Wilders

Nizozemské volby vyhráli liberálové premiéra Rutteho, populista Wilders uznal porážku

| ČTK, Filip Nerad, dp |Zprávy ze světa

Středeční parlamentní volby v Nizozemsku jasně vyhrála Lidová strana pro svobodu a demokracii premiéra Marka Rutteho. Ve 150členném parlamentu bude mít 33 křesel. Po sečtení zhruba 95 procent volebních okrsků je jasné, že na druhém místě s 20 mandáty skončila nacionalistická Strana pro svobodu Geerta Wilderse, která za lidovci oproti očekáváním výrazně zaostala. Wilders již Rutteho vítězství uznal.

|Filip Nerad, Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

K volbám v Nizozemsku přišlo nejvíc lidí za 30 let. Wilders nenaplnil očekávání

Vládní Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho obsadí 30 z celkových 150 parlamentních křesel. Alespoň podle takzvaných exit pollů, tedy anket před volebními místnostmi. Nacionalistická a protiislámská Strana pro svobodu (PVV) skončila druhá, a to se ziskem 19 mandátů. Její předseda Geert Wilders vzkázal, že boj ještě neskončil. Sčítání kvůli obavám z kybernetického útoku probíhá ručně.

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

Nizozemci den před volbami řeší spor s Turky. Na tango jsou potřeba dva, řekl premiér

Nizozemci už ve středu budou vybírat parlament. A řada z nich stále neví, komu dát svůj hlas. Rozhodování může ovlivnit současný diplomatický spor Amsterodamu a Ankary kvůli nevpuštění dvou tureckých ministrů do Nizozemí. Výsledek středečního hlasování si tak nizozemští analytici příliš netroufají odhadovat. Turecko nově navíc oznámilo sérii diplomatických sankcí proti Nizozemsku. Ankara například zakázala vstup nizozemskému velvyslanci. Premiér Mark Rutte sankce v úterý označil za bizarní.

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

'Muslimy tady nechceme.' Vítejte ve Spijkenisse, volební baště Geerta Wilderse

Spijkenisse je poklidné město kousek od Rotterdamu. Se starým kostelem a rybím trhem. Na první pohled vůbec nepůsobí jako líheň radikálů. Přesto tady při posledních několika volbách dostal Geert Wilders a jeho Strana pro svobodu pokaždé nejvíc hlasů v celém Nizozemsku. Sám Wilders o Spijkenisse mluví jako o svém druhém domově a pravidelně zde zahajuje předvolební kampaně. Stejně jako letos.

|Jakub Lucký |Zprávy ze světa

Nizozemský politik Wilders bude souzen za výroky proti cizincům a podněcování k nenávisti

Nizozemský poslanec Geert Wilders stane před soudem. Politik známý svými protiislámskými postoji čelí obvinění z diskriminace a podněcování k rasismu. V pátek to oznámil haagský tribunál, který tak zamítl Wildersovu žádost o zrušení procesu. Šéf parlamentní krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Wilders tvrdil, že kauza je politicky motivovaná. V procesu, který má začít 31. října, mu hrozí až dva roky vězení a pokuta v přepočtu asi 200 tisíc korun.

Wilders chystá žalobu na nizozemskou vládu. Kvůli záchrannému fondu eurozóny

|Pavel Novák, Simona Bartošová |Ekonomika

O ratifikaci smlouvy o Evropském stabilizačním mechanismu v Nizozemsku možná bude muset rozhodnout soud. Chce se na něj obrátit lídr radikální Strany za svobodu Geert Wilders. Vytvoření fondu považuje za předání pravomocí Bruselu, o kterých by se podle něj mělo rozhodnout v referendu. Vznik stálého záchranného fondu eurozóny s kapacitou 500 miliard eur je tak v ohrožení. Má přitom začít fungovat už letos v červenci.

|Pavel Novák, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Nizozemsko má jasně odmítnout kampaň extremistů proti imigrantům

Šéf nizozemské diplomacie Uri Rosenthal slíbil poslancům nizozemského parlamentu, že v cizině lépe vysvětlí postoj vlády k webové stránce extremistické Strany za svobodu Geerta Wilderse. Ta vyzývá občany, aby si stěžovali na přistěhovalce z východu Evropské unie, pokud je obtěžují hlukem nebo jim berou práci. Kampaň vyvolala ostré reakce velvyslanců desíti nových členských zemí ze střední a východní Evropy.

|Pavel Novák, Kristina Winklerová |Zprávy ze světa

Nečas se setkal s nizozemským premiérem. Zeptal se i na kritiku imigrantů

Premiér Petr Nečas je na jednodenní návštěvě Nizozemska. Do země přiletěl krátce poté, co nizozemská parlamentní krajně pravicová Strana pro svobodu Geerta Wilderse vyzvala na svém webu Nizozemce, aby upozorňovali na špatné chování přistěhovalců ze střední a východní Evropy. Proti postupu Wildersovy strany už protestovala Evropská unie i diplomaté.

|Pavel Novák, mta, pir |Zprávy ze světa

Webová stránka nizozemských nacionalistů pobouřila Evropskou komisi

Kampaň nizozemské radikální 'Strany za svobodu' proti pracovníkům z východu Evropy sklízí kritiku z Bruselu. Eurokomisařka pro spravedlnost a základní práva Viviane Redingová ji označila za otevřenou výzvu k netoleranci. Vyzvala Nizozemce, aby se webovou stránkou vyzývající k nahlášení stížností na přistěhovalce ze střední a východní Evropy nenechali ovlivnit.

|Pavel Novák, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Nizozemští muslimové si stěžují na Geerta Wilderse u OSN

Několik nizozemských muslimů si stěžovalo na předáka nacionalistické Strany za svobodu Geerta Wilderse u OSN. Komisi pro lidská práva v Ženevě poslali stížnost, že je nizozemský stát dostatečně nechrání před urážkami a diskriminací. Odvolávají se na mezinárodní smouvy, jejichž dodržování signatářskými zeměmi by měla Komise OSN vymáhat.

|Pavel Novák, Igor Maňour, Martina Mašková, Dalibor Zíta |Zprávy ze světa

Geert Wilders je podle nizozemského soudu nevinný

Radikální nizozemský politik Geert Wilders se podle soudu nedopustil svými protiislámskými výroky trestného činu. Amsterdamský soud ho v plném rozsahu zprostil obžaloby. Jeho výroky o tom, že muslimové špatně zacházejí se ženami a přirovnání Koránu k Hitlerovu Mein Kampfu, nevybočily podle výroku soudce z mezí svobody projevu.

Začíná obnovený proces s radikálním politikem Wildersem

|Pavel Novák, Igor Maňour |Zprávy ze světa

Znovu, ale s novými soudci, začne v Amsterdamu proces s poslancem Geertem Wildersem. Lídr radikální Strany pro svobodu proslul nevybíravými výroky na adresu muslimských přistěhovalců a islámu jako náboženství vůbec. Proces s ním ale loni krátce po zahájení odvolací soud zrušil, protože obžalovaný namítl podjatost soudců ve svém případu.

|Pavel Novák, Václav Rojík |Zprávy ze světa

V Amsterdamu začíná soud s antiislamistou Wildersem

Podněcování nenávisti vůči muslimům a navádění k jejich diskriminaci. To jsou hlavní obvinění, kterým čelí nizozemský poslanec a předseda tamní třetí nejsilnější politické formace Geert Wilders. Jeho Strana pro svobodu hlásá odpor proti neevropským přistěhovalcům a proti šíření islámu v Evropě.