Takzvané kotlíkové dotace přispěly v letech 2014 až 2022 ke snižování znečištění ovzduší. Naproti tomu dotace určené na snižování emisí z průmyslu pomohly jen minimálně.
Před deseti lety začalo několik veřejných i soukromých podniků spolupracovat na recyklaci materiálu z největšího ostravského odvalu. Projekt ale ztroskotal a účastníci se teď navzájem soudí.
„K relativně dobré kvalitě ovzduší v Česku, vyjma přízemního ozonu, v roce 2023 přispěly zejména výrazně nižší koncentrace látek znečišťujících ovzduší během zimního období,“ uvedli meteorologové.
Společnost Elektrárna Chvaletice z holdingu Sev.en uspěla v doménovém sporu se spolkem NoLog, který provozoval web kritizující dopady elektrárny na životní prostředí. Kritický web tak přijde o adresu.
Monitorovací místa se nacházejí na sloupech veřejného osvětlení a v provozu jsou první měsíc. Hodnoty se měří na Divadelním náměstí, na I. P. Pavlova a v Zahradní ulici naproti hotelu Thermal.
Podle předběžné analýzy dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dosáhly koncentrace znečišťujících látek nejnižších až druhých nejnižších hodnot za posledních deset let.
„Historické jádro města a staré dělnické kolonie začínají být velmi jiné, je to tam takové rodinné bydlení. Na sídlištích jsou obyvatelé sociálně slabší, je tam hodně drog a podobně,“ říká geolog.
Desítky účastníků klimakempu hnutí Limity jsme my chtějí protestem v areálu koksovny upozornit na to, že provoz podle nich dlouhodobě znečišťuje ovzduší.
Terén a smog komplikují počínání hasičů v oblasti Hřenska. Jakým způsobem ovlivňuje už téměř týden trvající požár ovzduší, sleduje Radek Tomšů z Českého hydrometeorologického ústavu.
Při nejnovějším výzkumu vědci z e-DNA z ovzduší v zoo identifikovali nejen výskyt zvířat, která tam žijí - třeba klokanů - ale také slanečky nebo lososy, které chovatelé používali jako krmivo.
„Pokud nechcete přímo vědět, co je to za zvířata, ale jak je konkrétní lokalita druhově bohatá, tak by to mohlo být docela jednoduché,“ přibližuje odborník na genový přenos.
Policisté se podle Deníku N budou učit, jak bourat auta řidičů, kteří odmítají zastavit. A dýcháme nejčistší vzduch za poslední desítky let, informuje Mf Dnes. Více ve výběru z médií Radiožurnál.
Nejvyšší kontrolní úřad celkem prověřil 10,6 miliardy korun, které ministerstvo životního prostředí vyčlenilo na zlepšení ovzduší v letech 2015 až 2018.
Kosmonauti Kononěnko a Prokopjev zahájili více než šestihodinovou pracovní směnu vně Mezinárodní vesmírné stanice. Jejich hlavním úkolem je prozkoumat záhadný otvor v plášti ruské lodě Sojuz MS-09.
Německý Hamburk se snaží o zlepšení ovzduší v centru města. Zavedl proto zákaz vjezdu do dvou hlavních ulic pro auta, která mají starý dieselový motor. Omezení začne platit od konce května.
Na Ostravsku, Kladensku nebo Mostecku dochází každou zimu k mnohonásobnému překročení limitů škodlivin ve vzduchu. Data za poslední čtyři roky ukazují, že situace se nelepší. Pokud se nepovede situaci řešit, hrozí Česku žaloba k Soudnímu dvoru EU.
Na inspekci do německé části Krušných hor vyráží spolková ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová. V Olbernhau se má setkat se zástupci občanských sdružení, kterým vadí znečištěný vzduch z Česka.
Problémy s polétavým prachem ve vzduchu i dnes sužovaly Moravskoslezský kraj. Situace se dokonce ještě zhoršila. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na některých místech platí signál regulace, který průmyslové podniky nutí dodržovat ekologická opatření.
Lidé v regionu pranýřují domácnosti, které špatně topí. V aplikaci Čistý komín už je několik stovek fotek, které upozorňují na hříšníky z jejich sousedství. Právě lokální topeniště podle odborníků výrazně přispívají ke znečištěnému ovzduší v regionu.
V zimě je dýchání v regionu pro řadu lidí doslova bojem o přežití. I když na jaře a v létě smog pravidelně ustupuje, problémy, které způsobuje, jsou dlouhodobé. Na ostravském Masarykově náměstí už potřetí Ostravané oslavili Den vzduchu. Ve speciálním stanu s čističkou si mohli vyzkoušet jaké to je, nebát se nadechnout.
Sedmdesát čtyři čínských měst trápí znečištění. Mezi nejhůře postiženými je opět metropole Peking. Viditelnost na tamním letišti dokonce klesla na pět až deset metrů a letecké společnosti proto zrušily asi dvě stovky letů. Chaos zavládl i na silnicích. Za znečištění podle oficiálních představitelů může pyrotechnika, kterou během oslav lunárního nového roku Číňané odpalovali. Podle odborníků je ale příčin více.
Jihlava patří mezi tři česká krajská města s nejčistším vzduchem. V uplynulém roce lidé z Vysočiny dokonce dýchali nejlepší vzduch za posledních několik let. Podle vedoucího oddělení ochrany čistoty ovzduší Roberta Skeřila za to mohou hlavně ideální klimatické podmínky v uplynulém roce.
Řada ekologicky a také ekonomicky smýšlejících řidičů léta touží po autě na vodu. I když něco takového už dávno jezdí, výroba je stále tak drahá, že nasazení do běžného provozu je pořád v nedohlednu. Francouzská skupina PSA, tedy výrobce vozů Peugeot a Citroën, v těchto dnech oznámila, že už v roce 2016 chtějí prodávat auto na vzduch.
Ostrava bude zkoušet nový způsob sledování kvality ovzduší. V nejvíce postižených částech vyrostou speciální pozorovatelny, které by měli obsluhovat obyvatelé města. První výsledky budou známy během dvou let.