Wikipedia

|Marcel Šulek, Petr Kočí, Jan Boček, Jan Cibulka |Zprávy z domova

Rok 2015 na české Wikipedii: Co její uživatele nejvíc zajímalo, kdy a proč?

Šéf ODS Petr Fiala i komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf. Hudební skupiny Ortel i Eagles of Death Metal. Legendární fotbalista Josef Masopust i finský hokejový superbrankář Pekka Rinne. Spisovatel Terry Pratchett i herec Pierre Brice. Ti všichni se v uplynulém roce ocitli aspoň na chvíli ve středu zájmu česky hovořících uživatelů Wikipedie. U někoho je důvod náhlé vlny zvídavosti nasnadě, u jiného se hledá jen velmi těžko.

|Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Americký Kongres má zákaz upravovat Wikipedii. Kvůli vtipálkům z vlastních řad

Bývalý americký ministr obrany Donald Rumsfeld je ještěrem z vesmíru a za vraždou prezidenta Kennedyho stojí Fidel Castro. I taková smyšlená tvrzení se objevila na internetové Wikipedii. Jejím správcům teď došla s vtipálky trpělivost a vyrazili proti nim do boje. Zákaz jakkoli měnit údaje v online encyklopedii dostal překvapivě i americký Kongres.

Vypnutí Wikipedie zabralo, senátoři mění názor na protipirátské zákony

|Igor Maňour, Vít Pohanka, Ondřej Bouda, Jan Piroch, Magdaléna Trusinová |Technologie

Neobvyklý 24 hodinový protest amerických internetových firem přinesl výsledky. Společnosti a organizace provozující webové stránky varují před údajně drakonickými zákony na ochranu autorských práv, které chce prosadit americký Kongres. Mnozí zákonodárci ve Washingtonu teď obrátili a nechtějí legislativu v její současné podobě podpořit.

|Eva Rajlichová, Mariana Zapotilová |Zprávy z domova

Wikipedia slaví deset let, v Česku ji uctí koncertem

Desáté výročí založení slaví dnes internetová encyklopedie Wikipedia. Její obsah je zdarma přístupný na internetu, náklady na její provoz si vyžádají letos přes dvacet milionů dolarů. V České republice bude středobodem oslav koncert ve Farním sboru Českobratrské církve evangelické v Praze na Vinohradech.

|Lenka Buriánková, Jan Piroch |Zprávy z domova

Na konferenci o české Wikipedii se sešli autoři i čtenáři

Internetová encyklopedie Wikipedie získává ve světe stále větší oblibu jako zdroj informací. I proto se stala jednou z deseti nejnavštěvovanějších internetových domén světa. Česká Wikipedie patří mezi největší českojazyčné encyklopedie. Obsahuje už více než 142 tisíc hesel, denně vzniká kolem 160 nových článků. O encyklopedie diskutovali v sobotu po celý den účastníci konference, která se konala v pražské Městské knihovně.