výzva

V Egyptě se očekávají protivládní protesty. Výzvy kolují na sociálních sítích od září

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

V Egyptě panují obavy z protivládních protestů. Facebooková výzva pod názvem Hnutí chudých svolává na pátek demonstrace proti režimu prezidenta Abd al-Fattáha Sísího. Organizátoři chtějí využít nespokojenosti s rostoucími cenami a propadem kurzu egyptské libry. Podle egyptských médií stojí za výzvou ilegální Muslimské bratrstvo. Policie tvrdí, že v předvečer plánovaných protestů odhalila několik skrýší zbraní, které se stoupenci bratrstva chystali použít.

|Jiří Hošek, ČRo |Zprávy ze světa

Třicítka českých osobností vyzývá v otevřeném dopise Brity, aby neodcházeli z EU

Do debaty před červnovým referendem o případném vystoupení Británie z Evropské unie se zapojila i skupinka třiceti českých osobností. Ty napsaly otevřený dopis slavnému dramatikovi Tomu Stoppardovi, ve kterém apelují, aby Britové v EU zůstali. Mezi signatáři jsou třeba legendární gymnastka Věra Čáslavská, dirigent Jiří Bělohlávek, překladatel Martin Hilský nebo kněz Tomáš Halík.

|Kristina Winklerová, Jan Bumba |Výtvarné umění

Architekti žádají politiky, aby mysleli spíš na kvalitu staveb než na nízkou cenu

Skupina předních českých architektů nabádá politiky, aby se více zajímali o kvalitu zdejší architektury. Při výběrových řízeních je podle autorů výzvy často upřednostňována nízká cena na úkor kvalitního provedení veřejných staveb. Radnice by se prý také měly naučit formulovat při zadávání veřejných zakázek co nejpřesněji své požadavky.

|Lucie Maňourová, Zuzana Hálová |Vesmír

Přístroje astronomů nezaznamenaly jasný meteor nad Českem. Vědci hledají svědky

Astronomové žádají svědky, kteří viděli ve středu v podvečer jasný meteor na obloze, aby jim poskytli své záběry i ústní svědectví. Jev, obecně známý jako padající hvězda, ovšem v tomto případě s jakýmsi chvostem připomínajícím kometu, mohli lidé vidět několik sekund nad severní částí České republiky.

|Břetislav Tureček, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Palestinci vyzvali evropské státy, aby zakázaly vstup židovským radikálům

Evropské státy by měly zakázat vstup na své území židovským osadníkům, kteří se dopouštějí násilí proti Palestincům. S takovým apelem se na evropské vlády obrátil palestinský zástupce v Evropě Džamál Nazzál. Informuje o tom deník Jerusalem Post. Izrael nedávno nepustil na své území desítky pro-palestinských aktivistů. Podle Palestinců by proto měla Evropská unie stejně postupovat vůči židovským extremistům.