začlenění

|Veronika Sedláčková, Iva Menšíková |Zprávy z domova

Agentura pro sociální začleňování sklízí po třech letech úspěchy. Výrazný pokrok je třeba v Kadani

Agentura pro sociální začleňování uzavřela tříletou spolupráci s osmi tuzemskými městy, kterým pomáhala bojovat proti sociálnímu vyloučení. Tuto problematiku označuje současný koaliční kabinet za jednu ze svých priorit a do citlivých regionů se vydávají ministři, aby ujistili tamní zastupitele, že stát je nenechá samotné.

|Jana Jeckelová, Marína Dvořáková |Regiony

S dluhy či exekucí pomáhá v Odrách na Novojičínsku terénní pracovnice

Odry na Novojičínsku chtějí vtáhnout do běžného života tamní romskou komunitu. Třinácti lidem radnice sehnala díky evropským penězům práci a do vyloučených ulic začala posílat terénní pracovnici. Náročný úkol dostala absolventka vysoké školy, která do míst, kam by někteří místní po setmění ani nevkročili, začala chodit do práce.

|Ľubomír Smatana |Regiony

Kynšperští vězni se chtějí na svobodu promalovat

Na výlet z vězení se nedostane každý. Dvěma mužům z kynšperské věznice se to podařilo. Potřebovali k tomu pilku, barvy, dřevěné desky a čas. A protože zejména času je za mřížemi dost, vyrobili kulisy pro ochotnický soubor v Dobřanech u Plzně a jeli se podívat na premiéru. Své umělecké nadání hodlají využít i v civilu, a tak nějak ve skrytu duše doufají, že když dobře reprezentují věznici, mohli by se dostat na svobodu o něco dříve.

Zájem měst o práci agentury pro sociální začleňování je velký. Z některých lokalit ale odejde

|Jana Zemková, mta |Zprávy z domova

Zájem měst, která chtějí spolupracovat s Agenturou pro sociální začleňování v romských lokalitách, dalece převyšuje možnosti agentury. Vyplývá to z analýzy, kterou projednala vláda. Od července začne agentura působit v dalších 10 lokalitách. Naopak v sedmi, ve kterých před třemi lety začala, už skončí. Mezi nimi je i Přerov, kde lidé z agentury pomáhali sociálně slabším obyvatelům s hledáním bydlení, zaměstnání a také se vzděláváním.

|Pavel Novák, Naďa Bělovská, Eva Presová |Zprávy ze světa

Česko je v začleňování Romů do společnosti dál, než požaduje EK

Romové jsou největší etnickou menšinou v Evropě. Často ale nejsou integrální součástí společnosti a stojí mimo ni. V mnoha zemích přetrvávají problémy související s jejich nízkou mírou vzdělání, nezaměstnaností nebo nedostatečným přístupem ke zdravotní péči. Před měsícem navrhla Evropská komise celounijní rámec pro strategii začlenění Romů do společnosti. Dnes o něm v Bruselu jednali ministři práce a sociálních věcí zemí EU.

|Mariana Zapotilová, Jan Bumba |Zprávy z domova

Ministerstvo obrany chystá pomocný projekt pro veterány

V den, kdy světová média přinesla zprávu o úmrtí posledního známého veterána z první světové války, Brita Claudea Choulese, který ve 20. letech minulého století přesídlil do Austrálie a dožil se 110 let, představilo české ministerstvo obrany novinky v péči o válečné veterány. Přichází i s novým projektem – začleňování válečných veteránů do civilního života.