zabavení

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Novinka: stát může zločincům zabavit i majetek, který převedli na někoho jiného

Odsouzeným pachatelům některých trestných činů může stát nově zabavovat i ten majetek, který převedou na jinou osobu nebo do svěřenského fondu. Umožňuje to novela trestního zákoníku a řádu, která začala platit v sobotu. Cílem je účinněji bojovat s organizovaným zločinem. Rozšířené zabavení majetku je možné využít například u pachatelů odsouzených za praní špinavých peněz, přijetí úplatku nebo za výrobu drog. Zabavovat majetek bylo v omezenější formě možné i dosud, nejčastěji šlo o automobily. Ty pak dražilo například ministerstvo vnitra.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Pozůstalí po Ratmíru Rathovi nedostanou miliony zabavené u jeho syna Davida

Pozůstalí po Ratmíru Rathovi nemají nárok na vydání osmi milionů korun, které policie zabavila při domovní prohlídce jeho synovi, bývalému hejtmanovi a exposlanci Davidu Rathovi. Rozhodnutí dnes pravomocně potvrdil odvolací senát pražského městského soudu s tím, že peněz zajištěných při trestním řízení se nelze domáhat v řízení civilním. Ratmír Rath tvrdil, že hotovost patřila jemu. Správce jeho pozůstalosti chce podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Stát možná bude moct zabavit majetek zločinci, který nevysvětlí příjmy

Stát by mohl v budoucnu zabavit majetek zločinci, který nedokáže vysvětlit, jak získal peníze. Chce si tak došlápnout na kriminálníky, kteří mají obrovský majetek a oficiálně nízké příjmy. Chystaná sankce by mohla být přímo součástí rozsudku. Podobně to funguje i v jiných státech Evropské unie. Ministerstvo spravedlnosti plánuje novinku začlenit do připravované novely trestního zákoníku.

|Klára Stejskalová, kap |Výtvarné umění

Případ Gurlitt spustil v Německu další pátrání po nacisty zabaveném majetku

81letý Cornelius Gurlitt, syn obchodníka s uměním, ukrýval v bytě v Mnichově více než 1200 vzácných uměleckých děl. U přibližně 500 z nich se předpokládá, že pocházejí z majetku zabaveného během 2. světové války židovským majitelům. Teď se Gurlitt dohodl s německou a bavorskou vládou, že nechá díla dobrovolně prozkoumat expertní skupinou a případně je vrátí. Případ otevřel v Německu novou kapitolu v pátrání po ukradených uměleckých dílech.

|Jan Šmíd, Vít Pohanka, Martin Hromádka, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Budovu Českého centra v Paříži by mohli zabavit exekutoři

Budovu Českého centra v Paříži mohou zabavit exekutoři. Pařížský soud totiž stejně jako dříve vídeňský uznal nárok společnosti Diag Human na odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou. Předmětem exekuce může být právě České centrum, narozdíl třeba od budovy velvyslanectví, která je chráněna Vídeňskou úmluvou.

|Vojtěch Berger, Martina Hanáčková, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, Jan Piroch |Zprávy ze světa

Diag Human chce další exekuci českého majetku. Tentokrát ve Francii

Česko může přijít o další majetek v zahraničí. Francouzský soud, stejně jako dřív rakouský totiž uznal nárok společnosti Diag Human na finanční odškodnění za zmařený obchod s krevní plazmou z počátku devadesátých let. Možná už zítra tak zřejmě propadne v exekuci další státní majetek - stejně jako ve Vídni, kde soud zabavil tři umělecká díla.

|Martin Drtina |Zprávy z domova

Pražský soud bude řešit spor o 100 let starou hypotéku

Před soud se dnes dostane spor o 101 let starou hypotéku. Vymáhá ji stát po potomcích zemědělce, kterému v 50. letech pozemky zabavil tehdejší režim. Sedlák Jiří Zábranský pak strávil rok a půl v uranových dolech. Hypotéku na polnostech od té doby nikdo nesplácel.