Shodu na pravidlech kurzarbeitu oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podrobnosti o nastavení neupřesnila. Podle plánu by se měl dlouhodobý kurzarbeit zavést od listopadu.
Úřady práce by v příštích dvou letech měly pomáhat s hledáním práce lidem už v době, kdy jsou ve výpovědní lhůtě nebo jim ztráta zaměstnání hrozí. Počítá s tím projekt takzvaného outplacementu.
Zákon nyní garantuje dovolenou v délce nejméně čtyř týdnů. Podle pravicové opozice by delší volno mělo zůstat benefitem. Prodloužení základní výměry dovolené iniciovala KSČM.
„Zatímco v Německu, Rakousku nebo třeba v Polsku nejsou (stravenky) rozhodně tolik využívány, u nás jsou považovány za téměř nezbytný servis ze strany zaměstnavatele,“ řekla Petra Gubíková z Up ČR.
Tripartita se ve středu opět nedohodla na podobě proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Se zrušením karenční doby dál zásadně nesouhlasí zaměstnavatelé.
Pokud jste kolegy dosud omlouvali tím, že toho mají hodně, a proto musí být stále na telefonu, tak vás možná výsledky analýzy truconneXion překvapí. Mobily podle ní zaměstnance neurotizují.
Odboráři budou pro příští rok požadovat růst mezd ve firmách o 8 až 10 procent. Zaměstnavatelé skokové přidávání odmítají. Poukazují na to, že se výdělky zvedají.
Zástupci odborů, zaměstnavatelů a vlády se na pondělní schůzce neshodli na podobě rozpočtu pro příští rok. Budou o něm proto znovu jednat ve druhé polovině září.
Lidé v horkých dnech víc vyhledávají způsoby, jak se ochladit. Podle zákoníku práce by měli zaměstnavatelé svým zaměstnancům zajistit kromě vhodného prostředí třeba i speciální ochranné nápoje.
PŘEHLED OBORŮ UVNITŘ. Nízká nezaměstnanost a růst ekonomiky jsou příznivou kombinací pro absolventy škol. Nástupní mzdy v řadě oborů jsou vyšší než aktuální průměrná mzda za celé Česko. Průzkum společnosti Profesia.cz navíc zjistil, že se v posledních letech přístup zaměstnavatelů k čerstvým absolventům výrazně změnil.
Zástupci zaměstnavatelů vyzvali vládu, aby ulehčila zaměstnávání pracovníku z Ukrajiny. Program na rychlejší vyřizování víz podle nich v praxi nefunguje a kvóta pro uchazeče na letošní rok je vyčerpaná.
Stát možná omezí systém investičních pobídek. Nově by je mohly získat hlavně firmy, které vytvářejí vysokou přidanou hodnotu. A taky ty, které půjdou do regionů s velkou nezaměstnaností. Budoucnost pobídek ministerstvo průmyslu prodiskutuje i s agenturou CzechInvest. Pak by případný materiál dostala tripartita. Zástupci zaměstnavatelů a odborů se shodují, že Česko už nepotřebuje další montovny, ale špičková pracoviště.
Zdravotně postiženým osobám se od ledna zvýší minimální mzda, pro jejich zaměstnavatele to je komplikace. Ti, kteří zaměstnávají více než padesát procent handicapovaných lidí, budou muset platit více na výplatách, ale zatím nemají od státu garantováno, že se jim zvýší příspěvek na mzdy.
Postavička z komiksu, japonský kapr koi nebo logo oblíbeného fotbalového klubu. Na svou kůži si můžete zvěčnit, co jen budete chtít. Lidí s tetováním v posledních letech přibývá, hodně z nich si oblíbilo také třeba piercing. Zvyknout si tak museli i čeští zaměstnavatelé.
Čeští uchazeči o zaměstnání nemají dostatečné znalosti cizích jazyků. Na jazykovou vybavenost přitom klade důraz stále větší počet zaměstnavatelů. Často od žadatelů o práci požadují aktivní znalost minimálně dvou cizích jazyků. Na prvním místě je stále angličtina.
