O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou EDF, dalšího uchazeče - Westinghouse - vyřadila ze soutěže už dříve.
USA se dohodly s Jižní Koreou minulý pátek na memorandu o porozumění, které se týká zásad vývozu a spolupráce v jaderné oblasti. Informovalo o tom ministerstvo energetiky USA.
Jaderný tendr na dostavbu dvou bloků v Dukovanech byl v pořádku, rozhodl zatím nepravomocně Úřad pro ochranu hospodářské soutěže o návrzích firem EDF a Westingouse. Mohou se odvolat.
Podle EDF byla nabídka nespravedlivá, protože jihokorejská vláda může KHNP poskytnout finanční podporu, která by ohrozila hospodářskou soutěž v Evropské unii.
„Velkým tématem je jaderná energetika a příprava smlouvy na výstavbu nových bloků v Dukovanech,“ shrnuje pro Český rozhlas Plus analytička Jana Klímová.
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol do Prahy dorazil zhruba dva měsíce poté, co vláda rozhodla o tom, že dva nové reaktory v Dukovanech má postavit jihokorejská KHNP.
Napadení tendru na Dukovany Westinghousem a EDF se dalo čekat. Nepředpokládám ale, že by vše antimonopolní úřad zastavil, říká poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
„Cílem je zpečetit společnou snahu o prohloubení našich ekonomických, obchodních, investičních a vědecko-technických vztahů v následujících letech ve všech sférách,“ uvedl Tomáš Pojar pro iROZHLAS.cz.
Společnost Westinghouse podala odvolání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže proti výběru společnosti KHNP jako preferovaného dodavatele pro stavbu nových jaderných reaktorů v Dukovanech.
Americká společnost Westinghouse podá odvolání k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže proti výsledku tendru na dostavbu bloků v Dukovanech. Podle Westinghouse nemá vítězná firma KHNP potřebné licence.
Když jihokorejská jaderná firma KHNP stavěla reaktory ve Spojených arabských emirátech, získal Westinghouse kus zakázky. Rádi bychom to viděli i tady, říká šéfka SÚJB Dana Drábová.
Konkrétní výše státní podpory pro stavbu nového bloku vyplyne z výsledků tendru, v kterém o dostavbu Dukovan soutěží francouzská firma EDF a jihokorejská KHNP.
Tendr na dostavbu jaderných bloků v Česku se výrazně změnil. Co všechno ze středečních rozhodnutí vlády vyplývá, popisujeme v sedmi otázkách a odpovědích.
Česká Aliance české energetiky má podepsané dohody o spolupráci se všemi třemi uchazeči. Po Francouzích a Jihokorejcích podepsal dohodu s reprezentanty českých i americký Westinghouse.
Nový reaktor by měl být největší investicí v novodobé historii ČR, podle dřívějších prohlášení vlády má stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Přesná cena bude známa až po ukončení soutěže.
Spolu s tím uchazeči podali i nezávazné nabídky na další tři reaktory. Energetická firma ČEZ nyní nabídky vyhodnotí a následně předá hodnotící zprávu ke schválení vládě. V úterý o tom informoval ČEZ.
Jde o spor o technologii jaderného reaktoru. Westinghouse tvrdí, že se jedná o jeho duševní vlastnictví. Korejci tak mohou reaktory mimo USA a Koreu vyvézt pouze se souhlasem.
Nový poskytovalel bude palivo dodávat od roku 2024. Dosud se v dukovanské elektrárně používalo palivo od ruské firmy TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom.
Jihokorejská společnost KHNP prohlašuje, že by při stavbě pátého bloku Jaderné elektrárny Dukovany splnila požadavky české vlády. O tendr se uchází také francouzská EDF a americký Westinghouse.
„Pracovní skupina ministerstva vnitra už dokončila své bezpečnostní posuzování a výsledky toho už dala k dispozici ministerstvu průmyslu a obchodu. Tedy za nás je ten úkol splněn,“ řekl Rakušan.
„Mohu potvrdit, že uchazeč již informace zaslal, od zbývajících dvou očekáváme odpovědi v druhé polovině listopadu,“ uvedl pro Radiožurnál ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).
Před lety investovala americká společnost Westinghouse mnoho energie i peněz do tendru na dostavbu Temelína, ze kterého nakonec sešlo. Michael Coon v rozhovoru popisuje plány s dukovanským tendrem.
„Český jaderný průmysl už je etablovaný, což v případě Polska tolik neplatí. Věříme tedy, že se zde nabízí mnoho příležitostí pro české firmy v celém tomto regionu,“ myslí si zástupce Westinghousu.
Poté, co tajné služby vyhodnotí bezpečnostní dotazníky od uchazečů z Francie, USA a Jižní Koreje, měl by být podle Havlíčka tendr spuštěn ihned. U moci přitom v té době stále může být současná vláda.