VZP

| ČTK |Ekonomika

Ředitel VZP Kabátek dostane téměř nejvyšší možnou odměnu, 1,3 milionu korun

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek dostane odměnu 1,3 milionu korun hrubého. Tento bonus mu v pondělí schválila správní rada pojišťovny. Zdůvodnila to dobrým řízením pojišťovny, která loni hospodařila s přebytkem 2,6 miliardy korun. Všeobecná zdravotní pojišťovna je největší zdravotní pojišťovna, stará se o záležitosti 5,9 milionu lidí.

Kauza IZIP pokračuje. Detektivové obvinili pět lidí z krácení daně a praní špinavých peněz

| ČTK |Zprávy z domova

Detektivové znovu otevřeli případ elektronických zdravotních knížek firmy IZIP. Nově obvinili pět lidí z krácení daně a praní špinavých peněz. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Firma IZIP dříve pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) provozovala elektronické zdravotní knížky pacientů a portál pro komunikaci s lékaři či zaměstnavateli.

| dab, Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Pacientka žaluje VZP. Novou pomůcku usnadňující chůzi jí pojišťovna neproplatila, jiné ženě ano

Mladá žena, která trpí roztroušenou sklerózou, žaluje VZP kvůli odmítnutí péče. Pacientka žádala příspěvek na elektrický stimulátor, který jí usnadňuje chůzi. Ačkoliv jí lékař zařízení doporučil a schválil, pojišťovna příspěvek odmítla uhradit. Nedávno přitom jiné pacientce přiznala 75 % ceny. Paní Ivana se proto chce o zdravotní péči soudit.

|Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Přispívat budeme jen na levné inkontinenční pomůcky, rozhodly pojišťovny. Protestují výrobci i lékaři

Stárnoucí lidé, kteří nestíhají doběhnout na záchod, si mohou připadat bezmocně. Trapasu jim pomáhají předejít inkontinenční vložky nebo kalhotky, které proplácí zdravotní pojišťovny. Od listopadu se ale změní jejich ceny. Pojišťovny totiž mění systém úhrad a na dražší pomůcky zavádí doplatky. Kritizují to výrobci, urologové i domovy pro seniory.

|David Černý |Zprávy z domova

Kabátek dál v čele VZP. Babiš protestuje, Němeček kritiku odmítá: ANO v radě proti nebylo

Všeobecnou zdravotní pojišťovnu dál povede současný ředitel Zdeněk Kabátek. Správní rada VZP ho do funkce v pondělí zvolila na další čtyři roky. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš to ale považuje za skandální. Kabátek je prý představitelem éry českého zdravotnictví, která je protkaná korupcí a úplatky. Babiš dodal, že jde o podraz ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD. Ten ale Babišovu kritiku nechápe. Šéfa VZP volí správní rada pojišťovny, kde má své členy i hnutí ANO. A ti proti nebyli.

|Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Soud zastavil stíhání někdejšího správce VZP Pečenky. Je promlčené

Soud dnes zastavil trestní stíhání Antonína Pečeny, někdejšího nuceného správce Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ten měl před deseti lety uzavřít spornou smlouvu mezi VZP a pražským protonovým centrem, která zařízení zaručovala pro dobu 15 let příjem ve výši jedné miliardy korun ročně za léčbu několika stovek pacientů. Pečenka byl obžalován za zneužití pravomoci, podle Obvodního soudu pro Prahu 3 je ale případ promlčený.

|Iveta Vávrová |Člověk

V Česku roste počet lidí nakažených žloutenkou. Před nemocí se přitom dá chránit

V Česku roste počet lidí se žloutenkou. Nějakým typem virové hepatitidy se v uplynulém roce nakazilo téměř 2200 lidí, což je skoro o polovinu víc než před pěti lety. Některé typy žloutenky mohou vést i k selhání jater. Před nemocí se přitom dá chránit dodržováním osobní hygieny a očkováním. Upozorňuje na to také Světový den hepatitidy, který připadá právě na čtvrtek.

|Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Ministerstvo zdravotnictví plánuje změny v úhradách robotických operací

Vloni podstoupilo zhruba 1500 pacientů operaci asistovanou robotem. 80 procent z nich byli muži s rakovinou prostaty. Podle lékařů je takový zákrok velmi přesný a tím i šetrný a je vhodný i pro pacienty s jinými potížemi. Pojišťovny ale robotické operace proplácí zatím jen omezenému počtu pacientů. To kritizují někteří lékaři. Ministerstvo zdravotnictví plánuje změny v úhradách robotických operací.

| ČRo, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Ředitel VZP odvolal dva vysoké manažery, kteří jezdili za peníze HP do Alp

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek odvolal ekonomickou náměstkyni Markétu Slavíkovou a hlavního analytika VZP Tomáše Červinku. Radiožurnál nedávno upozornil, že si oba manažeři a několik dalších zaměstnanců nechali platit od firmy Hewlett-Packard lyžování v Alpách. Ředitel Kabátek proto nařídil externí audit, který nevyvrátil možný střet zájmů.