výživa

výživa v textech na iROZHLASU

|Tomáš Kohout, VM |Ostatní sporty

Pivo není iontový nápoj, varuje specialista. Alkohol běžcům kazí výsledky tréninku

Jaro a s ním i hezké počasí mohou v někom z vás probudit i zapomenutá předsevzetí více se hýbat. K běhu láká i začínající sezona vytrvalostních závodů - třeba na sobotu se chystá Pražský půlmaraton. Na pomalé klusání, kterým byste stejně měli začít, rady nepotřebujete. Ale pokud chcete, aby měl pohyb nějaký viditelnější efekt, bylo by dobré vyhnout se jednomu nenápadnému nepříteli – alkoholu.

Každý čtvrtý 'prvňák' má nadváhu. Školám i rodičům budou radit nutriční specialisté

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Skoro čtvrtina dětí letos nastupuje do školy s nadváhou. Z průzkumů to zjistila iniciativa Vím, co jím a piju, která proto společně se Státním zdravotním ústavem připravila nový projekt Fandíme zdraví. Cílí na školy a rodiče, kterým nutriční specialisté zdarma poradí, jak dodržovat zdravou výživu a víc se hýbat. Do dvouleté kampaně, kterou podpořilo hlavní město a ministerstvo zdravotnictví, se od září zapojilo už prvních 16 škol z Prahy, středních a jižních Čech.

|Zuzana Plíšková |Regiony

Nepodceňujte školní svačiny, radí odborníci. Přesto si je pravidelně nosí jen málo dětí

Konec prázdnin a nový školní rok znamená pro žáky velkou změnu i v režimu stravování. Rodiče mají najednou menší kontrolu nad tím, jak děti jedí, a ty se tak často na jídle odbývají. Na důsledcích špatných stravovacích návyků se nutriční poradci i lékaři shodují - nadváha, cukrovka nebo další závažné zdravotní komplikace.