V pondělí vypukla další vlna demonstrací proti zvyšujícím se nákladům, které způsobil ruský útok na Ukrajinu. Zákaz vycházení se týká zhruba deseti milionů lidí, uvedla agentura Reuters.
Nouzový stav, který země zavedla na začátku loňského října, přestane platit od nadcházející soboty. Shromažďování více než šesti osob, tedy i konání demonstrací, bylo v zemi zakázáno od 13. října.
Někteří Španělé měli nasazené roušky, mnoho z nich ale nedodržovalo bezpečné rozestupy a s přáteli se líbali, objímali, tančili, zpívali a provolávali heslo „Svoboda“, popisuje deník El País.
Florida na úrovni státu nemá nařízení ohledně nošení roušek ani počtu lidí, kteří mohou být pohromadě připomíná AP. V okrese Miami-Dade však po půlnoci platí zákaz nočního vycházení.
Stát podobně umožňoval lov a rybaření i při předchozích nouzových stavech. Při první koronavirové vlně mohli myslivci lovit individuálně, podobně mohli individuálně rybáři chodit na ryby.
Celodenní zákaz vycházení začne platit ve čtvrtek v 5.00 místního času a skončí 25. ledna. Libanon zavedl třítýdenní uzávěru minulý týden s nočním zákazem vycházení mezi 18.00 a 5.00.
Některá města navíc ještě určila místa, kde se petardy odpalovat nesmí. Třeba v Praze zákaz platí v historickém centru města a taky u řeky, v parcích nebo v blízkosti nemocnic a domovů pro seniory.
„Situace na Slovensku je velmi vážná. Jsme svědky řetězového šíření infekce, které má známky nekontrolovaného šíření,“ řekl slovenský ministr zdravotnicí Marek Krajčí.
Denní provoz metra, tramvají a autobusů je nyní postupně ukončován zhruba mezi 22.00 až 22.30. MHD v Praze nyní využívá asi třetina lidí proti době před pandemií koronaviru.
Itálie je od pátku rozdělená na červené, oranžové a žluté zóny. Nejpřísnější opatření platí v červené zóně, kde smí lidé z domu jen z nutných důvodů, jako je cesta do práce, na nákup či k lékaři.
Výjimka podle ministerstva zemědělství předchází škodám v zemědělství a na lesích, dopravním nehodám při střetu se zvěří i šíření nemocí jako africký mor prasat.
Žáků bez spojení se školami, které vláda kvůli koronaviru uzavřela, je víc, než spočítala Česká školní inspekce, upozorňují Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Největší tržby měli obvykle právě ve večerních a nočních hodinách, kdy vozili návštěvníky restaurací a barů. O jejich služby tak není nyní příliš zájem.
Duchové, kteří nesou označení „popcong“ reprezentují dle starých pověr uvězněné duše mrtvých. Podle místních úřadů svůj účel plní a lidé pochopili, že by během epidemie měli raději zůstat doma.
Süleyman Soylu řekl, že rozhodnutí o zákazu vycházení bylo učiněno s dobrým úmyslem a jeho cílem bylo zpomalit šíření viru, nicméně nelze hovořit o perfektním zvládnutí pandemie.
Pracovali a cestovali na Novém Zélandu. Když ale vláda kvůli pandemii koronaviru rychle zvýšila stav nouze, stovky Čechů uvízly na cestě. Často jen s možností přespat v autě nebo v kempu.
Turecko už v předchozích týdnech přijalo řadu opatření proti šíření koronaviru, volný pohyb lidí zatím výrazně neomezilo. Uzavřelo například školy, bary či diskotéky a zakázalo náboženská shromáždění
Server iROZHLAS.cz se zeptal všech poslanců, zda případně podpoří prodloužení nouzového stavu. Ve velké anketě se zajímal i o to, jak se zákonodárci staví k možnému zpřísnění platných opatření.
Ven by nově měli lidé chodit, jen když k tomu budou mít pádný důvod. Tím je například cesta do práce, k lékaři, na nutný nákup nebo kvůli pomoci ostatním.
Ve čtvrtek nad ránem se také ozvaly exploze z takzvané Zelené zóny, v níž sídlí vládní úřady a velvyslanectví několika zemí a do níž se lidé snažili dostat při protestu v úterý.
Čtvrtým dnem zůstává odpojený internet a telefonní sítě, platí zákaz vycházení. Školy a obchody jsou zavřené, ulice a čtvrti zablokované zátarasy z ostnatého drátu.
Ulice Šrínagaru, letního hlavního města indického státu Džammú a Kašmír, kde platí zákaz vycházení, jsou ve středu vylidněné s výjimkou hlídkujících vojáků. Ti mají zajistit, aby nevypukly nepokoje.
Sebevražední atentátníci z takzvaného Islámského státu zabili v iráckém ropném městě Kirkúk nejméně 18 lidí. Informuje o tom agentura Reuters. Útočníci napadli před úsvitem několik vládních budov a elektrárnu. Produkci ropy u Kirkúku podle tamních představitelů útoky nijak neovlivnily. Islamisté se k akci přihlásili na internetu.
V americkém městě Milwaukee začal dnes od páté hodiny ranní našeho letního času platit zákaz vycházení. Úřady doufají, že opatření pomůže uklidnit situaci po vlně demonstrací a násilností, které vyvolala smrt černocha zastřeleného policistou. Policie ohlásila několik zatčení, celkově se ale podle ní situace ve městě od neděle výrazně zlepšila.
Irácká armáda vyhlásila v Bagdádu zákaz vycházení, platný až do odvolání. Protivládní demonstranti dnes v metropoli vtrhli do ostře střežené takzvané zelené zóny, kde se nacházejí vládní úřady a velvyslanectví některých států. Stalo se tak již podruhé za méně než měsíc, uvedla agentura Reuters.
Sierra Leone zavede kvůli ebole čtyřdenní celostátní zákaz vycházení. Lidé své domovy nebudou smět opustit od 18. do 21. září. Bezprecedentní krok by podle vlády měl pomoci zastavit šíření smrtelně nebezpečné krvácivé horečky a pomoci zdravotníkům podchytit případy čerstvě nakažených.
V Egyptě skončil po třech měsících výjimečný stav. O ukončení nepopulárního opatření rozhodl administrativní soud. Demonstrace stoupenců sesazeného prezidenta Mursího přitom pokračují.