Podle OSN se k Islámskému státu, který na vrcholu své expanze ovládal části Sýrie a sousedního Iráku, za dobu jeho existence připojilo 40 000 zahraničních bojovníků ze 110 zemí.
Američané mají seznam až 60 lidí, které chtějí z táborů odvézt. Většina táborů, kde vězni jsou, je na severu Sýrie. Tedy v místech, kde Turecko zahájilo vojenské operace.
Tváří protestů Rusů proti Putinovu režimu se nyní stala právnička Ljubov Sobolová, kterou úřady nepustily k volbám v Moskvě. Na sobotu oznámila záměr jít se projít centrem Moskvy.
Na demarkační linii u města Horlivka začala dlouho chystaná výměna zajatců mezi Ukrajinou a proruskými separatisty, ovládajícími část východoukrajinského Donbasu.
Ukrajinská vláda se dohodla s povstalci z Donbasu na velké výměně válečných zajatců. Na jednání v běloruské metropoli Minsku to ve čtvrtek potvrdili zástupci mírové kontaktní skupiny.
Zástupci Ukrajiny a takzvané Doněcké a Luhanské republiky se domluvili na výměně válečných zajatců. Jedná se o výměnu všichni za všechny. Vzniknout by také měly tři demilitarizované zóny.
Ukrajina je v případě, že takovou nabídku dostane, připravená vyměnit svou důstojnici a poslankyni Naďu Savčenkovou za ruské zajatce. Oznámil to ukrajinský prezident Petro Porošenko. Rusko ale podle něj za dva roky podobný návrh neučinilo.
Dva srbští rukojmí přišli o život při včerejším americkém náletu v Libyi. Informaci potvrdila vláda v Bělehradu. Slađana Stankovićová a Jovica Stepić byli pracovníky srbské ambasády v Tripolisu. V listopadu loňského roku se při cestě do sousedního Tuniska dostali do zajetí takzvaného Islámského státu. Právě výcvikový tábor této džihádistické organizace byl cílem útoku americké armády.
Až 700 Ukrajinců zajatých proruskými separatisty bylo zavlečeno do Ruska, někteří skončili v Čečensku a další v republikách Severního Kavkazu. V otevřeném dopise na to upozornili příbuzní pohřešovaných osob a požádali o pomoc ruské obránce lidských práv.