„Při vzniku života bylo třeba splnit řadu podmínek, jedna z nich byla, aby byl rozpuštěný dusík v pradávných vodách v dostupné formě,“ vysvětluje vědec Petrusek.
Galavečeru se zúčastní i ministr vnitra a zahraničí z ČSSD Jan Hamáček, potomci Tomáše Garrigua Masaryka, Charlese Cranea nebo někdejšího českého starosty Chicaga Antonína Čermáka.
„Když se podíváte na mapu Marsu, záhy si povšimnete, že se na jeho povrchu nachází řada ‚bradavic‘. Naznačují, že tam vznikly hory sopečnou činností,“ vysvětluje Petr Brož.
Před 95 lety se ze stanu v pražských Kbelích poprvé v éteru ozvalo: Haló, haló… Svou činnost tak zahájil Československý rozhlas. Byl teprve třetí na světě. Začátky ale byly těžké.
Příhraniční Cheb slaví 950 let od svého vzniku. Bohatý program bude celý víkend převážně v historické části města. Návštěvníci tak musejí počítat s výrazným dopravním omezením.
Před padesáti lety vznikl OPEC - Organizace zemí vyvážejících ropu. V uskupení dvanácti velkých světových producentů ropy převažují arabské země, například Saúdská Arábie, Irák nebo Kuvajt, ale členem je i Nigérie nebo třeba Venezuela. Země sdružené do kartelu společně rozhodují o tom, kolik ropy vytěží. Tím se snaží ovlivnit její cenu.
Belgie dnes slaví. Připomínka inaugurace prvního belgického krále Leopolda I. se ale odehrává v ovzduší nejistoty. Po předčasných volbách se na politické scéně už měsíc hledá ten, kdo sestaví novou federální vládu. To ale nebrání Belgičanům v oslavě národní sounáležitosti. Čeká je vojenská přehlídka, lidová veselice a také večerní ohňostroj.
Čínská vláda zakázala oslavy 60. výročí nástupu komunistů k moci mimo Peking. Nejvýznamnější den v dějinách Čínské Lidové republiky si tak budou lidé připomínat jen v hlavním městě.
Na pražském Vítkově, v Obecním domě, ale i na mnoha dalších místech v celé republice si lidé připomínají 88. výročí vzniku samostatné Československé republiky.