„Ahoj, jmenuji se Matthew, ale možná mě znáte pod jiným jménem. A měl bych být mrtvý,“ otvírá svůj memoár americký herec, kterého proslavila role Chandlera Binga v sitcomu Přátelé.
Hvězdnou kariéru legendárního fotbalisty sledoval dlouholetý přední reportér a později také svazový funkcionář Jaroslav Kolář, který na Pelého zavzpomínal pro Radiožurnál.
Mluvit s lidmi, kteří už nejsou mezi námi. Požádat je o radu, svěřit se jim. Nemožné, říkáte si. Ale digitální klony našich nejbližších už jsou realitou.
To skutečné peklo přichází se změnou režimu, kdy se realitou pražských Romů stane každodenní násilí, diskriminace, rasismus a v některých případech i vraždy.
Zásah proti demonstrantům na Národní třídě si vyžádal téměř 600 zraněných. Tehdy nově vzniklé Občanské fórum téměř okamžitě spustilo rozsáhlé vyšetřování s rozpačitými výsledky.
„Když se zamyslím nad tím, co Putin nedávno řekl, nepřekvapilo by mě, kdyby použil jaderné zbraně. A jaká by byla reakce USA? Mohli bychom být na pokraji další světové války,“ říká přeživší Hirošimy.
V 90. letech se často hovořilo o tom, že Tito téměř půl století nutil různé národy žít společně proti jejich vůli. Po třiceti letech se objevuje fenomém, kdy lidé litují rozpadu již neexistující země.
„Skutečně dochází k tomu, že čím jsme starší, tím nám subjektivně čas plyne rychleji,“ říká Tereza Nekovářová, která se věnuje mimo jiné neurofyziologii paměti nebo kognitivní psychologii.
„Její písničky byly melodické, krásné. Ať už byly převzaté nebo autorské, byla jedním z mála interpretů u nás, který disponoval takovým repertoárem vlastních písní,“ vzpomíná Ondřej Brzobohatý.
Praha||Adam Drda, Jan Horník|Historie|PŘÍBĚHY 20. STOLETÍ
Po válce se již Jiřímu Richterovi nevedlo špatně. Byl komunista, vítal únorový převrat v roce 1948, vystudoval Vysokou školu politickou a vybudoval si úspěšnou kariéru ve školství.
Málokterý fotbalový brankář zanechal v československé fotbalové historii tak výraznou stopu jako Alexander Vencel. V historii československé ligy je brankářským rekordmanem.
Před osmi lety vybojovali s českým týmem bronzové medaile. Teď se na stejné místo vrátili. Trojice Jakub Voráček, Michael Frolík a Jakub Kovář si v Bratislavě zahrají už na druhém mistrovství světa.
Většina pravnoučat si své prababičky a pradědečky pamatuje už jen z fotografií. To si uvědomila také Andrea Málková, ředitelka centra pro seniory v Novém Boru na Českolipsku.
„Měli jsme z okna výhled na synagogu, takže když začala 9. listopadu hořet, sledovali jsme to přímo z okna,“ vzpomíná Nechame Droberová, které tehdy bylo 11 let.
Tramping se změnil. Ale existuje dál. I to v rozhovoru s Lucií Výbornou říká trampská a country legenda – a mimo jiné i druhý kreslíř slavných Rychlých šípů –
Marko Čermák.
"Teprve druhý den jsme v šatníku objevili jejich těžké zimní kabáty a v nich handgranáty anglické výroby." Přečtěte si přímé vzpomínky rodiny, která parašutisty ukrývala ještě v den atentátu.
Tomáš Rosický přijel na reprezentační sraz po své poslední sezoně v Arsenalu, Petr Čech pro změnu po své první ve stejném klubu. Český brankář sice po výměně londýnských adres nezískal s Kanonýry anglický titul, ale náladu před mistrovstvím Evropy ve fotbale mu to nekazí.
Dostat letos v létě během fotbalového Eura k sobě na zahradu členy jednoho z národních týmů, nebude pro běžné fandy moc myslitelné. Přesně před 20 lety na Euru v Anglii se něco takového poštěstilo řezníkovi Michaelu Clarkeovi. Ten dodnes žije v severoanglickém Prestonu, kde naši reprezentanti během turnaje bydleli.
I britský premiér David Cameron vyjádřil na sociálních sítích zármutek nad odchodem sira Nicholase Wintona. Úmrtí zachránce československých dětí se ve Spojeném království obsáhle věnují všechna relevantní média. Vzpomínají na něj i v Maidenheadu nedaleko Londýna, kde Winton dlouhá léta žil a kde i zemřel.
Odvaha, statečnost a také moudrost jsou vlastnosti, které Češi zmiňují v souvislosti se jménem sira Nicolase Wintona nejčastěji. Muž, který v krátce před vypuknutím druhé světové války zachránil 669 dětí, ve středu zemřel ve věku 106 let. Zavzpomínat na něj přišli i lidé k soše na pražském hlavním nádraží. Wintonovo jméno také ponese jedna z ulic metropole.
Pamětníků, kteří zažili válku nebo první léta totality, ubývá. A aby jejich vzpomínky na důležitá období dějin zůstaly zaznamenané, navštěvují je teď žáci základních škol, kteří s nimi točí rozhovory. Do projektu s názvem „Příběhy našich sousedů“ se zapojily školy napříč Českou republikou. Teď se přidaly základní školy v Praze 7.
S pomocí předmětů z dob minulých se mohou senioři v příborském domově důchodců vracet ve vzpomínkách do mládí. Speciální místnost je vybavena starodávnými obrazy i záclonami, v jídelně zase odstranili moderní hrnky a nahradili je porcelánovými šálky. Předměty sbírají pracovníci domova od dárců.
Sedmnáct měst v Česku si včera připomínalo masivní vyvražďování Židů. Lidé zpívali například skladby autorů, kteří před sedmdesáti lety v koncentračních táborech zemřeli. Happening s názvem Pamatuj navštívily tisíce lidí, kteří vědí, že taková historie se nesmí opakovat. Přidali se i v Třešti.
V roce 2014 to bude přesně padesát let od chvíle, kdy se konaly letní olympijské hry v Tokiu. Na sportovní svátek pořádaný japonskou metropolí vzpomíná pamětník a dokonce medailista Boris Perušič. Ten byl na Hrách členem československého volejbalového týmu.
Čeští tenisté loni po 32 letech slavili vítězství v Davis Cupu, když v napínavém boji porazili výběr Španělska. Už se ale trochu zapomnělo, že velmi napínavé bylo pro české tenisty také semifinále v Argentině, které skončilo 3:2 pro výběr kapitána Navrátila. Nyní se Berdych a spol. utkají s Argentinou znovu. A znovu to bude v bitvě o finále.
Ve Studénce dnes opět ožijí vzpomínky na tragické neštěstí. Nedaleko místa, kde se před pěti lety zřítil most na kolejiště a narazil do něj mezinárodní rychlík, vyrostl památník s osmi jmény obětí. Jejich blízcí i pasažéři se tam každoročně scházejí. Nechtějí, aby se na událost, za kterou ještě nebyl nikdo potrestaný, zapomnělo.