Česko 1:1 Rakousko

World Press Photo

| ČRo |nepouzivat - Kultura

Děti dokáží lépe projevovat emoce. Maximálně se soustředí na hru, říká oceněný český fotograf

V prestižní fotografické soutěži World Press Photo uspěl český fotograf Michael Hanke. Se svými snímky z turnaje mladých šachistů skončil na druhém místě v kategorii sportovní reportáže. „Dětské šachové turnaje nejsou tak striktní jako turnaje dospělých, některé věci na turnaji dospělých nemohly být k vidění,“ popsal v rozhovoru pro Český rozhlas. Do soutěže se letos přihlásilo více než 5000 fotografů ze 125 zemí světa. Dohromady tak porota posuzovala více než 80 tisíc záběrů.

| moš |Zprávy ze světa

Podívejte se na to nejlepší z World Press Photo. Mezi oceněnými je i Čech

Válečné konflikty, policejní brutalitu i ohrožené želvy zobrazují vítězné fotografie soutěže World Press Photo. Do zápolení se letos přihlásilo více než 5000 fotografů ze 125 zemí světa. Dohromady tak porota posuzovala více než 80 tisíc záběrů. Mezi oceněnými prácemi je i český fotograf Michael Hanke, který získal druhou cenu v kategorii Sport za fotografie mladých šachistů.

| ČRo, Zdeněk Přidal |Výtvarné umění

To nejlepší opět k vidění v Praze. Výstava World Press Photo připomene i hrozivý pád Ondřeje Banka

To nejlepší ze světové novinářské fotografie je od pátku k vidění na pražské výstavě prestižní soutěže World Press Photo. Uspěl v ní i český lyžař Ondřej Bank. I když ne jako autor fotografie, ale jako objekt. Ve sportovní kategorii soutěže totiž zvítězil snímek zachycující jeho pád na loňském mistrovství světa v americkém Beaver Creeku. Spolu s ostatními oceněnými fotografiemi bude snímek viset v Křížové chodbě pražského Karolina až do října.

|Klára Fleyberková |Výtvarné umění

Začíná výstava World Press Photo, k vidění je přes sto reportážních fotografií

Nejlepší novinářské fotografie světa se opět představují v Česku. V pražském Karolinu začíná výstava ze soutěže World Press Photo. Mezinárodní porota vybrala 143 nejlepších reportážních snímků. Nechybí tu ani vítězný snímek amerického autora Johna Stanmeyera nebo fotografie Češky Jany Ašenbrennerové zachycující život homosexuální komunity v Kongu.

World Press Photo vyhrál Američan se snímkem afrických běženců, bodovala i Češka

| ČTK |Výtvarné umění

Hlavní cenu letošního 57. ročníku fotografické soutěže World Press Photo vyhrál americký fotograf John Stanmeyer. Ocenění dostal za snímek afrických emigrantů v Džibuti s mobily nad hlavou ve snaze zachytit signál. Česká fotografka žijící ve Spojených státech Jana Ašenbrennerová získala čestné uznání v kategorii každodenní život za snímek skupinky Afričanů.

|Jan Prokeš |Výtvarné umění

V letošní soutěži World Press Photo dominují fotografie ze Sýrie

Lidské utrpení, hrdinství i dojetí nebo nepravděpodobné situace ukazují vítězné fotografie prestižní soutěže World Press Photo. Od poloviny 50. let minulého století oceňuje výjimečné novinářské snímky každoročně nezávislá organizace v nizozemském Amsterdamu. Vítěze za uplynulý rok budeme znát už dnes a putovní výstava zvolených fotografií se tradičně v září zastaví i v Praze.

|Pavla Dluhoschová, Pavel Cyprich |Výtvarné umění

Svět pohledem objektivu. Začala výstava World Press Photo

V pražském Karolinu začala výstava toho nejlepšího soutěže World Press Photo. Porota letos vybírala z více než sta tisíc přihlášených snímků od téměř šesti tisíc fotografů. Autoři na záběrech reagují na aktuální dění. Zobrazují problémy třetího světa, snaží se veřejnosti přiblížit pocity lidí z oblastí postižených válkou nebo přírodní katastrofou a ukázat příběhy těch, kteří přišli o domov i své blízké. Soutěží se také v kategoriích sport, příroda nebo každodenní život.

|Adéla Havránková, Ludvík Bortl |Výtvarné umění

World Press Photo vyhrála fotografie ženy bez nosu

Snímek od jihoafrické fotografky Jodi Bieber získal nejvyšší ocenění v prestižní soutěži World Press Photo. Fotografii na titulní straně uveřejnil časopis Time ve svém srpnovém vydání. Je na něm osmnáctiletá žena Bibi Aisha z afghánské provincie Oruzgan.