zákony

Vědci řeší, jak přežít v Trumpově éře. Zákony vytváří na základě ideologie a ne jejich závěrů

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Jaká je budoucnost pravdy? Může se to zdát jako zvláštní otázka. V době, kdy se stále častěji skloňují slovní spojení jako je postfaktuální nebo také postpravdivá společnost, ale diskuse nabírá na relevanci. Ve Spojených státech roste znepokojení hlavně mezi vědci. Ti varují, že vědecká pravda založená na ověřených faktech padá čím dál častěji za oběť politické debatě a to na úkor zdraví a bezpečnosti lidí.

|Petr Jadrný |Zprávy z domova

Prezident by neměl předkládat zákony, tvrdí právníci. Stejně by mu je poslanci předělali

Prezident Miloš Zeman v nedělním rozhovoru řekl, že by uvítal možnost předkládat zákony, tedy takzvanou zákonodárnou iniciativu. Není to dobrý nápad, tvrdí ústavní právník Jan Kysela a senátorka a bývalá soudkyně Nejvyššího a Ústavního soudu Eliška Wagnerová. Politolog Josef Mlejnek se ale domnívá, že v praxi by prezidentova iniciativa měla jen minimální efekt.

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Velký přehled: 31 zákonů, které už tato vláda nejspíš nestihne schválit

PŘEHLED. Posledních osm měsíců zbývá vládní koalici do konce mandátu. Už teď je ale jasné, že se kabinetu nepodaří prosadit všechny zákony, které si jednotliví ministři předsevzali. Nejasný je například osud insolvenčního zákona, odkládají se změny v odpadové legislativě a nevyřešená může zůstat i budoucnost společnosti OKD. Na prosazení klíčových vizí dal premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka podřízeným čas maximálně do konce března.

| dab, Lenka Davidová |Zprávy ze světa

‘Obhajování genocidy’ má být v Austrálii trestným činem. Vláda tak reaguje na útoky islamistů

Austrálie chce přitvrdit v boji proti terorismu. Oznámil to premiér Malcolm Turnbull, podle kterého je nejnaléhavější hrozbou australské bezpečnosti takzvaný Islámský stát. Zároveň ale varoval před vyvoláváním obecné nedůvěry k muslimům. Vláda se podle Turnbulla chystá kvalifikovat nový trestný čin „obhajování genocidy“. Policii umožní dřív zatknout člověka, který radikalizuje ostatní. Soudy pak mají získat pravomoc snáze preventivně uvěznit podezřelé, kteří by mohli spáchat teroristický útok.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Turecká opozice varuje vládu: Umlčování postaví Erdoğana a spol. na roveň pučistům

Turecko vymění některé své velvyslance, oznámil ministr zahraničí Mevlut Çavuşoğlu. Jde o další krok v rámci čistek ve státní správě, které se dotkly už 60 tisíc lidí. Úřady velvyslance podezírají z vazeb na hnutí Fethullaha Gülena. Ze stejného důvodu zadržela policie také desítky akademiků a novinářů. Turecká opozice začala varovat před honem na čarodějnice.

|Pavel Polák |Zprávy ze světa

Bundestag schválil přísnější imigrační zákony. Kosovcům a Albáncům se azyl vzdálí

Lidem z Kosova, Albánie či Černé hory zřejmě výrazně klesne šance na získání azylu v Německu. Podle nových zákonů totiž tyto státy budou patřit mezi takzvané bezpečné země, a podle toho na jejich obyvatele budou pohlížet i němečtí imigrační úředníci. Toto a další imigrační opatření dnes schválil německý parlament, pokud zákony zítra schválí také Spolková rada, začnou platit už od listopadu.

| ČRo, Veronika Sedláčková |Historie

Před 800 lety byla podepsána Magna charta libertatum, Velká listina práv a svobod

Magna charta změnila svět, prohlásil britský premiér David Cameron na oslavách 800. výročí vydání základního dokumentu moderního ústavního práva a občanských svobod. Ceremoniálu se zúčastnili nejdůležitější britští představitelé, včetně královny Alžběty II. Listina, kterou 15. června 1215 pod tlakem baronů podepsal král Jan I. Bezzemek, omezovala panovníkovu moc ve prospěch šlechty a měšťanů.

|Vladimír Kroc, Milan Kopp |Zprávy z domova

Islámští diplomaté tvrdí, že v Česku roste islamofobie

V Česku sílí projevy islamofobie, míní diplomatičtí zástupci islámských zemí u nás. Členové takzvané Pražské skupiny Organizace islámské spolupráce ve svém prohlášení odsoudili nedávné teroristické útoky ve Francii. Ale v této souvislosti poukazují na některé ohlasy, které v Česku vyvolaly pařížské útoky radikálních islamistů.

Povinné kondomy i věková hranice. Německo chce regulovat prostituci

|Pavel Polák |Zprávy ze světa

Z Německa se postupně stává vyhledávaný cíl sexuálních turistů. Na to už delší dobu upozorňují lidskoprávní organizace. V německých nočních podnicích, které nabízejí erotické služby, pracuje v nepřijatelných podmínkách a hlavně z donucení, řada žen. Mohou za to podle současné německé vlády relativně liberální zákony, proto má v plánu normy přitvrdit.

|Petra Benešová |Zprávy z domova

Poslanci nestihli projednat kolem 170 zákonů, třeba o omezení prodejní doby či o dětských skupinách

Po rozpuštění poslanecké sněmovny spadlo pod stůl zhruba 170 návrhů zákonů, které už nestačili politici projednat. Jde například o senátní návrh na omezení prodejní doby v obchodech nebo vládní návrh zákona, který měnil podmínky stavebního spoření. Jestli se neprojednané návrhy podaří znovu oživit, bude záležet až na nové sněmovně.

|Pavla Sofilkaničová |Regiony

Loketské městské lesy chtějí prodávat více rašeliny. Brání jim v tom ale složité zákony

Loketské městské lesy chtějí více využít potenciál bahenních rašelinišť, která vlastní v Karlovarském kraji. Společnost disponuje rozlehlou plochou přírodních nalezišť nedaleko Horního Slavkova. Jejich složení je bohaté na minerály vhodné k léčení, což se vzhledem k působení zdejších lázní jeví jako ideální možnost pro distribuci. Rozvoj tohoto byznysu ovšem komplikují složité zákony.