Zákupy

|Tomáš Mařas |Regiony

Až rozbor vody prokáže, jestli zákupské koupaliště zvítězilo nad cerkáriemi

Koupaliště v Zákupech provedlo před začátkem letní sezony řadu úprav. Loni totiž hygienici ve vodě prokázali výskyt takzvaných cerkárií. Larvy motolice se nejdřív vyvíjí v plžích a pak napadají vodní ptáky. Pokud narazí na člověka, mohou mu způsobit nepříjemnou svědivou vyrážku. Loňská sezona tak byla pro zákupské koupaliště velmi špatná. Jestli změny zabraly, ukáže za nějaký čas rozbor vody.

|Tomáš Mařas |Regiony

Zákupy postupně likvidují skládku pod zámkem, lidé tam ale stále vozí odpad

Letos se na zámek v Zákupech na Českolipsku přijelo podívat rekordních 18 tisíc návštěvníků. Císařská habsburská rezidence s historickým výtahem a nádhernou kaplí je velkým lákadlem, návštěvníci pak často parkují pod zámkem vedle bývalé skládky. Tu sice město postupně likviduje, ale lidé tam stále vyhazují staré lednice nebo komunální odpad. Výhledu ze zámku na zbytky skládky zabraňují i rolety v oknech.

|Tomáš Mařas |Regiony

Obyvatelé sídliště v Nových Zákupech se dočkají dosud chybějícího obchodu i lékaře

Přestože Zákupy na Českolipsku mají školu, lékaře a nespočet obchodů, jejich odlehlá část, sídliště v Nových Zákupech, nenabízí nic. V panelových domech bydleli až do roku 1991, kdy došlo k odsunu sovětských vojsk, většinou důstojníci nedaleké vojenské posádky. Tehdy tu pro ně postavili kino, nemocnici i školu. Zhruba 600 obyvatel sídliště dnes ale nemá žádnou občanskou vybavenost.