Návrh rozpočtu na příští rok dostal podporu zaměstnavatelů, odbory mají výhrady. Takový je výsledek dnešního jednání tripartity. Definitivní stanovisko má být přijato na mimořádném jednání 17. září. Zástupci firem navrhovaný 70miliardový schodek podpořili. Dál se bude jednat například o růstu platů státních zaměstnanců. Přidáno by měli dostat už od listopadu.
Dostatek pitné vody na pracovišti nebo třeba kratší pracovní doba a víc přestávek. Nejen těmito horkými benefity musí zaměstnavatelé vyjít svým pracovníkům vstříc při extrémních teplotách.
Odboráři z celé republiky se chystají v polovině září do Prahy. Chtějí tam zaplnit jednu ze sportovních hal, aby "bouřlivě hovořili o růstu mezd a platů". Do hlavního města je svolává Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS).
Minimální plat v Česku bude od ledna 9200 korun. Navýšení o celkem 700 korun schválila vláda. Podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD současná minimální mzda neumožňuje lidem důstojnou existenci. S navýšením nesouhlasí zaměstnavatelé.
Tripartita se neshodla na zvýšení minimální mzdy. Její růst o 700 korun, jak navrhuje ministerstvo práce, odmítli podpořit zaměstnavatelé. Odbory plánovanou minimální mzdu 9200 korun vítají. Spor vyřeší politici, o výši minimální mzdy rozhodne vláda. Na programu dnešní schůzky byly i chystané přísnější sankce vůči Rusku.
Zaměstnavatelé budou muset vyhovět rodičům, kteří požádají o zkrácený úvazek. V průlomovém verdiktu, o kterém informovaly Hospodářské noviny, o tom rozhodl Nejvyšší soud. Odbory takové rozhodnutí vítají, zaměstnavatelé už méně.
Zaměstnavatelé jsou čím dál víc rozpačití ze znalostí absolventů škol. Stěžují si, že jejich úroveň soustavně klesá. Ukázaly to průzkumy, které v letech 2004 až 2007 a v roce 2013 provedl Národní ústav pro vzdělávání. Každého z nich se zúčastnila zhruba tisícovka zaměstnavatelů. Z jejich odpovědí vyplynuly největší výhrady ke snižující se kvalitě vyučených a maturantů. Při hodnocení absolventů vysokých škol bylo zhoršení mnohem mírnější.
Zaměstnavatelé považují nové navýšení minimální mzdy za nesolidní. Vládní koalice se na něm dohodla při jednání o novém českém eurokomisaři. ČSSD upustila od svého kandidáta a spolu s navýšením peněz na sociální služby požadovala i vyšší růst minimální mzdy. Ta by měla být od příštího roku 9200 korun.
Účinnost služebního zákona od příštího roku podpořili zaměstnavatelé i odbory. Po jednání tripartity to potvrdili Jaroslav Hanák za Svaz průmyslu a dopravy a předák největší odborové centrály Josef Středula.
Za práci načerno by mohli zaměstnavatelé v budoucnu dostat nižší pokutu než dosud, místo dosavadního minima 250 tisíc by to nově bylo 50 tisíc. Počítá s tím novela zákona, která je teď ve sněmovně. Loni přistihli inspektoři při nelegální práci přes tři tisíce lidí.
Češi se snaží podvodně zbohatnout na nemocenském pojištění. Úředníci odhalují případy, kdy lidé okrádají stát o desítky tisíc. Domluví se na velmi vysokém platu a brzy nastoupí na nemocenskou. Některé případy už se dostávají k soudu.
Odvody na pojistné, které za zaměstnance platí jeho zaměstnavatel, jsou v České republice jedny z nejvyšších na světě. Proto podniky nijak neláká brát lidi do pevného pracovního poměru. Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte.
Boj o místa, větší konkurence na trhu a další faktory se podle všeho čím dál víc promítají do toho, jak zaměstnanci tuzemských firem využívají pracovní dobu. Stále častěji tráví polední přestávku v kanceláři u počítače nebo se po obědě rychleji vracejí k práci. A v odpoledních hodinách toho stihnou vyřídit víc, než měli ve zvyku ještě před několika lety.