Zakarpatská Ukrajina

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Na Zakarpatí začíná být pro místní draho, navíc ubylo českých turistů

Kvůli konfliktu na východní Ukrajině strádá i opačný konec země – Zakarpatská oblast. Převážně hornatý kraj, který před 70 lety přestal být součástí Československa, pociťuje boje na východě po svém. Třeba úbytkem českých turistů a zdražováním základních potravin. Ve vesnici Koločava, kterou proslavil spisovatel Ivan Olbracht a příběh Nikoly Šuhaje loupežníka, ale lidi pořád neopouští optimismus.

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Lidé z ukrajinských Karpat lákají Čechy zpátky. Ti sem přestali jezdit kvůli válce

Přesně 70 let už není Podkarpatská Rus částí Československa. Nejzápadnější část dnešní Ukrajiny je ale pořád odkázaná na české turisty, kteří tu hledají romantiku, stejně jako za 1. republiky. Turismus je v hornaté oblasti nad Chustem a Mukačevem pro spoustu lidí jedinou cestou, jak si vydělat na chleba a nemuset kvůli práci emigrovat. Kvůli konfliktu na Donbasu ale do ukrajinských Karpat řada Čechů jezdit přestala. Místní je teď volají zpátky.

|Tomáš Jelen |Regiony

Domek pro Máriu a Máriu na Ukrajině je hotový, dobrovolníci se vrací do ČR

Humanitární akce Mária a Mária v jedné z největších romských osad na Ukrajině dnes vrcholí. Dvanáct českých dobrovolníků tam týden stavělo domek pro matku a malou dceru, které se ocitly na hranici absolutní chudoby. Domek je už hotový a dnes ho dobrovolníci předávají malé Márii. Otázkou ale stále zůstává, kde je Máriina maminka, která byla celý týden pryč.