WADA

|Tomáš Kohout, Nikola Šrámková |Atletika

Příběh 2016: Atletka Stěpanovová pomohla odkrýt rozsáhlý ruský doping. Teď se musí ukrývat

Ruský sport žije už více než rok v nejistotě, kterou ale tamní funkcionáři nepřiznají. Potýkají se s rozsáhlým, státem podporovaným dopingem, který stál jejich atlety i účast na olympiádě v Riu a rozlézá se také do dalších sportů. Málokdo už si asi vzpomenete, jak to všechno začalo. Připomeneme, že dokumentem německé televize ARD, kde měla hlavní roli jedna žena.

| ČTK, VM |Ostatní sporty

Podváděli jsme, přiznává podle NY Times šéfka RUSADy. Vytrženo z kontextu, brání se agentura

Rusko poprvé přiznalo, že v zemi existoval státem řízený dopingový program. V rozhovoru pro list The New York Times to uvedla výkonná ředitelka národní antidopingové agentury RUSADA Anna Anceliovičová. Ministr sportu i mluvčí Kremlu ale zapojení státních institucí do dopingového systému popřeli. Agentura následně vydala prohlášení, že slova její šéfky byla vytržena z kontextu.

|Jakub Marek, Radek Šamša |Zimní sporty

Trenér Samkové je rád, že nešel do Ruska. Doping a politika se tam od komunismu moc nezměnily, říká

Skandál kolem státem řízeného dopingu v Rusku se stupňuje. Po další zprávě Světové antidopingové agentury přišlo Soči o plánované mistrovství světa bobistů a skeletonistů. Spekuluje se dokonce o plošném trestu směrem k zimním olympijským hrám, které začnou v Jižní Koreji za necelých 14 měsíců. A i proto těší Marka Jelínka, trenéra snowboardcrossařky Evy Samkové, že před dvěma lety lákavou nabídku ruské reprezentace nepřijal.

|Martin Charvát, Vojtěch Man |Ostatní sporty

WADA zveřejnila anonymní dokumenty o dopingu. Televize ukázala na konkrétní bruslaře

Světová antidopingová agentura WADA v pátek zveřejnila další zprávu o státem podporovaném dopingu v Rusku. Získaná data, která nejsou tajná, publikovala na webu. Toho se chytila nizozemská televize NOS a našla přímo při závodech Světového poháru v Heerenveenu několik rychlobruslařů, kteří jsou podle ní zapletení do dopingového skandálu.

|Tomáš Kohout, ČRo, Jakub Knoll |Ostatní sporty

Rusové podle WADA dokonale zvládli techniku, jak skrýt doping. MOV znovu prověří stovky vzorků

Ruský dopingový systém fungoval, vyvíjel se a pružně reagoval na zpřísňující se pravidla. A během pěti let z něj těžilo přes 1000 sportovců. To jsou nejvýraznější závěry z druhé části nezávislého vyšetřovatele Richarda McLarena. Mezinárodní olympijský výbor v reakci na výsledky této zprávy rozhodl o tom, že znovu nechá přezkoumat vzorky ruských sportovců z olympijských her v letech 2012-2014.

|Jakub Knoll |Ostatní sporty

Světová antidopingová agentura bude mít větší moc, rozhodl Mezinárodní olympijský výbor

Mezinárodní olympijský výbor rozhodl o tom, že posílí roli Světové antidopingové agentury (WADA), která bude mít větší kompetence při dohledu na dodržování antidopingových pravidel. WADA bude dozor provádět prostřednictvím nově vzniklé nezávislé organizace. Tresty nad případnými dopingovými provinilci pak bude vynášet Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS).