S fyzickým nebo psychickým ubližováním ve třídě se setkává až 85 % žáků. Ukázal to průzkum společnosti Scio za uplynulý školní rok. Zúčastnilo se ho 39 tisíc dětí ze 158 základních škol.
Na prvních stupních základních škol je nedostatek mužských kantorů. Návštěvnost Národního parku Šumava začíná být problémem. Více se dočtete v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
V Česku přibývá dětí, které nastupují do základní školy po odkladu školní docházky. V loňském školním roce tvořily kolem 23 procent prvňáků, o čtyři roky dříve to bylo přibližně o čtyři procenta méně.
Loni základní školu nedokončilo přibližně 4800 dětí, většina dětí končí na druhém stupni. Kolem 20 procent dětí dostane každý rok odklad a nastoupí do první třídy déle.
Za deset let jde o nárůst o zhruba 43 tisíc dětí z původních přibližně 9100. Loni chodilo na ruštinu 52 tisíc školáků, tedy zhruba šestinásobek původního počtu.
Po dvou měsících letních prázdnin se v pondělí do školních lavic vrátí děti. Ačkoli podle odhadů ministerstva školství v novém školním roce opět ubude prvňáků, celkový počet žáků dál poroste.
Letos zatím ministerstvo školství zapsalo 14 nových soukromých zařízení, stejný počet uchazečů odmítlo. Jak zjistil Radiožurnál, kvůli této praktice zamířila k Ústavnímu soudu další stížnost.
Přečtěte si sobotní přehled tisku sestavený Radiožurnálem. Zvířata i květiny se čím dál lépe přizpůsobují životu ve městech, píší LN. Právo zase poukazuje na množení funkcionářů ve sněmovně.
Žáci základní školy v Neveklově na Benešovsku se budou moct zamknout ve třídě zevnitř. Ne před učiteli, ale v případech, kdy by se do budovy dostal například útočník. Technici tam poslední dva dny instalovali speciální tlačítka, která budou moct děti stisknout v případě nebezpečí. Pilotní projekt chce ministerstvo školství postupně rozšířit i do dalších měst.
Někteří žáci devátých tříd se možná v posledních měsících učí víc než obvykle. Ty, kteří se hlásí na maturitní obor na střední škole, totiž za dva měsíce čekají jednotné příjímací zkoušky. Testy z češtiny a matematiky jsou letos povinné vůbec poprvé.
Druhý ročník Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství má své první vítěze. V Mladé Boleslavi se konalo celostátní finále florbalu a celý turnaj jasně ukázal, že žáci osmých a devátých tříd mají o sport obrovský zájem.
Pokud se podaří prosadit návrh plaveckých škol, který prosazuje poslanec hnutí Úsvit Karel Augustin Andrle, bude školní plavání opět povinné. I když většina škol plavecký výcvik organizuje i bez nařízení ministerstva školství. To se snaží najít cestu, jak povinnou výuku plavání na školách zrealizovat.
Studená a teplá tekoucí voda nebo elektřina. Pro nás každodenní samozřejmost, pro mnoho milionů lidí neuskutečnitelný sen. Přesvědčují se o tom i školáci z Hronova na Náchodsku. Ne na vlastní oči, ale prostřednictvím dopisů, které si vyměňují s dětmi z afrického státu Malawi.
Většina z vás měla asi ve škole nejraději tělocvik. Jestli ano, pak vás třeba překvapí, že teď už to nutně nemusí platit. České děti se prý navíc hýbou čím dál méně, zato tloustnou pořád víc a víc. Český olympijský výbor teď možná našel způsob, jak to trochu změnit. Úspěšně otestovaný "Sazka olympijský víceboj" vylepšil o jiné disciplíny a chce nalákat až 150 tisíc dětí.
Žádné polotovary ani náhražky, žádná éčka ani konzervanty. Naopak více čerstvých potravin, ovoce, zeleniny a bylinek. To jsou pravidla, podle kterých se musejí nově řídit liberecké školní jídelny. Město chce zamezit tomu, aby malé děti jedly nezdravě, byly alergické, tloustly a měly málo energie.
Téměř 150 tisíc dětí přišlo letos k zápisu do prvních tříd. Je to nejvíce za posledních deset let. Do školního věku totiž dorostly děti takzvaného babyboomu. Počet prvňáků soustavně přibývá od roku 2008.
Desetiletého Matěje baví matematika a v sešitě se mu červenají samé jedničky. Chodí ale do speciální školy. Přešel tam z běžné základní školy, protože nezvládal češtinu. Navíc má lehký mentální hendikep a je to Rom. Na praktických školách je až třetina dětí jako je on. Změnit by to měly speciální romské třídy fungující při běžných základkách. Tento plán ale mezi kantory vyvolává rozporuplné reakce.
Dopravní výchova se od září vrátí do škol. Povinná bude na základních školách, dostat by se měla i do mateřských škol. Od 90. let její význam upadal, přetrvala jenom občasná návštěva dopravních hřišť. Jak školáky naučit základy pravidel na silnicích, dnes zveřejní ministerstvo dopravy.
Britská vláda chystá změny v osnovách škol. Už od příštího podzimu chce kabinet zavést změny, které školákům přinesou více matematiky, informatiky, ale také Shakespeara. Vláda Davida Camerona tím chce zamezit zaostávání britských žáků za žáky z jiných zemí.
Na některých základních školách dnes začíná druhá generálka celoplošných testů žáků v pátých a devátých třídách. Děti skládají zkoušku z českého jazyka, matematiky a cizích jazyků. Testy mají ověřit minimální znalosti žáka. Zhruba tisíc rodičů ale se zkouškami nesouhlasí a dětem píší omluvenky.
Nejvíce prvňáků za posledních zhruba deset let nastoupí v září do kladenských škol. Bude jich 855. Vyplynulo to z nedávných zápisů. Některé školy proto budou muset otevřít hned čtyři první třídy.
Magistrát města České Budějovice bude požadovat po firmě OHL ŽS náhradu škody ve výši 18 milionů korun. Důvodem je likvidace škod po zjištění přítomnosti nadlimitních hodnot azbestových látek, k jejichž uvolnění došlo při rekonstrukci školních budov v roce 2011.
Na Náchodsku se dnes a zítra zapisují děti do prvních tříd. Některé školy se potýkají s malým počtem zájemců. Patří mezi ně i jedna z největších náchodských základních škol.
Česká školní inspekce v posledních dvou letech zkušebně otestovala žáky pátých a devátých tříd. Nejlepších výsledků dosáhli žáci v Praze, Jihomoravském a Zlínském kraji. Naopak podprůměrných v Libereckém, Karlovarském a Ústeckém kraji.
V Českých Budějovicích přibývá nemocných dětí. Nemocnost na základních školách je nyní 14procentní. Ještě v minulém týdnu přitom byly školy, kde byla nemocnost nulová.