více než 3600 obětí jen mezi Američany mají na svědomí právě tyto atentáty. Řešení situace v Iráku je v nedohlednu, a Pentagon se proto rozhodl provést do konce roku výměnu asi čtyř tisíc nákladních a osobních vozů koaličních sil. Několikamiliardovou investici teď schválilo americké vedení.

|Martin Hromádka, Pavel Otto |Ekonomika

Nová Tatra pro armádu na veletrhu chybí

V rakouských obrněných transportérech bude více českých součástek než v automobilech z kopřivnické Tatry, které si vojáci také objednali. To je první zarážející informace z letošního zbrojařského veletrhu IDET. Navíc ti, kteří si na brněnském výstavišti chtěli tyto nové vozy prohlédnout, odcházejí s nepořízenou.