Navzdory měsícům protestů proti přísným pravidlům je zahalování žen v Íránu pořád povinné. „Teď se v parlamentu projednává zpřísnění sankcí za porušování těchto zákonů,“ upozorňuje Tureček.
Do veřejných škol ve Francii nesmí studentky nosit tradiční muslimské šaty. Kritici vtipkují o těžkém úkolu rozlišit je od běžného oděvu, ministr školství slibuje lepší proškolení personálu.
Viditelné náboženské symboly jsou ve francouzských školách a dalších veřejných budovách zakázané už skoro dvacet let. Zákaz se vztahuje třeba na jarmulky, velké kříže na krku nebo hidžáby.
Ženám má být podle ministrova nařízení znemožněno pracovat až do odvolání. Jde o další omezení práv žen v zemi, v úterý bylo ženám zakázáno studovat na univerzitách.
„Jakmile o sobě žena nemůže rozhodovat sama a namísto žen rozhodují duchovní či politici, je to vždy špatně a je jen otázkou času, kdy se proti tomu ve společnosti vzedme odpor,“ říká česká muslimka.
Zákaz zahalování obličeje má ve Švýcarsku po zapracování do ústavy platit na všech veřejně přístupných místech, jako jsou ulice, úřady, hromadná doprava, fotbalové stadiony, restaurace a obchody.
Volební úřady tvrdí, že ženy mohou vyfotografovat ženské příslušnice volebních komisí, zároveň však přiznaly, že nejméně 1450 z 30 000 volebních místností ženy nezaměstnává.
Rakouská vláda ohlásila plán zakázat šátky na základních školách už loni v dubnu. Zakázat je chce také ve školkách, ale ty provozují jednotlivé spolkové země, a krok by tedy vyžadoval změnu ústavy.
Poslanec SPD Radek Koten ve prozradil, že jeho hnutí už nějakou dobu pracuje na zákonu o zahalování na veřejnosti. Inspirují se u našich sousedů, v Rakousku totiž tento návrh nedávno vešel v platnost.
Bývalý šéf britské diplomacie napsal, že muslimky v burkách vypadají jako bankovní lupiči. Také je podle něj „směšné, že někdo chodí po ulici a dobrovolně přitom vypadá jako poštovní schránka“.
Od středy v Dánsku platí zákaz zahalování obličeje na veřejnosti. Opatření míří zejména na nikáby a burky, které nosí konzervativní muslimky. Týká se ale například i kukel nebo falešných vousů.
Němečtí zákonodárci poslali do výborů požadavek Alternativy pro Německo, aby vláda připravila zákon, jenž zakáže zahalování na veřejnosti. Je ale nepravděpodobné, že by návrh Spolkovým sněmem prošel.
Evropský soud pro lidská práva v úterý schválil zákaz zahalování muslimkám v Belgii, který podle něj lze považovat za "nezbytný pro soužití v demokratické společnosti".
Rakouský parlament schválil zákaz zahalování obličeje na veřejnosti. Opatření je součástí „integračního balíčku“, který také upřesňuje způsob začleňování žadatelů o azyl do společnosti.
Další evropská země zakázala zahalování tváře. Zákon týkající se hlavně muslimských oděvů přijali nizozemští poslanci. Nově nebudou smět nosit lidé zahalené tváře ve školách, nemocnicích a hromadné dopravě, informovala agentura AFP.
Soud pro lidská práva ve Štrasburku podpořil francouzský zákon, který nedovoluje muslimkám nosit na veřejnosti nikáb, tedy závoj zakrývající celý obličej kromě očí. Zákon platí od jara 2011. Ve Štrasburku si na něj neúspěšně stěžovala 24letá muslimka. Odhalení tváře na veřejnosti totiž, jak tvrdila, považuje za ponižující.
Soud ve francouzském Versailles dnes vynese rozsudek nad dvacetiletou muslimkou, která chodila na veřejnosti zahalená a při kontrole urážela policisty. Její advokát tvrdí, že nošení nikábu ústava nezakazuje. Verdikt může být precedentem pro podobné případy.
Francouzský odvolací soud dal za pravdu zaměstnavateli, který propustil muslimskou vychovatelku, protože chodila v práci zahalená. Pracovala v jeslích a rodiče dětí si na ni stěžovali. Francouzské zákony přitom zakazují nošení náboženských symbolů na veřejných místech. Ředitel jeslí rozhodnutí soudu přivítal s nadějí, že podobně se bude postupovat i v dalších případech.
V Británii se znovu naplno rozhořela debata o nošení nikábu nebo burky v některých veřejných institucích. Londýnský soudce totiž přikázal mladé muslimce, aby během svědecké výpovědi odložila pokrývku obličeje. Ta prozatím odmítla, a tak jí hrozí trest za pohrdání soudem.
V Íránu se rozhořela debata o nošení hidžábu, tedy šátku, kterým si muslimky zahalují hlavu a krk. V zemi je pro všechny ženy ze zákona povinný už tři desítky let. Kampaň zatím existuje pouze na Facebooku. Stránka je v perštině a už ji podpořilo necelých 17 tisíc lidí.
Už rok nesmějí francouzské muslimky nosit zahalenou tvář. Loni v dubnu totiž Francie jako první evropský stát zakázala nošení islámského ženského oděvu, jako je známá burka nebo arabský nikáb. Obhájci zákona argumentují tím, že je zacílen na ochranu světských hodnot a rovnosti pohlaví. Rovněž prý napomáhá k potlačení radikálního islámu.
Belgický zákaz nošení oděvů zcela zahalujících obličej vyvolal první násilný incident. Na policisty zaútočil manžel ženy, která porušila zákon a vyšla na ulici v burce. Když ji policisté požádali, aby prokázala svou totožnost, její manžel je fyzicky napadl.
Belgie je po Francii druhou zemí v Evropě, která zavádí zákaz nošení islámské burky. Zákaz se vztahuje i na další tradiční oděv muslimek – nikáb, který zahaluje celou postavu včetně obličeje. Za veřejné nošení šátku zcela zahalujícího obličej, nebo takového, který ponechává jen úzký prostor pro oči, bude hrozit pokuta a týdenní vězení.
Po celé Francii dnes začíná platit zákaz úplného zahalování. Ten, kdo si muslimský nikáb nebo burku zakrývající obličej obleče, zaplatí pokutu 150 eur, tedy necelé čtyři tisíce korun. Francie je první evropskou zemí, která podobnou normu zavedla.