vzdušný prostor

|Ondřej Himmer |Zprávy z domova

Bezpečnostní incident nad Českem. Indické letadlo se nenahlásilo, startovaly k němu německé stíhačky

VIDEO V ČLÁNKU. Indický Boeing 777 způsobil poprask ve střední Evropě. Po odletu ze slovenského vzdušného prostoru se nehlásil české letové kontrole. Stroj se nechoval podezřele, přesto k němu v Německu poslali stíhačky, informovala německá služba pro bezpečnost leteckého provozu DFS. Pravděpodobně však šlo jen o chybu pilotů, kteří přepnuli na špatnou frekvenci.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Ruská stíhačka opět narušila turecký vzdušný prostor, tvrdí Ankara

Turecko oznámilo, že jeho vzdušný prostor v pátek narušil ruský stíhací bombardér Su-34. Turecké ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo ruského velvyslance a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pak oznámil, že se chce kvůli incidentu setkat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Ruské ministerstvo obrany ale tvrzení Ankary odmítlo.

|Martin Dorazín, ČTK, Štěpán Macháček, Anna Kottová |Zprávy ze světa

Turci sestřelili u hranic se Sýrií ruský letoun, údajně narušil vzdušný prostor

Turecko dnes nedaleko hranic se Sýrií sestřelilo ruský letoun Suchoj Su-24. Vojenský stroj narušil podle turecké armády vzdušný prostor, ruské ministerstvo obrany to ale popírá. Oba piloti se stihli katapultovat, jeden z nich zřejmě padl do rukou syrským Turkmenům. Podle zatím neověřených informací je jeden z pilotů mrtev. Po vojácích teď pátrají ruské armádní helikoptéry.

|Jan Šmíd, Anna Kottová, Petra Novotná, Veronika Hlaváčová |Zprávy ze světa

Ukrajinskému vzdušnému prostoru se budeme vyhýbat, oznámily letecké společnosti

Malajsijský Boeing 777, který se zřítil nedaleko Doněcku s 295 lidmi na palubě, mohl být údajně sestřelen. Aerolinky na celém světě proto hledají alternativní trasy. Například ČSA měly problém se dvěma spoji, a to do Taškentu a Rostova na Donu. První linka poletí přes Turecko a Balkán. Druhou chce společnost odklonit přes Bělorusko, čeká na povolení.