Podle spolkové ministryně školství Německa Anji Karliczekové koronavirová krize podtrhla, jak důležité je vzdělávání dětí umožňující současně rodičům bezproblémový výkon jejich povolání.
„Jsme šťastní, že vůbec někdo přichází, protože byly roky, kdy jsme si říkali, že to vůbec neslepíme dohromady, že nebude mít kdo učit,“ dodává ředitel základní školy v Říčanech Dalibor Dudek.
Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové ale pedagogové nedostali včas informace k bezplatnému testování. Na testy jich tak kvůli tomu přijde málo.
„Distanční formy vzdělávání jsou efektivní spíš pro větší děti. První a druhé ročníky mají vzdělávání zaměřeno hlavně dovednostně, čtení a psaní, což se na dálku předává těžko,“ říká Jaroslav Jirásko.
Třídy se po návratu do škol nebudou muset dělit do menších skupin, jako tomu bylo na jaře. Děti z různých tříd by se ale neměly potkávat, řekl ministr školství Robert Plaga.
Pedagogové na prvních stupních základních škol museli stáhnout výuku na to nejnutnější. Došlo k vytvoření několika paralelních skupin, aby se pedagogové mohli žákům více věnovat.
Nyní je reprodukční číslo na hodnotě 1,5, a pokud podle ministra do 2. listopadu neklesne, první stupeň se neotevře. Bude totiž muset nastat lockdown, tedy zásadní omezení života lidí i ekonomiky.
Podle odborového předáka Josefa Středuly bylo na jednání jasně řečeno, že se nepočítá s navýšením ošetřovného na 80 procent základu výdělku. Odbory zvýšení považují za nutné.
Nově by nárok na doučování speciálním pedagogem měly jen děti se zrakovým a sluchovým postižením nebo se závažnými vadami řeči, které potřebují péči logopeda.
Roušky ve výuce se nosí ve školách kvůli zhoršující se epidemické situaci od pátku v celé ČR. Výjimkou je první stupeň základních škol, hodiny tělocviku, zpěv či hra na dechové nástroje.
150 škol a školek už muselo od začátku školního roku omezit výuku nebo úplně zavřít. Vyplývá to z informací, které serveru iROZHLAS.cz poskytly krajské hygienické stanice.
Ministr školství zároveň nepočítá s tím, že by se kapacita víceletých gymnázií omezila v nejbližších letech. Je to podle něj spíše záležitost období 2027 až 2031.
Podle vyjádření ředitele bude výuka probíhat v rozsahu, v jakém probíhala minulý týden, tedy před uzavřením školy. Do lavic se vrátí první až třetí ročníky prvního stupně.
„Musím říct, že z toho návrhu moc šťastný nejsem,“ uvedl předseda Asociace ředitelů základních škol Černý. „Ale naštěstí nás do toho nikdo nenutí a v omezeném režimu si to umím představit,“ řekl.
Školy nebudou muset fungovat každý den jako první stupeň základních škol, ale spíše ve formě konzultací, podobně jako je tomu již nyní u žáků posledních ročníků základních či středních škol.
Jiné spolkové země povolaly do tříd spíš jen studenty závěrečných ročníků. Na některých se ale objevila nákaza novým typem koronaviru. Asi největší problémy v tuto chvíli hlásí v Brémách.
Už za týden budou moct jít do školy žáci prvního stupně. Podle doporučení ministerstva školství se mají rodiče do pondělí rozhodnout, jestli své děti do školy skutečně pošlou.
Průzkumu uspořádala Pedagogická komora mezi svými členy. Spolek Pedagogická komora sdružuje 500 ředitelů škol, celkový počet jeho členů je zhruba 2800.
Školám podle ní stále chybí jednoznačné informace a závazné postupy, jimiž se budou muset řídit. Odpovědnost zůstává na ředitelích škol, kritizuje komora. Deváťáci by se mohli vrátit 11. května.
Pachatel byl vypátrán na základě kamerového záznamu. Odcizené auto nalezla policie v noci na středu havarované, holčičce se nic nestalo. Muž se k činu přiznal.