Ještě pár let zpátky se zdálo, že se českému fundamentalistickému a ultrakonzervativnímu spolku Hnutí Pro život podařilo oklamat veřejnost i některé zástupce z řad odborníků a odbornic.
Velké změny se možná chystají v Polsku. Vládní koalice nabídla několik možností, jak zmírnit přísné potratové zákony. Teď se o nich jedná. Jak bouřlivá to je debata?
Příkaz soudkyně platí 14 dní a umožňuje ženě, která o potrat požádala, podstoupit interrupci, aniž by proti ní mohl Texas uplatnit své protipotratové zákony.
Vinu za smrt ženy podle krajského zastupitelství v Polsku nesou tři lékaři, včetně primáře porodnickogynekologického oddělení Okresní nemocnice v Pszczyně.
Američanky, které se nedomohly potratu, žalují kvůli potratovým zákonům tři americké státy. Lékaři se kvůli obavám z postihu zdráhají interrupce provádět. Někdy je odkládají na úkor zdraví pacientek.
Ředitel nemocnice zaslal manželovi zesnulé Doroty dopis, v němž vyjádřil soustrast a „hlubokou lítost nad smrtí paní Doroty a jejího nenarozeného dítěte“.
V Polsku pokračují ve čtvrtek demonstrace proti potratové politice. Lidé se proti ní znovu bouří po smrti další těhotné ženy. Pod heslem „Ani jediná další“ ve středu protestovali Poláci v 70 městech.
Dorota byla do nemocnice Jana Pavla II. přijata kvůli odtoku plodové vody. Zemřela o tři dny později. Příčinou smrti byl septický šok s mnohočetným selháním orgánů, stojí v prohlášení rodiny.
„Zdravotní péče ve Spojných státech není levná a dostupná. Na chudé ženy to dopadne nový floridský zákon nejvíc. Nebudou mít peníze na to jet ua potratem jinam,“ říká amerikanista Beneš.
Americký prezident Biden uvedl, že chce nadále bojovat za ochranu práva žen na potrat a rozhodování o vlastním zdraví. Jeho viceprezidentka Harrisová uvedla, že krok ohrožuje práva žen v USA.
„Cothamová šla do voleb jako demokratka, podporovala právo na potrat, sekularizované školství, občanská práva a zpřísnění zákonů o držení zbraní. Teď umožní opak,“ řekl šéf klubu demokratů.
„Po rozsudku jsem se dozvěděla, že soudkyně mého případu byla povýšena. Měla jsem pocit, že to není spravedlivá hra. Nezáleželo na tom, co řeknu u soudu, výsledek by byl stejný,“ říká Wydrzyńská.
Justyna Wydrzyńská patří k lidskoprávní organizaci Abortion Dream Team, která pomáhá Polkám podstupovat interrupci v zahraničí. Minulý týden byla odsouzena k osmi měsícům veřejně prospěšných prací.
Zamítnutý návrh byl namířen i proti organizacím, které pomáhají ženám podstoupit interrupci v zahraničí. V Polsku přitom od roku 2020 platí jeden z nejpřísnějších potratových zákonů v Evropské unii.
„Doposud nám napsalo více než dva tisíce žen, současná vláda ale přístup k potratům pravděpodobně nezmění. Porodnost v Polsku navíc klesá,“ říká Katarzyna Byrtek.
V Americe v tomto případě míchají dvě věci, etiku a politiku. „Ti politici to mají dobře vytipované, cílí na určitou skupinu lidí a získávají politické body,“ říká teolog.
Republikánský předseda severokarolínské Sněmovny reprezentantů by chtěl dále zakázat potraty už od chvíle, kdy je možné zachytit srdeční aktivitu plodu, tedy od zhruba šestého týdne těhotenství.
Zatímco napříč Spojenými státy po červnovém verdiktu nejvyššího soudu vstupují v platnost zákony omezující přístup k potratům, v Mexiku otevřeli první potratovou kliniku u amerických hranic.
Nejen Polsko. K plíživému zpřísňování potratové politiky dochází i v jiných evropských zemích. Jak ale vyplývá z velkého evropského přehledu serveru iROZHLAS.cz, řada zemí se naopak liberalizuje.
Od rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, které zrušilo právo na potraty na federální úrovni se mnohé státy rozhodly toto právo výrazně omezit. Ve středu takový zákon začal platit ve státě Florida.
Google se ke kroku rozhodl poté, co Nejvyšší soud USA v červnu anuloval ústavní právo na potrat, což soudy v některých amerických státech začaly uvádět do praxe.
„Mám za to, že musíme kodifikovat Roeovou vs. Wade v zákoně,“ řekl prezident k polemikám o právu na potrat. „A jestliže by tomu stál v cestě filibuster... pak by tomu měla být poskytnuta výjimka.“
Dle slov novináře Daniela Anýže Američané již Nejvyšší soud nepovažují za apolitickou instituci. Ještě před deseti lety byla důvěra v něj na úrovni úřadu prezidenta, nyní klesla na 25 procent.
Americký nejvyšší soud po půlstoletí zrušil federálně zaručené právo na potrat. V České republice se ale podle oslovených politiků legislativní úpravy práva na interrupci nechystají.