„Mám lopatku, sekeru, motyčku. Procházel jsem celý terén a zjistil jsem místa chalup. Kopnete a objeví se mazanice a střepy,“ popisuje Mojmír Režný, jak našel zaniklé sídliště. Tvořilo ho asi 15 domů.
Königsmühle, česky Králův mlýn, je jedinečně zachovalá zanikající osada. Na místě stálo na konci druhé světové války šest domů. Dodnes se tam nachází ruiny těchto staveb.
Turisté se na Šumavě mohou vydat po stopách zaniklých obcí. Správa parku označí třicet míst, na kterých se osady dříve nacházely. Netradičně řešené panely najdou zájemci po celé Šumavě, od Železné Rudy až po Lipno. Často navíc v místech, kde si už dnes vesnici dokážeme představit jen stěží.
Téma prolomení těžebních limitů se stále objevuje. Některé obce v okolí nalezišť uhlí proto pořád žijí v obavě, co se bude dít. Řada obcí na Teplicku kvůli těžbě v minulosti zanikla. Původní obyvatelé Hetova, Dřínku, Radovesic, Chotovenky a Lískovic se sešli v sobotu v Bílině. Těžaři zbourali jejich domovy na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století.
V sobotu se sešli v Ralsku - Náhlově na Českolipsku lidé k jubilejnímu pátému ročníku Oslav Horních vsí. Náhlov patří mezi obce, které na rozdíl od ostatních v okolí nezanikly, přestože má dnes jen několik desítek obyvatel. Oslavy zaniklých vsí, které museli ustoupit vojenskému výcvikovému prostoru, nezačaly žádným projevem vedení města, ale v duchu křesťanské tradice.