zákazníci

zákazníci v textech na iROZHLASU

|Zuzana Švejdová |Zprávy z domova

Pomoc klientům za stovky korun. Firmy speciálními zákaznickými linkami porušují zákon

Až na stovky korun může přijít jediný hovor na zákaznickou linku. Některé firmy ke komunikaci s klienty nadále používají takzvané barevné linky. Ty zpravidla začínají dvojčíslím 81 nebo 84. Jejich užívání přitom omezuje novela zákona o ochraně spotřebitele. Firmy podle ní můžou takové linky využívat, ale jen pro nové klienty. Na výběr musí mít zákazníci i další telefonní čísla, u kterých můžou uplatnit volné minuty ze svého paušálu. Za protiprávní jednání firmám hrozí milionová pokuta.

|Romana Lehmannová, Lenka Krejcarová |Zprávy z domova

Na práci řemeslníků si stěžuje stále více lidí. Spory často vyřeší až soud

Peníze na ruku bez dokladu, nedodělky, dohady a někdy i soud. V Česku přibývá sporů mezi nespolehlivými řemeslníky a lidmi, kteří si je najali na práci. Česká obchodní inspekce řešila od začátku roku do konce července téměř 200 stížností na jednání i práci řemeslníků nebo firem. Lidem vadilo, že řemeslníci nedodrželi termíny, odmítli řešit závady nebo reklamace. A podle kontrolorů byla každá druhá stížnost oprávněná. Obchodní inspekce rozdala pokuty celkem za 380 tisíc korun.

|Jan Šmíd, Michaela Vydrová, Marína Dvořáková |Zprávy ze světa

Francouzští poslanci schválili návrh zákona na omezení prostituce. Trestáni mají být zákazníci

Francouzští poslanci vpodvečer schválili návrh nového zákona o prostituci, který má tuto činnost výrazně omezit – zájemci o tyto služby mají platit pokutu ve výši 1500 eur, v přepočtu přes 40 tisíc korun. V případě recidivy by to pak mohl být až dvojnásobek. Zákon provázela ve Francii bouřlivá debata.