zaměstnavatelé

zaměstnavatelé v textech na iROZHLASU

|Jitka Hanžlová |Ekonomika

Zaměstnavatelé mají větší zájem o absolventy. Nejvíc se 'vyplatí' studovat technologie a ekonomii

PŘEHLED OBORŮ UVNITŘ. Nízká nezaměstnanost a růst ekonomiky jsou příznivou kombinací pro absolventy škol. Nástupní mzdy v řadě oborů jsou vyšší než aktuální průměrná mzda za celé Česko. Průzkum společnosti Profesia.cz navíc zjistil, že se v posledních letech přístup zaměstnavatelů k čerstvým absolventům výrazně změnil.

|Václav Štefan |Ekonomika

Stát by mohl změnit systém investičních pobídek. Česko nepotřebuje další montovny, tvrdí odbory

Stát možná omezí systém investičních pobídek. Nově by je mohly získat hlavně firmy, které vytvářejí vysokou přidanou hodnotu. A taky ty, které půjdou do regionů s velkou nezaměstnaností. Budoucnost pobídek ministerstvo průmyslu prodiskutuje i s agenturou CzechInvest. Pak by případný materiál dostala tripartita. Zástupci zaměstnavatelů a odborů se shodují, že Česko už nepotřebuje další montovny, ale špičková pracoviště.

Odbory na jednání tripartity kritizovaly návrh rozpočtu, zaměstnavatelé ho podpořili

|Lenka Jansová, mkp |Zprávy z domova

Návrh rozpočtu na příští rok dostal podporu zaměstnavatelů, odbory mají výhrady. Takový je výsledek dnešního jednání tripartity. Definitivní stanovisko má být přijato na mimořádném jednání 17. září. Zástupci firem navrhovaný 70miliardový schodek podpořili. Dál se bude jednat například o růstu platů státních zaměstnanců. Přidáno by měli dostat už od listopadu.

|Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, kap |Ekonomika

Zaměstnavatelé nechtějí zvýšení minimální mzdy o 700 korun. Rozhodne vláda

Tripartita se neshodla na zvýšení minimální mzdy. Její růst o 700 korun, jak navrhuje ministerstvo práce, odmítli podpořit zaměstnavatelé. Odbory plánovanou minimální mzdu 9200 korun vítají. Spor vyřeší politici, o výši minimální mzdy rozhodne vláda. Na programu dnešní schůzky byly i chystané přísnější sankce vůči Rusku.

|Vladimír Kroc, ČTK, kap |Ekonomika

Zaměstnavatelé si stěžují, že úroveň absolventů škol soustavně klesá

Zaměstnavatelé jsou čím dál víc rozpačití ze znalostí absolventů škol. Stěžují si, že jejich úroveň soustavně klesá. Ukázaly to průzkumy, které v letech 2004 až 2007 a v roce 2013 provedl Národní ústav pro vzdělávání. Každého z nich se zúčastnila zhruba tisícovka zaměstnavatelů. Z jejich odpovědí vyplynuly největší výhrady ke snižující se kvalitě vyučených a maturantů. Při hodnocení absolventů vysokých škol bylo zhoršení mnohem mírnější.