Zaorálek

Češi věznění v Turecku by si mohli trest odpykat doma. Všelichové s Farkasem hrozí 15 let

|David Černý |Zprávy z domova

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas, kteří byli zatčeni v Turecku, by si mohli trest odpykat v Česku. Ve 20 minutách Radiožurnálu to připustil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. Dvojici Čechů hrozí až 15 let vězení. Podle tureckých úřadů patří ke kurdským milicím YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci. Ministr věří, že se obě strany dohodnou.

| ČTK |Zprávy ze světa

Česko bude na Peresově pohřbu zastupovat ministr Zaorálek. Zeman se omluvil

Českou vládu bude na pátečním státním pohřbu zesnulého izraelského exprezidenta Šimona Perese zastupovat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. O dalším složení české delegace se podle premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky jedná. Jisté je, že v ní nebude prezident Miloš Zeman, který bude na návštěvě v Řecku, jak potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

| ČRo |Zprávy ze světa

Je třeba pomoci Iráku, vzkazuje Zaorálek z jednání globální koalice proti Islámskému státu

Ve Spojených státech dnes začala jednání globální koalice proti tzv. Islámskému státu, která čítá přes šedesát zemí včetně České republiky. Do New Yorku se sjeli zástupci čtyřiceti z nich, a to z řad ministrů zahraničí, obrany a dalších bezpečnostních expertů. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl Českému rozhlasu, že účastníci hledají cesty ke zlepšení špatné humanitární situace v částech Iráku, které byly osvobozeny od džihádistů.

| ČRo, Štěpán Macháček, msk |Zprávy ze světa

Česko chce pokračovat v rozvojové pomoci Palestině, prioritou jsou obnovitelné zdroje

Česká republika má zájem na obchodních vztazích s Palestinou. Při své blízkovýchodní cestě to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Dnes šéf české diplomacie navštívil mimo jiné solární elektrárnu financovanou českou stranou a zahájil projekt podpory gramotnosti žen v Túbásu, kde má místní nevládní organizace s českými prostředky pomáhat ženám například v případech domácího násilí.

| ČRo, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Česko vždy stálo při Barmě, ocenila Su Ťij při návštěvě ministra Zaorálka

Bývalá barmská disidentka Aun Schan Su Ťij chce svou zemi vést, netrvá však na pozici prezidentky země. Řekla to českému ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi z ČSSD na závěr jeho cesty do Barmy. Ani čtyři měsíce od demokratických voleb země stále nemá novou vládu. Národní liga pro demokracii, která se Su Ťij v čele zvítězila, chce hledat pomoc i v Česku.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Žádná dohoda není, popřel Zaorálek Zemanova slova ohledně smlouvy s Norskem

Prezident Miloš Zeman a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) zatím shodu na smlouvě s Norskem o vydávání dětí nenašli. Miloš Zeman dnes sice při své návštěvě Libereckého kraje uvedl, že se s ministrem na znění prezidentské smlouvy dohodl, Zaorálek to však později popřel. Na ministra pak reagoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že něco jiného Zaorálek říká prezidentovi a něco jiného médiím.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Zaorálek navštívil jako historicky první šéf české diplomacie ománský sultanát

Poprvé v historii navštívil český ministr zahraničí ománský sultanát. Lubomír Zaorálek z ČSSD jednal se svým protějškem Júsufem bin Allávím a pozval ho k návštěvě Česka. V hlavním městě Maskatu otevřel Zaorálek česko-ománské podnikatelské fórum. Omán patří k bohatým zemím Perského zálivu, Česko tam ale nemá diplomatické zastoupení.

Zaorálek v Egyptě zahájil podnikatelské fórum, setkal se také se zástupci syrské opozice

|Štěpán Macháček, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) zahájil v Egyptě podnikatelské fórum. Do země s sebou přivezl 23 českých podnikatelů, hlavně z obranného a leteckého průmyslu. Zaorálek se sešel i se zástupci syrské opozice a o bezpečnostní situaci na Blízkém východě bude jednat s představiteli egyptské vlády. Ministr navštíví také české archeology v Abusíru.

|Simona Bartošová, Petra Hosenseidlová, Tereza Chlubná, Vojtěch Koval |Zprávy z domova

Chovanec: ČR by mohla v neděli zavřít hranici s Rakouskem. Zaorálek to popírá

Česko by mohlo v neděli uzavřít svoji hranici s Rakouskem. Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD řekl, že se tak stane, pokud své hranice uzavře Rakousko. Česko má podle Chovance signály, že až Maďarsko dostaví plot na hranici s Chorvatskem, Rakousko se k uzavření hranic uchýlí. Migranti by tak mohli do Německa proudit právě přes Českou republiku. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ale ČR uzavření hranice neplánuje.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Ministr Zaorálek jednal v Íránu o vzájemných vztazích, migraci a hrozbě terorismu

Česko navazuje s Íránem nové vztahy. Ministři zahraničí obou zemí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Mohammed Džavád Zaríf se v Teheránu shodli i na tom, že proti hrozbě takzvaného Islámského státu je třeba bojovat společně. Jde vůbec o první návštěvu šéfa české diplomacie v Íránu. Podle Zaorálka připravované zrušení sankcí vůči Teheránu otevírá cestu nejen k ekonomické a politické spolupráci, ale i ke stabilizaci situace v Iráku a Sýrii.